včerajšieho rokovania členov parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť s ministrom obrany SR Jozefom Stankom. Tento vojenský obvod bol zriadený v roku 1952. K viac než desaťročnému sporu o časť jeho územia došlo po tom, čo zákonom z roku 1991 prešli pozemky obcí späť do ich vlastníctva. Ide o 27 percent z celkovej výmery vojenského obvodu v rozlohe približne 8586 hektárov.
Majetkové pomery vo vojenskom obvode Javorina v okrese Kežmarok komplikuje aj v súčasnosti stav, že dotknuté obce nemajú povinnosť uzatvoriť zámenné zmluvy, a teda že majú právo disponovať svojím pôvodným majetkom. Prekážkou pre uzatváranie zmlúv o využívaní lesných pozemkov bol aj záujem obcí zriaďovať na dotknutom území poľovné revíry. Po roku 1996 bol ministerstvom obrany pripravený návrh na postupný výkup pozemkov, ktorý je naplánovaný do roku 2012 s celkovým nákladom 1,46 miliardy Sk.
Poslanci spolu s ministrom konštatovali, že posledné analýzy vypracované generálnym štábom ASR jednoznačne deklarujú potrebu zachovať vybudované výcvikové zariadenia, vrátane ich ochranných a bezpečnostných pásiem. Opäť sa pristúpilo pre nedostatok finančných zdrojov k variantu zámeny pozemkov, s čím súhlasilo mesto Podolínec, Stará Ľubovňa a obce Holumnica, Tvarožná a Vrbov. S navrhovanými zámenami pozemkov nesúhlasia obce mesto Levoča a obce Šambron, Ihľany a Ľubica. Obec Hniezdne neakceptovala tri návrhy ministerstva, pričom na rokovaní parlamentného výboru sa konštatovala aj nezákonná ťažba dreva vo vojenskom obvode na pozemkoch štátu v správe ministerstva obrany. Ide o spor urbárskych spoločností, ktoré považujú už predané pozemky stále za svoje vlastníctvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.