Korzár logo Korzár

Jozef Migaš si sám financoval dom, no nevie, koľko stál...

Košice - Žiarivý príklad predsedu vlády, ktorý minulý týždeň viedol so svojimi (ne)voličmi internetovú on-line diskusiu, včera nasledoval aj

predseda NR SR Jozef Migaš. Zvedavých naň bolo zhruba 80 fanúšikov chatovania prostredníctvom IRC, ktorí si s ním poklebetili nielen na aktuálne politické témy, ale zaujímali sa aj o jeho majetkové pomery. Z takmer hodinovej diskusie sme vybrali niekoľko najzaujímavejších Migašových odpovedí na otázky hlasu "internetového" ľudu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dopočuli sme sa, že ste sa už presťahovali z Bratislavy do svojej novej vily v Mošovciach. A vraj tam nemáte ani rolety, aby sa ľudia, ktorých tam chodí neúrekom, mohli pozrieť až dnu. Ozaj, koľko stál váš dom a kto ho financoval? Ako dlho ste ho stavali?

SkryťVypnúť reklamu

- Všetko ešte nie je spočítané. Dom som financoval sám. Mal som aj úver z PSS vo výške 1,5 miliónov. Stavbu som začal v roku 1998. A dom ešte nie je dokončený.

A kedy bude?

- Verím, že už v tomto roku. Najprv musí skolaudovať inžinierske siete obec a až potom môžem kolaudovať ja.

Môžete sa každému v slovenskej politike pozrieť smelo do očí?

- Áno. Aj Vám.

Podporíte SMK v návrhu na vytvorenie Komárňanskej župy a vytvorenie fakulty pre maďarskú menšinu na univerzite v Nitre? Chcem počuť Váš názor, nie názor strany, ani koalície, odpovedzte priamo!!!

- Nie. Nebudeme ani hlasovať za odporúčanie vlády za vytvorenie fakulty pre maďarskú menšinu na univerzite v Nitre. To je môj názor a takto odpovedám priamo.

Nemyslíte si, že Vaši voliči by mali vedieť celu pravdu v afére p. Kanisa. Malo by sa to riadne prešetriť nemyslíte?

SkryťVypnúť reklamu

- Ja som sa už vyjadril, že politicky sa táto vec v strane a koalícii vyriešila odstúpením P. Kanisa z postu ministra.

A čo bude ďalej?

- Ostatné nech vyšetria organy činné v trestnom konaní.

Nemyslite si, že by ste mali politicky zvážiť aj jeho poslanecké kreslo?

- Poslanec je volený občanmi a žiadna politická strana nemôže poslanca odvolať. Poznáte prípad Gaulider?

Občanov však vysvetlenia p. Kanisa vôbec neuspokojili, nemyslíte?

- Preto mu strana odporučila odísť z funkcie. A tak sa aj stalo.

Aký je váš osobný názor na zdôvodnenie p. Kanisa?

- Neuspokojilo ma to. Preto som ho požiadal, aby odstúpil.

Ak nie je p. Kanis politicky vhodný pre funkciu ministra, je vhodný pre funkciu poslanca?

- Politická strana nemôže odvolať poslanca.

SkryťVypnúť reklamu

Ale aj v západnom politickom systéme vezmime si Nemecko pri nejakej kauze odstúpi zo svojho postu sám a dobrovoľne ako napr. v Nemecku H. Kohl...

- To už musí zvážiť sám pán Kanis. Teraz je to poslanec zvolený občanmi.

Ale politická strana ho má právo odvolať?

- Porušili by sme ústavné pravo poslanca a zároveň aj Ústavu SR.

Zverejnite majetkové priznania rodinných príslušníkov?

- To nevyplýva zo zákona.

A morálka?

- Aj tá sa musí pohybovať v medziach zákona. Sme právny štát.

Vie si SDĽ predstaviť ešte spoluprácu s Ficom?

- Budem hovoriť za seba. Som absolútne proti. Fico založil vlastnú stranu, chce ísť sám do volieb. Treba to rešpektovať. Po voľbách nie je nič vylúčené.

Prečo až po voľbách?

- Fico založil stranu, aby sa dostal do vlády.

Ako sa stavia SDĽ k otázke legalizácie ľahkých drog konkrétne marihuany?

- Som absolútne proti, lebo to kaličí človeka.

A ako ničí človeka alkohol? Nie je to porovnateľné alebo horšie?

- Je to podobné. Treba zvážiť ako to viacej obmedziť.

Očakávate, že sa parlamentne voľby uskutočnia v riadnom termíne? Chcete, pri súčasnej katastrofickej funkčnosti koalície, aby sa uskutočnili v riadnom termíne?

- Samozrejme očakávame. Koalícia musí v ďalších dvoch rokoch zlepšiť svoje vládnutie.

Aj ak nie schopná prijať základne kroky - reforma verejnej správy a pod.? Nie je lepšie pokúsiť sa voľbami o niečo funkčnejšie?

- Verím, že schválime ústavu a nadväzne na to začneme reformu verejnej správy. Najprijateľnejšie pre súčasný vývoj na Slovensku je zabezpečiť nevyhnutnú politickú stabilitu. V tomto smere predčasné voľby nie sú riešením.

Ako vláda podporila príchod BMW do Prešova, ktorý skončil neúspechom?

- Neviem, čí skončil neúspechom. Viem, že sa o tom intenzívne rokuje. Ja som za to, aby aj BMW prišlo do Prešova.

Prečo vláda zanedbáva východné Slovensko a nesnaží sa doniesť na východ žiadne investície, aj keď je tu najvyššia nezamestnanosť?

- Súhlasím, aby sa vláda viac venovala Prešovskému a Košickému kraju. Nechcem, aby to zostalo vo verbálnej polohe, ale konkrétnymi skutkami a pomocou.

Nemáte pocit viny v tom, že ako SDL ste pôsobili ako veľká brzda koalície? Ako jeden z vrcholných predstaviteľov štátu ste zlyhali a stratili svoju tvár, keď ste hlasovali za odstúpenie premiéra, a vy ste si to alibisticky odôvodnili svojimi preferenciami a preferenciami strany.

- Nikdy som to neodôvodňoval preferenciami strany. V záujme plnenia PVV, ktoré sa týka aj ekonomicko-sociálneho zlepšenia života občanov som verejne v parlamente prezentoval svoju pozíciu hlasovaním, že činnosť vlády a vládnej koalícii v tomto smere sa musí zásadne zlepšiť. Bolo to do určitej miery neštandardné hlasovanie, ale zodpovedalo to situácii, keď sa ignorovali programové priority SDĽ ako člena vlády.

Stále počúvame ako sa zlepšil náš obraz v zahraničí. To nám naozaj chcete nahovoriť, že keď máme v súčasnej vláde bývalých komunistov na čele parlamentu bývalého komunistu a za prezidenta bývalého komunistu, tak sme pre zahraničie dôveryhodný partner?

- Občan volí slobodne. Vy nie ste na to, aby ste posudzovali, kto ako volil. To nechajte na slobodne rozhodnutie každého občana. Práve takýto prístup by bol komunistický.

Pred niekoľkými dňami ste boli v Bardejove. Budú sa miestni mať po vašej návšteve lepšie?

- Cítil som sa veľmi dobre predovšetkým preto, že sa podarilo pomôcť Bardejovu pri výstavbe nájomných bytov, novej telocvične, obnove historického jadra mesta. Myslím si, že to sú konkrétne kroky pre lepší život Bardejovčanov, ktorí si to zaslúžia.

Ste proti spoplatňovaniu štúdia na vysokej škole. Odkial však chcete ďalej brať na to financie?

- Stojím si za pozíciou SDĽ, aby vzdelávanie bolo bezplatne. Treba zabezpečiť lepšiu úroveň ekonomiky, viac prostriedkov vydeliť zo štátneho rozpočtu.

Len aby bolo z čoho...

- Ja verím, že bude.

Teraz sa preveruje sprava SIS o štátnych hmotných rezervách. Prečo je tajná?

- O utajení tejto správy v súlade so zákonom rozhodol riaditeľ SIS.

Koľko je teraz s vami ochrankárov a koľko ich chodí na vaše akože služobné zahraničné cesty v Ázii (výlety)?

- V súlade so zákonom na ochranu ústavných činiteľov ma doprevádza ochranka ako druhého najvyššieho ústavného činiteľa. To nie je moje rozhodnutie a nepatrí to do mojej kompetencie.

Nenavrhnete v parlamente odtajnenie všetkých správ, ktoré sa týkajú ekonomickej kriminality úradnikov?

- Bolo to perfektné. Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do diskusie (to je vážne Migašova odpoveď - pozn. red.).

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 542
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 324
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 379
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 981
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 529
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu