menej hovädzieho mäsa ako pred Vianocami," poznamenala vedúca predajne ERMA, s. r. o., Mária Novotná. "Nezaznamenali sme však veľký pokles," dodala. Úplný opak prezentoval vedúci predajne Mäso Spiš Bartolomej Stanko. "Dnes sme predali nejaké dve-tri kilá hovädzieho mäsa. Ľudia hovädzinu takmer prestali kupovať. Pritom máme krásne a zdravé mäso. Je to rapídny pokles," skonštatoval.
Obrátili sme sa tiež na krajského štátneho veterinárneho lekára v Prešove Pavla Rajzáka. Podľa jeho slov, na Slovensku sa výskyt BSE zatiaľ nezaznamenal. Ústredné orgány štátnej veterinárnej správy prijali konkrétne opatrenia. Ústredný riaditeľ vydal príkazný list, ktorým nariadil všetkým štátnym veterinárnym lekárom vykonávať dozor v chove hovädzieho dobytka dovezeného z krajín s výskytom BSE, avšak v čase, keď ho ešte nezaznamenali, predovšetkým z Nemecka a Francúzska. Ďalej nariadil zabezpečiť archiváciu všetkých identifikačných údajov a kópiu komplexnej dokumentácie dotýkajúcej sa dovezených zvierat po dobu 10 rokov, ako aj stanoviť podmienky sprísneného štátneho veterinárneho dozoru najmenej po dobu piatich rokov od dátumu dovozu a podobne.
V Prešovskom kraji podľa krajského veterinárneho lekára Rajzáka, doviezli hovädzí dobytok z Nemecka do okresov Vranov nad Topľou v počte 60 kusov a v Levoči v počte 28 kusov. Tamojšie regionálne veterinárne správy prijali mimoriadne veterinárne opatrenia. "Do okresu Humenné bol dovezený dobytok z Rakúska v počte 37 kráv, ale tam sa výskyt BSE nepotvrdil, takže Rakúsko i naďalej považujeme za krajinu bez výskytu BSE. Pre istotu sa však v Humenskom okrese monitorujú dovezené jalovice. Dokonca sa tam mapuje i potomstvo," skonštatoval P. Rajzák.
Dovezené zvieratá sa klinicky sledujú a pri priebežnom odsúvaní na jatočné účely, respektíve pri uhynutí zvieraťa, sa odoberajú vzorky na laboratórny rozbor.
Na našu otázku, či je oprávnená obava ľudí z konzumácie hovädzieho mäsa, odpovedal, že pred časom komisári Európskej komisie ubezpečovali obyvateľov, že k ničomu nemôže dôjsť. "Nakoniec vysvitlo, že ich ubezpečovania neboli celkom pravdivé. Občania Európskej únie do istej miery stratili dôveru vo vyjadrenia svojich politikov a majú obavy z možného vzniku tejto nebezpečnej choroby. Naši občania dostávajú informácie z celého sveta, takže sa správajú podobne. Našťastie, u nás sa nikdy hovädziemu dobytku mäsokostná múčka, považovaná za vektor prenosu BSE, nepodávala. Momentálne sa prijímajú opatrenia na celkový zákaz mäsokostnej múčky všetkým zvieratám na území SR," zdôraznil krajský štátny veterinárny lekár.
Zároveň dodal, že na príkaz ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša sa zriaďuje krízový štáb a zvolaná má byť Ústredná protinákazová komisia. Krízový štáb má v prípade, že sa jedného dňa sa na základe laboratórneho vyšetrenia, potvrdí podozrenie na túto chorobu, okamžite vzniknutú situáciu riešiť. Štáb musí byť pripravený, aby ju vedel operatívne riešiť a prijal okamžité opatrenia.
Zaujímalo nás tiež, či sa môže choroba generovať aj z krvi hovädzieho dobytka, ktorá sa používala na výrobu energetického prípravku do jogurtov a syrov - juwim. P. Rajzák v tejto súvislosti uviedol, že v súčasnej dobe sa tento prípravok v mliekárenských závodoch v Prešovskom kraji nepoužíva. Dodal však, že krv sa nepovažuje za špecifický rizikový materiál. Tým je lebka hovädzieho dobytka vrátane mozgu a očí, tonzily, miecha zvierat starších ako 12 mesiacov, slezina a črevá od dvanástnika po rektum. Preto sa i mlieko po predpísanej pasterizácii konzumuje ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.