laikom hádam stačí povedať to, že postupnosť náhodných čísel je taká postupnosť, pri ktorej sa žiadne ďalšie číslo nedá nijakým matematickým postupom odvodiť z radu predchádzajúcich čísel. Na generovanie veľkých súborov náhodných čísel, ktoré sa používajú napríklad pri simulácii procesov zániku hviezd, sa už teraz obvykle používajú počítače. Odborníci ale upozorňujú na to, že generovanie skutočne náhodných čísel je počítačom vlastne nemožné. Všetky počítače pracujú totiž na základe algoritmov a tie bez ohľadu na to, aké sú zložité a dôvtipné, vždy v podstate predstavujú len akýsi matematický predpis, ako zo všetkých už vygenerovaných číslic vytvoriť ďalšie "náhodné" číslo. Preto sa vedci pri generovaní skutočne náhodných čísel obracajú na matku prírodu, v ktorej sa vyskytujú mnohé procesy so skutočne nepredvídateľnými a skutočne náhodnými parametrami. Takpovediac prírodou generované súbory náhodných čísel sú všetkým záujemcom k dispozícii aspoň na troch internetových adresách. Zdrojom súborov náhodných čísel je pritom vždy iný prírodný proces.
Autori jednej z týchto troch internetových stránok využívajú na generovanie náhodných čísel elektrostatické výboje v atmosfére, "odpočúvané" na nepoužívanej rádiovej frekvencii. Tento jav je známy každému poslucháčovi rádia, ktorý si naladí nejakú vzdialenú rozhlasovú stanicu so slabým signálom, ktorý je prekytý typickým "praskotom" v reproduktoroch. Toto citlivými detektormi snímané elektrostatické sršanie atmosféry sa digitalizuje a teda prevedie na rad čísel, ktoré možno považovať za náhodné. Náhodným prírodným procesom je napríklad aj rozpad rádioaktívneho kryptónu. Ak sa tzv. Geigerovým čítačom impulzov sleduje tento rozpad a meria sa čas medzi jednotlivými impulzami (prislúchajúcimi vždy náhodnému rozpadu jedného jadra), získa sa rad náhodných čísel, ktorý je k dispozícii na ďalšej internetovej adrese. Snáď najelegantnejším spôsobom sa získava rad náhodných čísel, ktorý na požiadanie chŕli tretia zo spomenutých webovských stránok. Na nej vygenerované čísla sa získavajú digitalizáciou snímok tuhnúcej lávy, na ktorej matka príroda vytvára nepravidelné zvlnenia a zárezy.
Na všetkých troch internetových adresách možno získať doslova "kilometre" náhodných čísel. Ak máte prístup na internet a chcete to vyskúšať, kliknite na niektorú z nasledovných adries: random.org, fourmilab.ch/hotbits alebo lavarand.sgi.com (pred všetkými adresami je obligátny symbol www).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.