Drogy
Viedeň (TASR) - Po prvý raz za niekoľko desaťročí klesla celosvetová produkcia kokaínu a heroínu, zatiaľ čo konzumácia amfetamínov v 90. rokoch vzrástla najmä v ázijských krajinách. Najpoužívanejšou drogou na svete zostáva hašiš. Vyplýva to z výročnej správy Medzinárodného úradu pre kontrolu narkotík (INCB) za rok 2000, ktorú v utorok zverejnili v rakúskej metropole Viedeň.
V západnej Európe je 1,2 milióna drogovo závislých ľudí a v USA rovný milión. Podľa odhadov OSN na konci 90. rokov bralo drogy približne 180 miliónov ľudí a spomedzi nich viac ako štyri percentá vo veku 15 rokov a viac.
V druhej polovici 90. rokov vzrástol aj tranzit drog, ktoré sú pašované z Európy do Severnej Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu, južnej Afriky a krajín Ázie.
Pestovanie koky a produkcia kokaínu poklesli v rokoch 1992-99 takmer o jednu pätinu. Dve tretiny celosvetovej ilegálnej úrody koky pochádza z Kolumbie.
Celková produkcia opiátov klesla v uplynulom roku o 17 percent. Až 90 percent celosvetovej produkcie opiátov pripadá na Afganistan a Mjanmarsko. V správe sa tiež uvádza, že čím viac vlád zakáže produkciu omamných látok, tým väčšia je nádej na pokles ich používania a produkcie.
Bernard Frahi, riaditeľ Medzinárodného programu pre kontrolu drog (UNDCP), uviedol, že Pakistan dosiahol za minulý rok úspech, pretože skoncoval s pestovaním maku, z ktorého sa získava ópium slúžiace ako surovina na výrobu heroínu.
Bolívia od roku 1997 o 78 percent zredukovala plochu, na ktorej ilegálne pestovala koku. V Peru sa za posledné desaťročie podarilo znížiť ilegálny export drog o 50 percent.
Laos síce zostáva tretím najväčším výrobcom opiátov, ale aj napriek tomu sa mu za posledných 18 mesiacov podarilo znížiť ich produkciu o 18 percent.
Afganistan je aj naďalej považovaný za najväčšieho výrobcu ópia na svete. V roku 1999 ho vyprodukoval 4565 ton, čo je svetový rekord.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.