zatknutia mohli stretnúť ich najbližší príbuzní. Manželke Ivana Pilipa Lucii a bratovi Jana Bubeníka Martinovi kubánske úrady povolili návštevu vo väzení, konštatuje denník Mladá fronta DNES (MfD).
Ako v tejto súvislosti zdôrazňuje ďalší denník, Lidové noviny (LN), zadržaní sú väznení oddelene v malých celách s rozlohou šesť metrov štvorcových spolu s ďalšou trojicou spoluväzňov. "Sú v relatívne dobrom stave, aj keď podmienky sú tam veľmi nepríjemné," citujú LN hovorcu českého ministerstva zahraničných vecí Aleša Pospíšila. V sobotu sa s českými občanmi na asi 20 minút stretol český chargé d'affaires Josef Maršíček a odovzdal obom české noviny a ovocie.
Pilipa a Bubeníka kubánske úrady podľa LN vyšetrujú z dvoch trestných činov: ohrozenia bezpečnosti štátu a spolčovania sa s inými za účelom vyvolania povstania. MZV ČR zaistilo pre oboch občanov kubánskeho právneho zástupcu, pretože kubánske právne normy neumožňujú zastupovanie právnikmi z cudziny. Ministerstvo sa však obracia aj na niektoré zahraničné právnické kancelárie, ktoré sa špecializujú na kubánske právo, uzatvárajú LN.
Berlín - Kuba odmietla úsilie nemeckej vlády o prepustenie oboch občanov Českej republiky. Kubánska vláda si vyprosuje akékoľvek zasahovanie do tejto záležitosti zvonka, uvádza sa v diplomatickej nóte, ktorú v nedeľu večer odovzdal v Berlíne kubánsky veľvyslanec v Nemecku Marcelino Medina. Havana v nóte obhajuje zatknutie Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Kubánska vláda nemôže súhlasiť so žiadnymi skutkami, ktoré porušujú zákony a suverenitu krajiny, uvádza sa v dokumente. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí si Marcelina Medinu povolalo v sobotu a odovzdalo mu nótu požadujúcu Pilipovo a Bubeníkovo prepustenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.