Korzár logo Korzár
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Známi Košičania začínajú nový rok v posilovni, na snowboarde a jazdou na koni...

Dávate si novoročné záväzky a plníte ich? To je nie je zákerný ťah na spytovanie vášho svedomia, ale otázka, ktorú sme položili známym Košičanom. Tí

trochu poodkryli svoje súkromie a zapózovali nám v situáciách, v akých ich rozhodne nepoznáte...

1. Starosta Juhu cvičí s činkami

Starostu košickej mestskej časti Juh Jaroslava Hlinku sme začiatkom januára 'načapali' v posilovni. Aj keď si chodieval sporadicky zacvičiť aj predtým, tentoraz si vstúpil do svedomia. Cvičebný program mu pripravil majiteľ posilovne Relax centrum Arpád Mester a s cvičením mu zo začiatku i výdatne pomáha.

"Jeden z mojich novoročných záväzkov je posilňovanie, ktoré podľa mňa upevňuje fyzické zdravie i psychickú kondíciu. Považujem to za veľmi zdravý spôsob využitia voľného času a rád by som sa dostal do posilovne aspoň dvakrát do týždňa. Verím, že mi elán vydrží aspoň pol roka, v lete zvyčajne moje novoročné predsavzatia vyprchajú," skonštatoval starosta, ktorý sa chce venovať aj plávaniu.

"Presvedčil som sa, že dá pestovať aj v seniorskom veku. Niežeby to bol môj prípad, ale táto aktivita je veľmi perspektívna. Presvedčil som sa o tom pred časom na medzinárodných majstrovstvách seniorov v plávaní, kde som mal možnosť stretnúť aj sedemdesiatročných plavcov. Okrem toho si v lete rád zahrám spolu so synom tenis a tiež si zasurfujem," pokračoval J. Hlinka. Boli sme zvedaví, ako je to s jeho ďalšími záväzkami.

"Asi pred piatimi-šiestimi rokmi som si povedal, že nebudem fajčiť. Darí sa mi to dodržiavať asi na 99 percent - síce nefajčím, ale chuť zapáliť si niekedy mám..." smeje sa starosta, ktorý si tento rok, ako veľa ďalších, predsavzal zdokonaliť svoju angličtinu.

2. Hlavného architekta láka južná Amerika

Hlavného architekta mesta Košice sme nedávno pristihli na basketbalovom tréningu, no musíme prezradiť, že basketbal nie je v jeho živote žiadnou novinkou. Peter Murko sa tomuto športu venuje od svojich šestnástich rokov, hrá už dvadsiatu siedmu sezónu. K basketbalu priviedol aj svojich dvoch synov (6 a 17), ktorí tiež trénujú karate a pomerne slušne vraj cvičia aj so svojim otcom... A čo architektove novoročné záväzky?

"Čo sa týka basketbalu, tento šport ovplyvnil bez nadsádzky celý môj život, veď osemdesiat percent mojich priateľov som spoznal popri ňom. Dnes už síce nemám takú kondíciu ako kedysi, v hre využívam skôr rozum a skúsenosti, no chcem sa mu venovať aspoň toľko, ako doteraz. Aj keď novoročné predsavzatia si už veľmi nedávam, jedno sa týka práve basketbalu. Rád by som naučil mladšiu generáciu, keďže hrávam už zväčša so synmi svojich bývalých spoluhráčov, nejakým dobrým kúskom..." prezradil s úsmevom. Aj jeho predsavzatím je venovať sa viac angličtine, ktorú v poslednom čase dosť zanedbal.

"To, že nehovorím dobre anglicky, pociťujem ako osobný handicap a chýba mi to aj v práci. Preto som si povedal, že sa trochu popasujem sám so sebou a zahryznem sa do toho," konštatoval hlavný architekt. Rád by tiež tento rok precestoval nejaký zaujímavý kút sveta.

"Bývalo u mňa dobrým zvykom, že som si z času na čas urobil poznávaciu cestu do zahraničia. Dva roky sa mi to nepodarilo, no snáď bude tento rok prelomový. Láka ma napríklad taká Južná Amerika alebo východná Ázia," poodkryl svoje plány P. Murko, ktorý už v minulosti navštívil Severnú Ameriku, Austráliu či Nový Zéland.

3. Poslanec Orosz už nechce prestať fajčiť

Ani poslanec Národnej rady SR za SDĽ Ladislav Orozs si na novoročné predsavzatia veľmi nepotrpí, keďže väčšina z nich obvykle pominie spolu so zimným snehom. No rozhodne sa chce viac venovať svojej rodine, ktorú pre pracovnú zaneprázdnenosť zanedbáva, a tiež svojej fyzičke.

"Chcel by som sa aspoň jeden večer v týždni venovať svojej fyzickej kondícii. Repertoár je dosť široký. Ako študent som aktívne hrával basketbal, plával, hral som šachy a mojim veľkým hobby je turistika. V tomto roku som už absolvoval výstup na Volovec a Zámkovského chatu s maršálkom poľského Sejmu. Aj to dokazuje, že niekedy je možné spojiť pracovné povinnosti s pohybom, aj keď to býva skôr zriedkavosťou," povedal nám Ladislav Orosz. O tom, že to s pohybom myslí naozaj vážne, nám dokázal v bazéne hotela Poľana na Javorine. Zaujímalo nás, s ktorými predsavzatiami to poslancovi v minulosti nevyšlo...

"Už viackrát som si predsavzal, že obmedzím fajčenie, ale nemalo to úspech, práve naopak. Preto som si tentoraz takýto záväzok nedal a možno sa mi to podarí," poznamenal L. Orosz. Ako dodal, ani pracovné záväzky sa mu veľmi neoplatí dávať, pretože "práca poslanca zásvisí do značnej miery od vôle iných, teda mojich politických súputníkov. Preto by som sa chcel viac orientovať na regionálnu politiku - z tohto dôvodu si aj zriaďujem svoju kanceláriu v Košiciach - a individuálne legislatívne aktivity."

4. 'Sopka' trénuje svoju trpezlivosť

Na rozdiel od tých, ktorí si z roka na rok dávajú čoraz menej záväzkov, poslankyňa Katka Čižmáriková (SOP) ich na nás vychŕlila hneď niekoľko:

"V prvom rade som si dala prvého januára dvadsať sekúnd po polnoci záväzok, že konečne vniknem do tajov internetu, aby som s tým nemusela zakaždým otravovať svojho syna. Z rovnakého súdka je predsavzatie venovať sa angličtine, dúfam, že sa mi konečne podarí pohnúť sa po pol roku z piatej lekcie... No a tiež som sa rozhodla doplniť si vzdelanie, rada by som si urobila nejaký postgraduál," prezradila na úvod. Samozrejme, aj ona si dala aj záväzky týkajúce sa fyzickej kondície, no radšej nám zapózovala s poslaneckým notebookom, ako pri aerobiku.

"Do takýchto náročných vecí sa kvôli kĺbom radšej nepúšťam, tie dostali riadne zabrať, keď som sa venovala profesionálne basketbalu. Dala som si poradiť priateľkou a cvičím doma špeciálne cviky. Mojim ďalším želaním je totiž vmestiť sa do jedného krásneho modrého kostýmu. Okrem toho by som sa v budúcnosti tiež rada pozrela do niektorej z krajín, kde som ešte nebola," dodala poslankyňa.

Ako sme sa ale dozvedeli, Katka Čižmáriková si tentoraz predsavzala aj čosi neobvyklé.

"Že budem trénovať svoju trpezlivosť, pretože tej mi Pánboh akosi nenadelil, avšak v politike je veľmi dôležitá. Kto má pozná, vie, že som sopka s malým 's'. No neoplatí sa vždy vybuchnúť a chrliť lávu, pretože tá môže niekedy spáliť i vás..." podotkla poslankyňa, ktorá priznáva, že na novoročné záväzky nikdy nezabúda, aj keď si ich dáva stále reálnejšie... "Ani tak síce nie je úspešnosť stopercentná, no je o mne známe, že asi tak raz do týždňa začínam nový život. Takže nikdy nie je neskoro," smeje sa.

5. Futbal mu vydržal rok - čo snowboard?

Ďalší oslovený poslanec, Rudolf Bauer za KDH, síce s novým rokom nezačína nový život, ale podujal sa na čosi, čo bude pre neho úplnou novinkou. Rozhodol sa zvládnuť jazdu na snowboarde a my sme boli svedkami jeho prvých 'krokov' - či skôr prvých pádov. Rande sme si totiž dali na Jahodnej, kde sa R. Bauer vôbec prvýkrát postavil na snowboard svojich ratolestí. "Moje prvé predsavzatie je naučiť sa nepadať na ňom," skonštatoval realisticky po prvej jazde.

Poslanec ale pevne verí, že jazdiť na doske sa skôr či neskôr naučí. Ak sa bude dať jazdiť na Jahodnej po večeroch aspoň tri mesiace a bude mať možnosť trénovať, možno už aj túto sezónu. Pohyb na snehu má totiž R. Bauer v krvi, lyžuje od detstva, aj keď posledné tri roky lyžovačky pre úraz pri futbale zanedbával. Ani ďalšie športové aktivity mu nie sú cudzie.

"Vyskúšal som všeličo, nie všetko mi však vydržalo dlho. Napríklad som rok ešte ako žiak hral futbal za Lokomotívu Košice a iba o čosi dlhšie vodné pólo. Najúspešnejší som bol v šachoch, dokonca sa stal náš oddiel majstrom Slovenska. Na vysokej škole som potom hrával basketbal a tiež ma baví bridž. Je to inteligentná kartová hra, podľa mňa na úrovni šachu, ktorá rozvíja kombinatoriku, myslenie a pamäť... To bola moja príprava na politickú dráhu," vysvetľuje poslanec. Ako sa od neho dozvedáme zvyčajne si žiadne novoročné predsavzatia nedáva, no tentoraz urobil výnimku.

"Nikdy som si nevytyčoval nejaké méty v profesionálnom živote a vzhľadom na svoje pestré športové detstvo som si nedával ani záväzky tohto druhu. No keď sme kúpili snowboard, lákalo ma to vyskúšať ho. Mimochodom, keď ho deti dostali na Vianoce, netušili sme, aký oň bude záujem. Je dobrý pätnásťročnej dcére Erike i 17-ročnému Radovanovi, obe deti oň momentálne zvádzajú tuhé boje. No a ešte som tu ja a manželka..." dodáva R. Bauer, ktorý by si tiež rád zopakoval francúzštinu. To je však už záväzok naplánovaný na dlhšie časové obdobie, podľa neho asi tak dva roky.

6. Rektorovi prišla chuť na zajaca

Rektora Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Dušana Podhradského by azda na snowbord nikto nedostal, zato sa rozhodol, že bude svoje zdravie upevňovať kondičnými prechádzkami.

"Mojim predsavzatím je prejsť denne dva kilometre so psom a zabudnúť nechcem ani na posilovňu. Realizujem sa v našom fitnescentre na Medickej ulici, kde by som taktiež rád chodil pešo so psom. Malo by to istú výhodu, doberman Nero by mi výdatne pomáhal do kopca, len neviem, kde by som ho potom uviazal," zasmial sa rektor. Ako prezradil, voľný čas rád trávi i v lese, keďže s obľubou poľovníči. S touto vášňou súvisí i ďalší jeho záväzok.

"Strelil som už všeličo, ale nemám šťastie na zajaca. Sú to plaché tvory a nie je ich až tak veľa. Takže som si predsavzal, že jedného konečne ulovím," priznal sa Dušan Podhradský. Rektor UPJŠ má aj predsavzatia týkajúce sa jeho práce, no sú to podľa neho skôr sny ako záväzky.

"Chcel by som v rámci univerzity zriadiť niektoré nové fakulty, ako napríklad fakultu verejnej správy, bohosloveckú, pedagogickú či filozofickú fakultu. Bude to však stáť veľa peňazí a sú s tým spojené aj ďalšie problémy, takže zatiaľ je to taký 'donkichotovský' boj s veternými mlynmi," podotkol.

7. Fitneska dala prednosť koňom

Aj fitneska Marietta Žigalová patrí k tým, ktorí si tentoraz dali okrem profesionálnych záväzkov aj viacej netradičné. Rozhodla sa konečne splniť svoj detský sen a naučiť sa jazdiť na koni.

"Ťahalo ma k tomu už niekoľko rokov, no vyhýbala som sa tomuto druhu športu, aby som predišla prípadnému zraneniu, ktoré by ohrozilo moju športovú kariéru. No ale keď mi už raz ten Ježiško doniesol pod stromček krásny westernový klobúk, novoročné prianie bolo na svete... Veď som kone odmalička veľmi obdivovala, aj keď mám zároveň voči nim rešpekt. Priznám sa, mám isté obavy," povedala nám Henrieta pred prvým vysadnutím na koňa. Jazda, ktorú absolvovala 17. januára, bola jej prvou v živote.

"Trochu sa bojím, že by ma kôň mohol kopnúť alebo zhodiť, aj keď verím, že toto majestátne viera človeku vedome neublíži. Dúfam, že mi moja fyzická kondícia podarí udržať sa v sedle, keby sa náhodou vzoprel..." nechala sa počuť a vyhupla hore. A aké boli prvé dojmy?

"Mám dobrý pocit, aj keď som dosť vytrasená a bolia ma ruky z toho, ako som sa pevne držala aby som nespadla. Ale som šťastná, že som to vyskúšala a som rozhodnutá jazdiť pravidelne. Myslím, že mi to môže pomôcť i pri zosilnení určitých partií tela, cítim totiž vnútornú stranu stehien a zadok, čo sú dosť problémové miesta. Jazdením sa ideálne precvičia, je to spojenie príjemného s užitočným, budem to brať ako súčasť prípravy na súťaž," vychrlila zadýchaná Henrieta. Jej fanúšikovia sa však nemusia obávať, že by chcela fitnes hodiť za hlavu, súťažiť bude naďalej.

"Mojim cieľom je Miss Universe Natural, okrem toho by som sa rada viac venovala verejnosti a tiež malým gymnastom, u ktorých chcem spojiť gymnastiku s fitnes. Rozhodla som sa aj trochu vzdelávať, preto som sa prihlásila štúdium trénerstva," dodáva fitneska.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 2. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 3. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 4. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 6. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 095
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 716
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 872
 4. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 6 681
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 871
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 264
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 185
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 040
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 035
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 804

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 5. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 6. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 7. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 189
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 376
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 922
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 844
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 720
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie k aktuálnym opatreniam v boji s koronavírusom.

PCR testy odhalili viac ako 730-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 900 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 16 h
Peter Tkačenko

Pomoc nepríde, ale premiér ju ani nepotrebuje.


38m

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 5. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 6. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 7. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 189
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 376
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 922
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 844
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 720
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu