občianskeho porozumenia (SOP).
To znamená vytvorenie vyšších územných celkov na úrovni dnešných krajov so všetkým, čo k tomu patrí, teda s presunom kompetencií, peňazí aj majetku na samosprávy, spresnil na včerajšej tlačovej besede v Bratislave podpredseda SOP Ivan Budiak. Argumentoval tým, že dohoda o územnosprávnom členení je v tomto momente v koalícii nepriechodná a jej termín veľmi ťažko odhadnuteľný.
SOP jednoznačne podporuje vládnu koncepciu dvanástich vyšších územných celkov, ak by došlo v koalícii ku všeobecnému konsenzu. "My to chápeme ako záchranu reformy, diskusia o novom územnosprávnom členení, keď sme ešte to posledné poriadne neprehltli, brzdí aj to, čo je dôležité z hľadiska našich integračných snáh," povedal predseda SOP Pavol Hamžík. SOP odmieta podmieňovanie prijatia Ústavy SR akýmikoľvek požiadavkami a politické kupčenie, dodal Hamžík.
Návrhy Strany maďarskej koalície na vytvorenie tzv. komárňanskej župy alebo tzv. veľkej Bratislavy sú pre SOP neprijateľné. Budiak nepredpokladá, že SMK zo svojich požiadaviek ustúpi.
Skupina koaličných expertov na reformu verejnej správy v pondelok nedospela k dohode v otázke územnosprávneho členenia a spôsobu volieb do samosprávy vyšších územných celkov.
MEDZITITUL: S reformou verejnej správy bez zmeny územného členenia koalícia nesúhlasí
Návrh Strany občianskeho porozumenia (SOP) uskutočniť reformu verejnej správy bez územnosprávneho usporiadania, s ktorým včera pred novinármi vystúpili predstavitelia tohto subjektu, je podľa predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Bélu Bugára otázkou, ktorú nemôže nastoliť jedna politická strana. Na dohodu ostávajú ešte dva-tri týždne, preto takýto nový variant SOP nepovažujem za dobrý nápad, ktorý by pomohol vyriešiť situáciu a odblokovať reformu verejnej správy, zdôraznil.
Bugár pre TASR pripustil, že nateraz vládna koalícia má problémy s reformou verejnej správy. No ako poznamenal, predstavitelia SOP si musia uvedomiť, že najväčším problémom nebude územnosprávne členenie, ale presun kompetencií a zavedenie symetrického, či asymetrického modelu. SMK stojí za svojím návrhom na vytvorenie tzv. komárňanskej župy. Bugár však vyslovil presvedčenie, že počas koaličných rozhovorov dospejú k dohode.
Návrh vytvoriť vyššie územné celky (VÚC), ktoré by kopírovali súčasných 8 krajov, označil podpredseda KDH Pavol Minárik za veľmi komplikovaný. Ako zdôraznil pre TASR, v čase prijímania súčasného územného členenia k nemu KDH vyslovilo zásadné výhrady. Oficiálne stanovisko hnutie zaujme až po rokovaní svojho predsedníctva v pondelok 29. januára. Minárik však takéto riešenie nepovažuje za najlepšie východisko zo súčasnej situácie.
SDK podporuje koncepciu reformy verejnej správy, ku ktorej vláda prijala uznesenie o kreovaní 12 VÚC. Ako pre TASR ďalej uviedol expert SDK pre verejnú správu Milan Hort, územnosprávne členenie je dôležitou súčasťou reformy, pretože má odstrániť skutočnosť, že v roku 1996 sa pri kreovaní krajov nerešpektovali princípy regionalizácie. "Ak by sme chceli realizovať návrh SOP, založili by sme orgány VÚC, ktoré by mohli začať aj fungovať, položili by sme však zlý základ budúceho fungovania regiónov," zdôraznil.
Naopak expert SDĽ pre verejnú správu Vladimír Faič nevylučuje, že ľavicoví demokrati návrh SOP podporia. Ten treba podľa neho vidieť v kontexte súčasných rokovaní, na ktorých sa ukázalo, že SMK trvá na svojej požiadavke vytvoriť komárňanskú župu. Reforma by sa podľa Faiča "nemala zastaviť na tom, že dohoda o územnom členení je vzhľadom na postoj SMK problematická". Návrh SOP preto vníma pozitívne ako "isté riešenie začatia procesu reformy".
Vládny splnomocnenec pre reformu Viktor Nižňanský na margo návrhu SOP pre TASR uviedol, že ide o principiálne zásahy, ktoré sú v rozpore s koncepciou reformy, ktorú už vláda schválila. Ako spresnil, neupravenie územného členenia a decentralizácia do dnešných ôsmich krajov, bude mať vážny dopad na celkový model navrhnutej koncepcie. Takáto výrazná zmena navrhovaného územnosprávneho členenia musí totiž počítať aj s iným, než navrhnutým usporiadaním orgánov štátnej správy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.