prevádzkovateľ Jozef Kostúr. Odhaduje, že do konca sezóny by sa mohlo číslo vyšplhať až na 12-tisíc litrov.
V septembri začínajú s hruškami, potom prichádza na rad hrozno, čerešne, jablká a slivky. Dobrý slivkový kvas totiž údajne vydrží aj rok. So slivkami je však v tomto roku problém, pretože sa ich pre choroby urodilo málo. Kostúr tvrdí, že ich bude možno o 40 percent menej ako inokedy. Najlepšia na slivovicu, ako tvrdí, zostáva odroda Duranzia.
Za liter akejkoľvek 50-stupňovej pálenky zaplatia vyznávači domáceho 71 korún, takže obrat podkonickej pálenice predstavuje vyše milióna korún, z toho hrubý zisk je približne pol milióna.
Záujem ľudí o pálenie podľa Kostúra stále rastie. Za 12 hodín denne spracujú v Podkoniciach až dvetisíc litrov kvasu. Väčšinou je záujem o 52-stupňový alkohol, nájdu sa však aj experimentátori, ktorí požadujú 58 stupňov, čo je už viac ako "ostré".
Majster Kostúr tvrdí, že alkohol sa dá vypáliť takmer zo všetkého, ale v Podkoniciach všetko neberú: "Nepálime napríklad z južného ovocia, pretože kotly neznášajú, keď ovocie veľmi pení."
A ako je to s chuťou majstrov-páleníkov na pohárik tuhého? "Ako u ktorého. Ja nie som na alkohol. Samozrejme, musím degustovať, ale to je málo, tak pol štamperlíka z jednej várky," hovorí Kostúr. Po celom dni v alkoholových výparoch údajne totiž veľká chuť na pohárik nie je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.