ochorenia BSE, obchodníci už signalizujú znížený záujem kupujúcich o hovädzie mäso. Mnohí ľudia začínajú preferovať bravčovinu a mäso z hydiny. Zrejme na túto skutočnosť budú reagovať aj ceny týchto produktov. A to už môže negatívne ovplyvniť aj samotných poľnohospodárskych prvovýrobcov, ktorí už teraz sú zvieraní "cenovými nožnicami" medzi nákladmi na výrobu a tržbami.
Konateľ spoločnosti Agrofarma, spol. s r. o. v Nižnom Orlíku v okrese Svidník Pavol Petrík sa pre náš denník vyjadril, že ceny za produkty živočíšnej výroby nevyjadrujú náklady poľnohospodárov a sú považované skôr za sociálne. Túto neblahú skutočnosť sťažia teraz aj obavy z "choroby šialených kráv". "Veľmi nás to ovplyvní, lebo ministerstvo pôdohospodárstva nám predpisuje, koľko máme chovať hovädzieho dobytka. Sú zmluvy alebo bežné zaužívané postupy, že odchované teľatá sa predávajú do zahraničia. Až sa toto bude takým spôsobom ďalej šíriť a kompetentné orgány tieto záležitosti nevyvrátia, tak keď v jeseni nebude mať kto kúpiť hovädzí dobytok, potom polovica poľnohospodárov na Slovensku je v háji," tvrdí P. Petrík.
Takáto "perspektíva" visí aj nad Agrofarmou v Nižnom Orlíku napriek tomu, že pri chove hovädzieho dobytka nepoužívajú žiadne komponenty, ktoré by mohli spustiť vyvolanie choroby BSE. "Z dovozu nemáme absolútne nič. Krmivo máme z domácej produkcie s pridaním minerálnych prvkov. Nepoužívame žiadne múčky," rezolútne vyhlásil P. Petrík.
Podobne je na tom aj ďalší z popredných chovateľov hovädzieho dobytka v okrese Svidník -Družstvo podielnikov v Ladomírovej. "Nenakupujeme ani kostnú múčku, ani nič podobného. Šroty dávame svoje. U nás sa také niečo nevyskytne, pretože všetko krmivo máme vlastné," vyjadril sa pre náš denník podpredseda družstva Pavol Andrejko.
Spoločnosť Agrofarma v Nižnom Orlíku spolu s Poľnoproduktom, spol. s r. o. Vyšný Orlík chová okolo 500 kusov hovädzieho dobytka a je jeho najväčším chovateľom v okrese Svidník. Svoje podnikateľské zámery, podľa vyjadrenia P. Petríka, bude spoločnosť predkladať Regionálnemu odboru ministerstva pôdohospodárstva vo Svidníku možno vo februári, ale o perspektívach chovu hovädzieho dobytka v regióne, kde sa skôr preferuje chov kráv bez trhovej produkcie mlieka, je za takýchto okolností ťažko hovoriť. Ale od chovu hovädzieho dobytka neupustia.
"Chov hovädzieho dobytka máme predpísaný ministerstvom. Podľa toho nám vychádza 35,1 kusa veľkej dobytčej jednotky na sto hektárov trvalých trávnych porastov. Ak hovädzí dobytok nebudeme chovať - treba urobiť zánik firmy," skonštatoval konateľ Agrofarmy, spol. s r. o. Nižný Orlík Pavol Petrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.