štyrmi rokmi na Dunajskom vodnom diele Freudenau pri rakúskej metropole zahynulo osem slovenských námorníkov.
Ostatné pojednávanie sa uskutočnilo v polovici novembra minulého roka, keď sudca vypočul dvoch svedkov - kapitána slovenského remorkéra Liptov - lode, ktorá mala problémy krátko pred haváriou Ďumbiera, a Gerharda Mayera, nadriadeného dispečerov vodnej polície, ktorí mali vo velíne plavebnej komory v čase tragédie službu.
Po novembrovom pojednávaní právny zástupca Slovenskej plavby a prístavov Peter Volko uviedol, že v rámci neho bol dosiahnutý ďalší pokrok pri dokazovaní viny rakúskej strany. Svedok, kapitán Liptova, totiž potvrdil viaceré tvrdenia žaloby a vyvrátil niektoré argumenty žalovaných strán.
Sudca Reinhard Hinger vypočul ako prvého svedka vedúceho odboru vodnej dopravy na rakúskom ministerstve dopravy Reinharda Vorderwinklera. Jeho výpoveď ako vedúceho riečnej polície sa týkala najmä predpisov pre havarijné situácie.
Z výpovede vyplynulo, že boli rôzne predpisy pre prevádzku plavebnej komory a pre prevádzku hate. Predpisy pre prevádzku hate, ktoré vtedy vydala bývala spoločnosť Donaukraftwerk A.G., údajne nemali podľa jeho výpovede na činnosť dispečerov plavebnej komory vplyv. V rámci svedeckej výpovede bolo však zistené, že jeho úrad musel tieto predpisy odsúhlasiť.
Podľa slov slovenského právneho zástupcu Petra Volka bolo však potrebné dispečerov s týmito predpismi oboznámiť, pretože sa týkali závažných otázok priečneho prúdenia, ktoré v kritickom dni dosahovali najvyššiu hodnotu, aká bola na vodnom diele Freudenau zaznamenaná. To malo byť podľa slov Volka dôvodom na pozastavenie plavby v kritickom dni na danom úseku Dunaja.
"Výmena informácií medzi prevádzkovateľom hate a dispečermi v priebehu dňa nebola dostačujúca," zdôraznil ďalej slovenský právny zástupca. "Vodostav, ktorý bol určený ako najvyššia hranica, nebol desať rokov menený v rozpore s predpismi, a preto mohlo dôjsť k nepresnostiam pri spôsobe merania vodostavu," dodal Volko.
Podľa jeho názoru z výpovede nepriamo vyplýva, že v štádiu výstavby vodného diela boli isté viaceré nedostatky a predpisy neboli zosúladené. Ako druhý svedok vypovie dnes pred krajinským súdom kapitán Peter Steindl, ktorý sa podieľal na projektovaní vodného diela Freudenau a pôsobil ako znalec prvého policajného vyšetrovania tragédie Ďumbiera.
V rámci súdneho procesu je na strane žalobcov Slovenská plavba a prístavy, a. s., Bratislava a londýnska poisťovňa The Standard Stempship Owner a druhou stranou sporu je Rakúska republika. Predmetom sporu je náhrada vo výške 53,7 milióna šilingov.
So súdnym pojednávaním súvisí aj ďalších 32 civilných procesov pozostalých obetí. Súbežne s týmto pojednávaním prebieha na Okresnom obchodnom súde ďalšie oddelené konanie proti Austrian Hydropower A.G. Na tomto pojednávaní podľa rozhodnutia najvyššieho súdu budú musieť byť vykonávané samostatné dokazovacie konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.