účet, ktorú nám vydala registračná pokladnica. Pomaly sa s výpočtovou technikou môžeme stretnúť takmer v každej domácnosti. Málokto si uvedomuje, komu vlastne vďačíme za rýchlu a pohodlnú obsluhu počítača.
Aby "novopečený" vynálezca modernej doby dospel k svojmu skvelému vynálezu, musel existovať počítač. Skôr, než sa dostaneme k slávnemu Billovi, pripomeňme si aj ďalších vynálezcov. Bez ich vynálezov by pravdepodobne k ľahkej obsluhe počítačov nikdy nedospel. Prvé teoretické základy počítačov položil Norbert Wiener v roku 1942. Vo svojej práci porovnával stroj s nervovým systémom človeka. V roku 1944 Howard Hathaway Aiken skonštruoval prvý elektromechanický počítač. Základným konštrukčným prvkom boli elektromechanické spínače, voľba matematických funkcií bola mechanická. To znamenalo, že "mašina" po každom úkone zastala, potom bolo potrebné ručne prekolíkovať káble a tak pripraviť počítač na ďalší úkon.
K ďalšiemu zdokonaleniu Wienerovho počítača prispel Ján Neuman. Vypracoval taký program, ktorý zaistil priebežný chod počítača. Elektromechanické spínače nahradil elektrónkami, čo bol predsa len pokrok. Rozdelil konštrukciu počítača na päť základných prvkov, pod jeho vedením vznikol slávny ENIAC. Tento "prapočítač" pozostával z tridsaťtisíc elektróniek a bol schopný vykonať za sekundu päťtisíc operácií. Stroj testovali tak, že rýchlosť počítača sledovali v porovnaní s človekom. Na tomto pricípe sú položené základy informatiky. Vráťme sa teraz ku slávnemu Billovi Gatesovi, ktorý svojim skvelým nápadom zmenil svet a myslenie ľudí.
Šestnásťročný študent Wiliam Henry Gates sa v tom čase hrával na štyristodolárovom počítači typu MITS. Napadlo ho, že pozornosť treba venovať každodenným uživateľom počítača. Tých vlastne nezaujíma, ako samotné počítače fungujú, ani po technickej a programovej stránke. Vznikol geniálny nápad sprístupniť počítač pre každého. Jeho cieľom bolo, aby si s počítačom ľahko poradili aj laici. Prvý štvorbitový procesor uviedla na trh firma Intel v roku 1971, a ten položil základný kameň pre osobné počítače. V roku 1978 sa začala vyrábať šestnásťbitová verzia.
Ako sa to celé vlastne začalo? Mladý Gates po maturite začal študovať právo. Po dvoch rokoch štúdia sa v roku 1975 ako dvadsaťročný otočil chrbtom k Právnickej fakulte Harwardskej univerzity. V tom čase napísal svoj prvý počítačový program. So svojim spolužiakom Paulom Allenom založil firmu Microsoft s majetkom päťsto dolárov. Ich hlavným cieľom bolo, aby sa počítač dostal do každej domácnosti. K tomu však bolo potrebné vytvoriť taký komunikatívny prostriedok, ktorý by ľudia ľahko pochopili. Ich snahou bolo sprístupniť počítač aj pre jednotlivcov, ktorí nemajú vrúcny vzťah k technike. V Gatesovej kariére zohral dôležitú úlohu aj jeho spolužiak Steve Balmer, ktorý vstúpil do firmy Microsoft v roku 1980. Veľmi dôležitú úlohu v Billovom úspechu hralo aj včasné poznanie, že musí získať Japonský trh. V roku 1977 založil Koruhiko Nishire zastúpenie firmy Microsoft v Japonsku. Tento príbeh je akoby z rozprávky. Za krátky čas sa z firmy, ktorá zamestnávala dvoch ľudí sa stala jedna z najbohatších firiem sveta.
Firme Microsoft sa podarilo za krátky čas získať popularitu, najmä vďaka novému operačnému systému. Dnes tento operačný systém môžete nájsť takmer v každom počítači. Gatesov úspech je zrejme v tom, že vďaka Windows dokázal človeka zblížiť s počítačom. Billa Gatesa môžeme považovať za Edisona dvadsiateho storočia. Svojím nápadom a prístupom zmenil životný štýl ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.