úrade (OÚ) v Prešove zvýšený nápor práce. Veď len v prípade dávok sociálnej pomoci je v okrese evidovaných 15 tisíc klientov, ktorých žiadosti musia znova prehodnotiť. Prednostu OÚ Milana Benča sme sa opýtali, ako úrad zvládol januárový nával žiadateľov. "Uvažovali sme o posilnení pracovníkov na odbore, ale napokon sme prijali na čas potreby len jedného skúseného človeka na dohodu. Keďže sociálne pracovníčky majú teraz skutočne veľa práce, žiadosti posudzujú aj cez víkendy a agendu si berú často aj domov len aby ľudia dostali dávky načas. Rozhodol som sa, že im výnimočne upravím osobné príplatky na základe návrhu vedúcej odboru," uviedol M. Benč.
Zároveň pripomenul, že v týchto dňoch prežívajú zamestnankyne sociálneho odboru perné chvíle, keď musia čeliť nespokojnosti svojich klientov. Priznal, že sa už vyskytli aj incidenty, kedy boli nútení zabezpečiť dohľad polície. V tej súvislosti vedenie okresného úradu začalo opäť uvažovať o obnovení nepretržitého pôsobenia strážnej služby. V rámci racionalizačných opatrení totiž celý uplynulý rok strážna služba zabezpečovala budovu len od 15. hodiny popoludní do 8. hodiny ráno, počas víkendov a sviatkov. "Pri predpoklade, že občasná agresivita našich klientov nám bude spôsobovať problémy znova uvažujeme o 24 hodinovej službe. Ak nám to tohtoročný rozpočet dovolí, obnovíme ju už od 1. februára. Civilkári na vrátnici nevzbudzujú u ľudí taký rešpekt, ako strážnik v uniforme s odborným výcvikom. Napokon, tých 120 tisíc naviac, ktoré by sme ročne potrebovali je vždy lepšie riešenie, ako žiadať o poriadok políciu," konštatoval prednosta OÚ.
Zaujímalo nás, ktoré zmeny v novele vyvolávajú najviac nespokojnosti a preto sme oslovili vedúcu sociálneho odboru na OÚ Cecíliu Kalejovú. Ako povedala, v novele ide o 159 rôznych úprav, pričom sa podstatne sprísnili podmienky pre posudzovanie hmotnej núdze z objektívnych dôvodov. "Jeden z paragrafov novely vyžaduje, aby občan preukázal v posledných troch rokoch pred evidenciou aspoň 3 po sebe idúce kalendárne mesiace platenia príspevku na poistenie v nezamestnanosti. Predtým pri splnení ostatných podmienok na to stačil jeden deň," komentovala zákon C. Kalejová. Táto novinka, ale aj zrušenie takzvaného sociálneho minima, teda príspevku k nízkej mzde do 120 percent životného minima vyvoláva u ľudí nepriaznivé reakcie. Nehovoriac o oveľa prísnejších podmienkach na priznanie kompenzačného príspevku pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.