zachovávajú vernosť tradícii a pálenku vyrábajú nelegálne doma.
Množstvo doma vyrobených destilátov si netrúfnu odhadnúť ani odborníci a neobjavuje sa ani v oficiálnych štatistikách.
Milan, ktorý si vypálil kvalitnú slivovicu, býva v paneláku v bratislavskej štvrti Rača na druhom poschodí. Slivovicu vypálil doma v kuchyni. "Zrejme sme použili zlé uzávery na pohároch so slivkovým kompótom. Skvasilo asi 15 pohárov. Bola by škoda vyhodiť to," vysvetlil Milan. Skvasené kompóty dal do tlakového hrnca, na veko namiesto ventilu nasadil hadičku, namontoval chladič a kuchtu postavil na sporák. "Trošku som sa bál metylalkoholu. Alkohol, ktorý vytiekol na začiatku, bol navyše aj priveľmi aromatický. Použil som však rady starej mamy a dopadlo to dobre. Prvé poldeci som vylial, zvyšok som prepálil ešte raz a získal som lahodnú 55-percentnú slivovicu," spomenul si Milan na svoje prvé domáce pokusy.
Výsledkom domáceho pálenia alkoholu nemusí byť len kvalitná pálenka. Môžu ním byť prípadne problémy zo strany daňového úradu a iných inštitúcií.
Polícia sa však k čiernym predajcom a výrobcom alkoholu dostáva veľmi ťažko, zväčša iba vtedy, ak niečo praskne, alebo sa odohrá tragédia. Vlani odhalila len 14 nepovolených pálení. Polícia však rieši iba prípady, kde poplatok za vypálenie prekročí hranicu 8400 korún. Trestom môže byť jeden rok väzenia, pokuta alebo prepadnutie veci.
A je tu aj ďalšie riziko. Neodborne vypálená pálenka, ktorá je skôr metylalkoholom, môže človeka zabiť, alebo oslepiť. Tak ako keď podomácky vyrobená hruškovica zabila otca šiestich detí a jeho kamarát oslepol.
Autor: kr, wm, eta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.