celoslovenským priemerom o 8,7 percenta, čo znamená naše prvé miesto v rámci republiky," konštatoval včera zástupca riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Prešove plukovník Ivan Kormoš na tlačovej konferencii, na ktorej sa zúčastnila aj kapitánka Magdaléna Krasulová zo Sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností ministerstva vnútra SR. Ako uviedol ďalej, škody, ktoré vznikli v dôsledku trestnej činnosti, dosiahli vlani takmer 3,5 miliardy korún. Najväčší podiel - viac ako päťtisíc prípadov evidovali na úseku majetkovej kriminality.
Podľa okresov bolo ich najviac v Prešovskom, Popradskom a Humenskom. Objasnenosť tu však v porovnaní z rokom 1999 klesla o dve percenta. "Násilná trestná činnosť sa prezentovala 1545 prípadmi. Z devätnástich vrážd sme objasnili osemnásť, jedna nedoriešená nám zostala vo Vranove nad Topľou. Až osem vrážd sme riešili v Poprade," dodal zástupca. V uplynulom roku evidovali aj 48 útokov na verejných činiteľov, z toho 40 na policajtov. Dobrých výsledkov dosiahla polícia na úseku ekonomickej trestnej činnosti. Zo 676 prípadov objasnili jej príslušníci 528. Išlo najmä o podvody, sprenevery, ochranu meny a krátenie daní. Škody od páchania tejto trestnej činnosti odhadli na takmer 3,3 miliardy korún. "V rámci kraja sa nám vyskytlo 97 falzifikátov, najviac v okrese Poprad, kde sme zachytili trinásť bankoviek po stotisíc talianskych lír a dvanásť stodolároviek. Až 24 falošných slovenských tisíckorunáčok sa objavilo v okrese Humenné," povedal I. Kormoš.
O činnosti Krajského úradu vyšetrovania PZ v Prešove informoval jeho riaditeľ plukovník Andrej Dujčák. Ako povedal, zaoberali sa ich vyšetrovatelia vlani 4695 vecami, z ktorých 2935 ukončili s návrhom na podanie žaloby. "U nás sa hodnotí aj kvalita vyšetrovania. A hlavným tu je, koľko spisov, ktoré sa ukončia s podaním návrhu na obžalobu, sa nám vrátia na došetrenie. Vlani nám prokurátor vrátil 55 spisov, čo činí len 1,9 percenta," konštatoval riaditeľ. Do spomenutej kvality sa im zároveň zaratáva aj percento zrušených uznesení, ktoré vydajú. "Pre ilustráciu uvediem, že sme v roku 2000 vydali 8294 uznesení, z ktorých nám prokurátor zrušil len 93, asi 1,1 percenta. Chcel by som uviesť aj takú zaujímavosť, že jeden náš vyšetrovateľ pracuje ročne na 44 prípadoch," dodal a pokračoval: "Na miesto činu vychádzali naši vyšetrovatelia k 913 prípadom. Do konaní priberali znalcov z jednotlivých odborov v 1232 veciach, čo nás pomaly stálo sedem miliónov korún." K riešeniu prípadu ASTRAN KLUB poznamenal, že ide o pracnú záležitosť, pretože v tejto organizácii sa združovalo okolo tridsaťtisíc občanov. Čo sa týka prípadu KROMKA dodal, že tento prevzal tím odborníkov, ktorí sa zaoberajú obzvlášť závažnou trestnou činnosťou. V súvislosti s ďalším zaujímavým prípadom KOLLÁROVÁ - LEVOČA povedal, že do pol roka bude ukončený s návrhom na podanie obžaloby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.