predchádzajúce krajské okrúhle stoly v Banskej Bystrici, Žiline a Prešove, ktoré analyzovali priority jednotlivých krajov a zároveň ich najväčšie problémy v súvislosti so stavom (ne)zamestnanosti. Zúčastnili sa na ňom podpredseda Vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš, štátni tajomníci ministerstiev financií, hospodárstva práce sociálnych vecí a rodiny, ako aj hospodárstva a výstavby a regionálneho rozvoja. Zamestnávateľov zastupovali predstavitelia automobilového a strojárskeho priemyslu, ale aj zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenska. Za odbory boli prítomní zástupca KOZ a predstavitelia OZ KOVO. Keďže sa na rokovaní zúčastnil organizátor okrúhlych stolov v Prešovskom kraji člen Rady OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica, požiadali sme ho o krátke zhodnotenie.
"Pre objasnenie pripomínam, že na krajskom okrúhlom stole v Prešove zúčastnené strany - zamestnávatelia, štátna správa a odbory - vypichli 28 téz, či pripomienok, na ktoré sme očakávali odpovede z rezortných ministerstiev, či Vlády SR. Odpovedalo nám len ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a ministerstvo financií. Zo desať až jedenásť problémov špecifických práve pre Prešovský kraj, zostalo doteraz nezodpovedaných."
Dostalo sa vám odpovedí na spomínanom celoštátnom okrúhlom stole?
"Nenašiel sa priestor zaoberať sa špecifikami jednotlivých regiónov, aj keď sa tam objavila informácia, že východ Slovenska je z pohľadu zamestnanosti na tom najhoršie. Išlo viacmenej o výmenu názorov a poznatkov a načrtnutie určitých východísk na hospodárstvo slovenskej ekonomiky vo vzťahu k zamestnanosti. Predstavitelia štátu konštatovali, že nespochybniteľným cieľom by mal byť vstup do Európskej únie. Preto aj kroky, ktoré vláda podniká, by mali byť v súlade s pravidlami platnými v únii."
Posledné hodnotenia z úst vládnych činiteľov hovoria o celkovom raste priemyslu SR. Vyzneli aj hodnotenia zamestnávateľov v tomto duchu?
"Nemyslím si to. Naopak zamestnávatelia upozorňovali na to, že niektoré odvetvia sú veľmi slabé, konkrétne oblasť strojárstva. Preto nevidia vývoj zamestnanosti v priaznivých farbách a to aj vzhľadom na uvažované zvýšenie hranice veku odchodu do dôchodku, ale aj v súvislosti s nástupom silných populačných ročníkov do produktívneho veku. Zdôrazňovali, že kým nedôjde k pozitívnemu zvratu v ekonomike, nárast nezamestnaných by mohol dosiahnuť niekoľko desiatok až 100 tisíc."
Keďže sa nenašiel čas na rozoberanie jednotlivých regiónov, aké budú ďalšie vaše kroky?
"Plánujem zorganizovať ďalšie podujatie na reprezentatívnej úrovni s cieľom zhodnotiť krajské okrúhle stoly, ako aj reakcií vlády a rezortných ministerstiev na ne. Zídeme sa na úrovni kraja, aby sme si priblížili riešenie špecifík nastolených len v našom kraji. Napríklad výstavba diaľnic, infraštruktúra dopravy a iné. Najmä výstavba diaľnic ovplyvňuje sociálny aj ďalší vývoj Prešovského kraja a na tento problém nereagoval vôbec nikto. Pre objektívnosť musím dodať, že odpovede na tieto a iné otázky sú potrebné aj preto, že riešenie niektorých problémov sa nemôže vysvetľovať jednostranne. Tieto sa musia riešiť v súlade s medzinárodnými pravidlami Európskej únie, OECD, či inými. Ak chceme smerovať do Európy a odbory sú za to, aby sme čo najskôr boli členmi únie, tak niektoré záležitosti sa nemôžu riešiť tak ako si to predstavujeme, ale tak ako sa riešia v krajinách Európskej únie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.