Popoludní absolvoval spoločne s vedúcim delegácie EÚ na Slovensku W. Rochelom diskusiu v divadelnom štúdiu Smer o perspektívach našej integrácie do EÚ, po ktorej sa na magistráte stretol s primátorom Košíc Z. Trebuľom.
Podpredseda vlády ocenil pokrok, ktorý sme za dva roky súčasnej vlády dosiahli v postupnom plnení politických a ekonomických kritérií pre vstup do EÚ, hoci ako zdôraznil, aj v tomto smere by sa dali nájsť rezervy. "Hodnotice správy EÚ ocenili náš pokrok, i keď na druhej strane obsahujú v sebe aj určité výhrady. Komisár Verheugen hovoril, že práve naša krajina a Malta dýchajú na chrbát štátom, ktoré rokujú s EÚ o dva roky dlhšie ako my. Do roku 2002 však máme veľkú šancu dostať sa do prvej skupiny uchádzačov o členstvo v EÚ. Je potešiteľné, že prevažnú časť zdrojov z EÚ rozdeľujeme do Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja. Z prostriedkov Phare a zdrojov štátneho rozpočtu sme rozbehli cezhraničnú spoluprácu, čo je najmä v Poľsku veľmi oceňované. To isté robíme aj v ďalších príhraničných regiónoch, čo by im taktiež mohlo prospieť," myslí si P. Hamžík.
Ako ďalej uviedol, jeho strana nechce a ani nebude urýchľovať integračný proces ľavice rokovaním so sociálnymi demokratmi len preto, aby mohli vstúpiť do Sociálnej Internacionály. "Tento krok by nám aj tak musela odobriť SDĽ a my sa nechceme ocitnúť v takej situácii. Je to mimoriadne zložité, lebo sme mladá strana a hľadáme si svoju tvár. Už sme si ju takmer našli, no musíme sa poriadne usadiť. Momentálne rokujeme s nespokojnými ľuďmi so stredo-ľavicového spektra a skutočnými sociálnymi demokratmi. Tu sa črtá pre nás perspektíva."
Podľa šéfa SOP-ky sa jeho strana tak skoro nebude s nikým zlučovať, a preto jej zostane aj pôvodný názov. Nateraz je vraj rád, že svojimi rokovaniami s SDSS pomohli odštartovať proces možnej fúzie sociálnych demokratov s SDĽ. Na rozdiel od ľavicových demokratov je však SOP progresívnou stranou, ktorá nebrzdila žiadne reformné kroky. "Naše politické východiská sú trochu odlišné od pozície SDĽ. Jasne sme sa vymedzili ako sociálno-demokratický nový stred a prejavili ame záujem o integráciu stredo-ľavého priestoru. Nie sme až natoľko ľavicovou stranou ako SDĽ. Chceme predovšetkým spolupracovať so stranami, ktoré majú kredit a možu si ho ďalej posilňovať. S SDSS a SDĽ však budeme aj naďalej úzko spolupracovať."
Súčasné preskupovanie síl naľavo od stredu nepovažuje P. Hamžík za rozhodujúce záležitosti, ktoré by mali ovpylvňovať dianie na Slovensku. Budúcnosť a otázka prežitia jednotlivých politických strán by sa mali riešiť až po tom, čo vláda vyrieši omnoho zásadnejšie problémy. "V prvom rade splniť tú zodpovednosť, ktorú sme na seba prebrali vstupom do vlády a plnením programového vyhlásenia vlády. Najpodstatnejší je legislatívny proces prijímania novely Ústavy ako aj reforma verejnej správy. Dôležité je len jedno, aby sa tento štát ďalej rozvíjal a mal perspektívu. Mne to je jedno, kto tieto zmeny bude zabezpečovať, no my pri tom chceme byť. A SOP-ka pri nich určite bude a prežije...," dodal takmer až stachanovsky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.