osudom Zuzana Virághová.
V týchto dňoch sprístupnili vo Východoslovenskej galérii výstavu zloženú z 24 olejomalieb, ktoré táto insitná maliarka zastúpená aj v zbierkach SNG a Východoslovenskej galérie vytvorila v 60.a 70. rokoch. Inštaláciu doplnili kresby zo skicára, zápisky a dokumentačný materiál pripomínajúci túto tvorivú osobnosť.
Zuzana Virághová (1885 1979) sa narodila v sedmohradskej dedinke, v dnešnom Rumunsku ako dieťa učiteľa. Neskôr táto vdova po štátnom úradníkovi opustila Veľké Kapušany a vybrala sa s deťmi bývať do Košíc. Nikdy nepracovala. Žila zo skromnej penzie, ktorú jej pomohla vybaviť dcéra T.G. Masaryka - Alice Masaryková. Napriek tomu, že vychovala sama šesť detí, z ktorých žijú dnes len dve, nikdy nestratila príslovečnú vitalitu, skôr naopak.
" Mama chcela aby som vyštudoval poriadnu školu. Pamätám sa, že predala všetky cennosti, aj otcovu pištoľ, aby sme mohli žiť v meste. Videlo sa jej, že je tam viac možností. Aj som potom vyštudoval gymnázium na Kováčskej ulici," hovorí jej syn Ján Kvietok. Zastihli sme ho, keď priniesol do galérie vzácny rodinný album. Zaujme ma v ňom portrét muža s bradou. "To je maliar Halász Hradil. Daroval mame aj obraz. Boli na ňom dáke stromy, ale jej sa nepozdávali. Domaľovala si ich po svojom. Nuž, bola to silná osobnosť. Ale stále som mal pocit, že do sveta, v ktorom žila, nepatrí. Preto možno niekedy pôsobila na iných odmerane. V staršom veku večne maľovala. Chodila s veľkým stojanom a v ruke plátno. Jej najobľúbenejším miestom bol Čermeľ. Raz sa tam v zápale práce dokonca nešťastne pošmykla, zrútila a ostala ležať v bezvedomí. Keď sa prebrala, dokončila najprv obraz a potom sa vybrala domov," spomína si na mamu Ján Kvietok.
Maľovať olejom začala Zuzana Virághová, až keď deti dorástli a odišli z domu. "Ostalo mi clivo. Rada som hľadela na obrázky a kreslenie mi šlo. Prvú olejomaľbu som urobila v roku 1963. Zvláštne, cítim však, že maľovanie mi dodáva životnú silu a energiu," povedala v roku 1974 pri jednom z posledných rozhovorov. Priťahovalo ju sochárstvo, ba písala aj poéziu. V šesťdesiatych rokoch absolvovala viaceré kurzy kreslenia. Viedli ich Ľudovít Feld, Tibor Gál a Alexander Eckerdt. Krátko nato, v roku 1966, jej práce vystavili na I. Trienále insitného umenia v Bratislave a neskôr v Linzi, Paríži, Grazi, Bagdade či v Toríne.
Obrázky Zuzany Virághovej nájdete vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 do konca februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.