hlasov pre novelizáciu ústavy. Včera vláda odmávala nitriansku fakultu, dnes sa hlavy koalície pokúsia "ratifikovať" pondeľňajšiu dohodu expertov o pôde a v sobotu je na programe mimoriadna Republiková rada SMK, o ktorej už všetky maďarské vrabce čvirikajú, že by mala modifikovať politické mantinely tak, aby spriechodnila cestu veľkému kompromisu, ktorý na poslednej Koaličnej rade načrtol Mikuláš Dzurinda.
Po mesiacoch vojny sa vektory zdanlivo zbiehajú k dohode. Myslí si to pevne napríklad Ladislav Orosz, podľa ktorého bude ústava "určite schválená", čím sa dopustil najoptimistickejšieho politického stanoviska roka. Vec nie je zďaleka taká jednoznačná. Dvoch Pálov, Farkasa, ktorý s premiérom viedol siahodlhé pôdne vyjednávanie, a Csákyho, čaká na RR SMK náročná obhajoba ústupku, ku ktorému sa zvolili. A to ešte prejudikujeme, že dohoda expertov o pôde nenarazí dnes na odpor šéfov "slovenských" strán, kde sa s napätím čaká najmä na pozíciu Migaša. Partajný šéf Orosza totiž, na rozdiel od neho, v utorok nedokázal zodpovedať otázku, či koalícia bude mať na ústavu potrebných 90 hlasov. "Ručil" iba za 22 hlasov SDĽ, to je ale najobohranejší propagandistický šláger ľavice. Pavol Koncoš síce v expertnej komisii na "dzurindovsko-farkasovský" kompromis pristúpil, ako ale poznáme SDĽ, včera už mohlo byť všetko naruby.
Že skepsy nemôže byť nikdy dosť, presviedča celá história "ústavných" podmienok SMK. Hoci SDĽ jednotlivo pri každej z nich nástojila, že tu nejde o jej konflikt s SMK, ale o spoločný podnik celého "slovenského" zvyšku koalície, stačí si príbeh rozobrať po častiach, aby bolo jasné, kto je kto v tejto hre. Pri vládnom hlasovaní o jazykovej charte sa síce zdržal iba Fogaš, schvaľovanie dokumentu však už od 12. decembra zdržiaval Ftáčnik, ktorý by sa k tomu sotva odhodlal bez požehnania rodnej strany. Faktom je, že pri návrhu definitívneho textu zazmätkovala aj SMK, ale takisto je faktom, že SDK, SOP a KDH sa proti tomu zneniu, ktoré mesiac blokoval minister školstva, nijako nebúrili. A kardinálny spor o paragraf 10 Charty (ktorý potom údajne Csáky doplietol) viedol takisto iba Ftáčnik - SDK, SOP, KDH aj premiér sa prizerali a zabávali.
Zrkadlovým spôsobom úradovala SDĽ aj v kauze fakulty. Hnutie odporu viedol opäť člen "reformného krídla" Ftáčnik, ktorý spolu s Migašom so svojím "odborným riešením" (zvýšiť počet maďarských študentov, osobitnú fakultu netreba) síce neprospel na Koaličnej rade, loptu však vrátila do hry RR SDĽ. Takže včera sa na vláde naostro hlasovalo, pričom proti bolo všetkých 6 ministrov SDĽ. A zase - nechať to na premiérovi, SDK, SOP a KDH, zápas o fakultu by koaličný život nikdy nespestril. Tu však predsa stojí za malú omšu aj graciózny pohyb SOP; jej dvaja ministri najprv podporili alternatívny návrh Ftáčnika, čím získal nebezpečných 8 hlasov, čo však predsa nestačilo, takže potom už "štátotvorne" hlasovali za koalične dohodnutú verziu. Keby ale Hamžíkovým a Machovej pričinením rozhodlo prvé kolo (uletel by napríklad jeden minister SDK, čo sa pri národne vypätejších typoch - Pittner, Kňažko - nedalo celkom vylúčiť), tak máme nielen po fakulte, ale aj po ústave...
Nuž, a v pôdnej záležitosti je vklad SDĽ, menovite jej neohrozeného agroKoncoša, takrečeno absolútny. Históriu už azda netreba rozpisovať. Kompromis, ktorý uťapkal s Farkasom Dzurinda (a, dúfajme, včera prešiel radou najmúdrejších), môže napĺňať dikciu vládneho programu, a teda aj predstavy SMK, tak z jednej štvrtiny. Pôda by proste zostala aj naďalej v správe fondu (podmienka SMK, zaštítená vládnym vyhlásením, je previesť na obce), samosprávy by mali iba právo konzultovať každú jednu vlastnícku zmenu s fondom, pričom v sporných situáciách by rozhodovala Rada SPF. Tento, pre nich dosť diétny variant, sú Bugár s Csákym rozhodnutí pretlačiť na Republikovej rade, kde však narazia na tvrdú oponentúru ľudí okolo Duraya. Výsledok zrážky je prognózovať neľahké, dá sa ale vyjsť z poznania, že Maďari sa správali doteraz vždy veľmi racionálne. Na skutočnosť, že vedenie strany by politicky sotva ustálo blokáciu ústavy v pozícii, keď z troch požiadaviek presadilo dva a štvrť, sme už raz upozornili. Do hry však vstupuje ešte iná skutočnosť - regulárny celoštátny snem SMK je na programe už o dva týždne. Je celkom možné, že v danej situácii Rep. rada zmenu svojho starého uznesenia o troch podmienkach už prenechá najvyššiemu orgánu. Znamenalo by totiž fakticky politický koniec a pád RR, keby ju snem prehlasoval.
Takže, hoci pribúda optimistov, zostáva stále záhadou, či sa v nepríčetnom chvate jedna z dvoch najväčších vládnych priorít napokon realizuje. Druhé čítanie ústavy štartuje v NR SR už na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.