jej legitímne právo. Avšak nemôžu si nárokovať na to, že sa všetky ich požiadavky schvália podľa ich predstáv," myslí si predseda Ústavno-právneho výboru NR SR Ladislav Orosz. Ako včera uviedol pri príležitosti otvorenia koordinačného centra SDĽ pre Košice a blízke okolie, vo vládnej koalícii sa črtá rozumný politický kompromis medzi všetkými jej partnermi. Podľa jeho slov všetky požiadavky Bugárovcov zakotvené v programovom vyhlásení vlády sa postupne vyriešia. Na poslednom rokovaní Koaličnej rady predniesol Mikuláš Dzurinda ústretový návrh voči SMK. Stotožnili sa s ním všetky štyri koaličné strany a jeho odmietnutie by podľa jeho slov znamenalo politický pohreb tejto strany.
Pre tento rok plánuje L. Orosz naplniť svoj záväzok, že na každú schôdzu NR SR predloží návrh jedného zákona. Na januárovej schôdzi chce predložiť legislatívnu úpravu o obmedzení výdavkov politických strán na predvolebnú kampaň a na marcovej novelu zákona o verejnom obstarávaní. Okrem toho plánuje aj svoju aktívnu účasť v boji s klientelizmom a korupciou, kde sa súčasné aktivity vlády míňajú účinkom. Zamerať by sa chcel aj na niektoré rozvojové aktivity v košickom regióne, pričom prvou lastovičkou je zaslanie interpelácie premiérovi Dzurindovi v "kauze" (ne)zatopenia bane Mária pri Rožňave.
Ako ďalej uviedol, v tomto roku nie je vylúčené ani väčšie preskupovanie síl v stredoľavej časti slovenskej politickej scény. Do toho vraj budú mať čo povedať aj členovia iniciatívy SDĽ - moderná socialistická strana, medzi ktorými figuruje aj jeho meno. "Jej signatári sú v očiach verejnosti najpopulárnejšie osobnosti SDĽ a tieto zohrajú významnú úlohu nielen pri budúcom vývoji našej strany, ale aj v integrácii ľavice na Slovensku."
Podľa jeho názoru by mali byť úvodnou fázou na postupné zbližovanie strán naľavo od stredu najmä intenzívne rokovania ich vrcholných predstaviteľov na úrovni jednotlivých regiónov. Vzorom vraj môže byť v Košiciach vcelku úspešne fungujúca koalícia medzi SDĽ, SOP a SDSS, čo môže poslúžiť ako príklad pre celé Slovensko. Spomínaný proces zbližovania by mohol vyústiť do vytvorenia spoločnej kandidátky týchto strán pre plánované novembrové voľby do regionálnych samospráv. "Minimálne si viem predstaviť koalíciu spomínaných subjektov." Ako však dodal, nateraz je ešte ťažké predpovedať, do akej podoby sa sformujú rôzne zoskupenia koaličného typu, pretože ešte nebol schválený zákon o regionálnych voľbách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.