Je celkom možné, že po pápežovi Jánovi Pavlovi II. bude mať svet pápeža "Juana Pabla III.", píše taliansky denník La Repubblica.
Latinsko-americké prápory totiž nadobudli v kardinálskom kolégiu silnú prevahu. Ich počet dokonca prevýšil aj číslo talianskych kardinálov a tak je celkom možné, že pri nasledujúcej voľbe pápeža bude mať v tomto smere purpurový ibero-juhoamerický blok pri svojej relatívnej väčšine rozhodujúce slovo, zdôrazňujú noviny. Závratne sa tak zvýšila možnosť, že tretie milénium privíta pápeža z tretieho sveta, ktorý bude rozprávať po španielsky alebo po portugalsky.
Pohľad na čísla ukazuje, že ešte do nedele čelil 16-členný latinsko-americký blok kardinálov-voliteľov 17-člennej talianskej voliteľskej purpurovej skupine. Od nedele však stojí v latinsko-americkom kardinálskom šíku až 26 kardinálov, čo je o dvoch viac ako na súčasnej talianskej strane. Ak sa však k zástupcom Latinskej Ameriky pridá aj skupina španielskych a portugalských kardinálov, bude mať ibero-latinsko-americký batalión dokopy 33 hlasov, čo je skutočne prekvapujúce číslo, komentuje taliansky denník. K zvoleniu "Juana Pabla III." by však mohli dopomôcť aj severoamerickí kardináli, vedomí si toho, že z jedinej superveľmoci na svete zatiaľ nemôže vzísť hlava rímsko-katolíckej cirkvi.
Ak sa voľba poľského pápeža stala signálom ukončenia talianskej centralizácie v rímskokatolíckej cirkvi, jeho pontifikát zároveň "podaroval" 21. storočiu katolicizmus, ktorý už nie je poznačený eurocentrizmom, uzatvára La Repubblica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.