vládnej koalície.
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) považuje za vhodné obsadiť voľné predsednícke posty. Podľa podpredsedu ľavičiarov Ľubomíra Andrassyho je to dôležité z hľadiska sfunkčnenia výborov, na definitívnom riešení sa však musia dohodnúť všetky koaličné subjekty.
SDĽ má záujem o post predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a výboru pre kontrolu Slovenskej informačnej služby (SIS). Ako TASR povedal podpredseda poslaneckého klubu strany Ladislav Orosz, v týchto výboroch by mohli predsednícke funkcie vykonávať ich súčasní podpredsedovia, ktorí výbory de facto riadia. V prípade výboru pre nezlučiteľnosť funkcií ide o Stanislava Bartoša, podpredsedom výboru na kontrolu SIS je Anton Hoffmann. Ten bol síce náhradníkom za odstúpivšieho ministra obrany Pavla Kanisa, ktorý v parlamente zaujme jeho miesto, ľavičiari však s Hoffmannom počítajú naďalej. Orosz to vysvetlil súvislosťou s prípadným udelením agrémentu pre nového veľvyslanca SR v Českej republike, po ktorom by mohla v parlamentných radoch SDĽ ostať prázdna stolička.
Obaja predstavitelia strany však uviedli, že SDĽ by mohla prejaviť záujem aj o predsednícke miesto vo výbore pre sociálne veci a bývanie. Jedným z jeho podpredsedov je v súčasnosti ľavičiar Štefan Rusnák.
Strana občianskeho porozumenia (SOP) súhlasí s obsadením voľných postov predsedov v prípade, že sa nimi stanú súčasní podpredsedovia, ktorí tieto výbory de facto dva roky viedli. Za SOP je to Štefan Šlachta vo výbore pre vzdelanie, vedu, mládež a šport a Marián Mesiarik v spomínanom výbore pre sociálne veci a bývanie.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) má záujem v Národnej rade SR obsadiť len post predsedu výboru pre zdravotníctvo, do ktorého navrhne poslankyňu Annu Záborskú. Potvrdil to včera podpredseda kresťanských demokratov Vladimír Palko. Podľa neho ide o odborníčku, v civile lekárku, preto je presvedčený, že funkciu by neodmietla.
A. Záborská pre TASR uviedla, že funkciu by prijala. V nej by sa snažila o oveľa užšiu spoluprácu medzi ministerstvom zdravotníctva a výborom. Je totiž presvedčená, že poslanci zákonodarného zboru podstatne viac prichádzajú do styku s voličmi, občanmi. A sú to práve poslanci, ktorí obhajujú na verejnosti politiku vlády. Ak sa s ňou nestotožňujú, potom je veľmi ťažké zaujať na verejnosti podporné stanovisko, zdôraznila s poznámkou, že na nedostatočnú spoluprácu medzi oboma stranami upozorňoval už terajší šéf rezortu Roman Kováč. Preto verí, že by u ministra našla v tomto pochopenie. Ďalej by trvala na tom, aby sa na reforme zdravotníctva aktívne podieľali aj poslanci, pretože, ako poznamenala, majú svoj názor, ako by zdravotníctvo malo fungovať. Mali by sa aktívne zapojiť už do tvorby zákona, nie až ex post, keď sa už v parlamente nedá veľa vecí zmeniť, uzavrela Záborská.
V Slovenskej demokratickej koalícii (SDK) prevláda názor, aby funkcie predsedov boli obsadené podľa toho, ako ich v súčasnosti vedú podpredsedovia. Podpredseda výboru pre kultúru a médiá za SDK Ján Budaj je presvedčený, že je možné zotrvať aj v súčasnom štádiu vedenia výborov - teda zastupujúcich podpredsedov. Podľa jeho názoru podpredsedovia majú všetky kompetencie a "je to trvalé gesto voči opozícii". Budaj vidí dva varianty, buď čakať na postoj opozície, alebo formálne urobiť z podpredsedov riadne zvolených predsedov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.