aj stanovisko spoločnosti Byterm, ktorá doteraz spravuje tento majetok, lenže konateľ spoločnosti Jozef Mihalčín sa momentálne nachádza na zahraničnej služobnej ceste. Riaditeľ Bytermu Jozef Pavlo sa predsa len s ním telefonicky skontaktoval a získal súhlas na vyjadrenie ich stanoviska k návrhu mesta Vranov nad Topľou nepredĺžiť s touto spoločnosťou mandátnu zmluvu o spravovaní majetku mesta.
"My netrváme na tom, aby mesto predĺžilo v súčasnosti platnú mandátnu zmluvu ani ju automaticky predlžovalo. V mandátnej zmluve, ktorá je zatiaľ platná, je taxatívne určené, že táto zmluva sa uzatvára na dobu určitú do 30. júna roku 2001. Nie sme ani proti vytvoreniu mestskej obchodnej spoločnosti, pretože mesto má právo na takýto krok, ani nepodnikáme žiadne kroky proti jej vytvoreniu. Máme však za to, že po skončení platnosti terajšej mandátnej zmluvy má byť správa majetku zverená plne v súlade s platnou legislatívou," uviedol pre náš denník J. Pavlo, ktorý dodal, že mestu predložili 11. januára ďalší variant riešenia správy majetku mesta, ale týmto listom sa mesto ako vlastník majetku vôbec nezaoberalo.
"Je to návrh, ktorý dopĺňa tri návrhy riešenia správy majetku mesta, ktoré boli súčasťou materiálov predložených na rokovanie mestskej rady 12. a 19. januára. V podstate ide o novú formu správy majetku mesta s tým, že bytové hospodárstvo by bolo spravované na základe mandátnej zmluvy. Hovorím, že by bola zachovaná forma mandátnej zmluvy, nie ustanovenia, ktoré sú v súčasnej mandátnej zmluve. A tepelné hospodárstvo, tak ako odporúča zákon číslo 70 z roku 1998, by sa dalo do dlhodobého prenájmu. Bohužiaľ, mesto ani mestská rada sa týmto variantom nezaoberali, hoci podľa nás pri jeho prerokovaní by sa ukázalo, že je to výhodný variant pre jednu aj druhú stranu," dodal J. Pavlo.
Riaditeľ Bytermu J. Pavlo označil za účelové niektoré informácie, ktoré odzneli na piatkovom zasadaní Mestskej rady vo Vranove nad Topľou. "Je na rozhodnutí poslancov mestského zastupiteľstva, kto a akou formou bude spravovať majetok mesta po tomto termíne. Rozhodnutie, ktoré vyplynie na základe materiálov predložených do rady 12. a 19. januára, si dovolím povedať, že bude jednostranné, pretože tento materiál obsahuje účelové informácie a tvrdenia. A to najmä v oblasti finančno-ekonomickej analýzy, kde sa okrem iného hovorí, že pri správe majetku vlastnou obchodnou spoločnosťou mesto ušetrí minimálne štyri milióny korún. Dovolím si tvrdiť, že táto finančno-ekonomická analýza má trhliny. Niektoré čísla nie sú uvádzané, niektoré informácie tam nie sú uvedené v plnom znení. A na základe takýchto informácií sa má rozhodnúť o správe majetku v hodnote vyše 500 miliónov korún..."
J. Pavlo reagoval aj na vyjadrenie v našom článku o snahe mesta lepšie a efektívnejšie spravovať svoj majetok. "Mandátna zmluva zaväzuje tak správcu, ako aj vlastníka majetku. Riešenie niektorých problémov nie je možné bez patričnej súčinnosti a je veľmi jednoduché zvaliť zodpovednosť za daný stav na zmluvného partnera a pritom nerešpektovať naše názory, návrhy a stanoviská k riešeniu niektorých dosť pálčivých problémov, ktoré sa vyskytli pri správe mestského majetku. Tieto problémy sa vyskytnú aj v prípade, že majetok mesta bude spravovať mestská spoločnosť alebo iný podnikateľský subjekt."
Zástupcov Bytermu takisto zarazila zmienka o ich neoprávnenom používaní finančných prostriedkov mesta. "V žiadnom prípade nemožno používať takúto terminológiu," ohradil sa J. Pavlo a dôvodil to tým, že Byterm si nárokoval zálohu na odplatu v súlade s mandátnou zmluvou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.