Korzár logo Korzár

Premiéru mali v Detroite

Stranu pripravil Rado Mlýnek Na Severoamerickom medzinárodnom autosalóne v Detroite, ktorý sa konal v dňoch 13. až 21. januára, predstavili

Stranu pripravil Rado Mlýnek

Na Severoamerickom medzinárodnom autosalóne v Detroite, ktorý sa konal v dňoch 13. až 21. januára, predstavili americkí, európski a japonskí výrobcovia automobilov až prekvapujúco veľa noviniek. V Detroite mal svetovú premiéru celý rad štúdií i sériových modelov, y ktorých predstavíme aspoň niektoré.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koncern Volkswagen si vybral Detroit za miesto svetovej premiéry svojej štúdie mikrobusu, ktorá má jednoduché označenie Microbus. To, že táto štúdia bola verejnosti po prvý raz prezentovaná práve na americkej pôde, nie je náhoda. Nový Microbus bol totiž navrhnutý v kalifornskom dizajnérskom štúdiu firmy Volkswagen a v Detroite mal testovať reakcie amerických motoristov. Tí už raz boli mikrobusom z produkcie VW nadšení. Išlo o prvý VW Bus, ktorý sa začal vzrábať v roku 1950 a ktorý sa pod označením Mikrobus stal v USA temer kultovým autom. Tým Američanom, ktorí s nostalgiou spomínajú na tento pôvodný Microbus, má nová štúdia Microbusu svojimi dizajnérskymi retroprvkami "brnkať" na ich motoristické city.

SkryťVypnúť reklamu

Nový Microbus má rovnako ako pôvodný mikrobus (ktorého oficiálne typové označenie bolo T1) veľmi krátke previsy vpredu a vzadu a zaujímavo riešenú prednú časť, kombinujúci málo členitú kapotu so sústavou šikmo umiestnených malých xenónových svetlometov. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 300 cm a je dlhé 472 cm, široké 191 cm a vysoké 190 cm. Na pohon vozidla slúži 3,2-litrový vidlicový šesťvalec, ktorého maximálny výkon je 170 kW. Motor poháňa predné kolesá prostredníctvom päťstupňovej automatickej prevodovky, ktorá umožňuje aj manuálne sekvenčné radenie. Bočné posuvné dvere sú ovládané elektricky. Štúdia jazdí na veľkých 20-palcových kolesách, zhotovených z ľahkých zliatin.

Veľmi zaujímavo a variabilne je riešený interiér vozidla, v ktorom sú tri rady sedadiel. Všetky sedadlá sú vystrojené integrovanými bezpečnostnými pásmi, pričom stredné sedadlá možno otočiť do protismeru. Vozidlo je vystrojené modernými komunikačnými a informačnými zariadeniami a niekoľkými sedempalcovými monitormi. Jeden monitor je v strednej konzole, ďalšie štyri sú v operadlách predných s stredných sedadiel, ďalšie dva možno vysunúť do priestoru medzi druhým a tretím radom sedadiel. Na monitor, umiestnený v strede nad predným oknom, sa premieta obraz z kamery, snímajúcej priestor za vozidlom. Novinkou je konštrukcia podlahy, ktorá pozostáva z hornej polopriehľadnej vrstvy (z polyuretánu) a spodnej hliníkovej vrstvy. Radiaca páka je umiestnená na strednom paneli, takže nebráni prechádzaniu z jednej strany vozidla na druhú. Na štúdii sú použité niektoré technické prvky z nového modelu Transporter T5, ktorý nahradí doterajší model a ktorý by sa na trh mal dostať v roku 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Aj ďalší v Detroite predstavený koncepčný automobil má pripomínať éru povojnových, dne už klasických vozidiel. Ide o Fordovu štúdiu s označením Forty-Nine, čo neznamená nič iné než štyridsaťdeväť. Štúdia Forty-Nine má byť akousi nostalgickou spomienkou na Fordov model pre rok 1949. Išlo totiž o prvý celkom nový Fordov automobil po druhej svetovej vojne, ktorý vzbudil senzáciu už pri svojom prvom predstavení verejnosti v júni 1948 v New Yorku. Ford model 1949 zohral kľúčovú úlohu pri záchrane firmy, ktorú Henry Ford II zdedil po svojom starom otcovi a zakladateľovi rodinného impéria Henry Fordovi I vo veľmi zlom organizačnom a finančnom stave. Uvedený model mal čisté línie, po prvý raz bez zvýraznených blatníkov, a jeho zadná časť už mala naznačený zlom, takže tento model sa považuje za jedného zo "zakladateľov" moderných karosérií so stupňovitou zadnou časťou. Celkove sa predalo okolo 1,3 milióna vozidiel Ford model 1949. Nová štúdia Forty-Nine má svojimi hladkými líniami ideovo nadväzovať na model spred vyše polstoročia. Celá horná časť vozidla je zasklená, pričom bočné sklá zakrývajú aj stĺpiky karosérie. Vozidlo jazdí na mohutných 20-palcových chrómovaných kolesách a vpredu má výbojkové reflektory. Úzke zadné svetlá prechádzajú do bokov vozidla a sú tvorené sústavou svietiacich diód. Vozidlo je vystrojené elektromechanickým systémom otvárania dverí, prednej i zadnej kapoty. V luxusnom interiéri sú kožou potiahnuté sedadlá a kožou potiahnutý volant. Spomienkou na staré časy je aj jediný veľký okrúhly prístroj, v ktorom je integrovaný otáčkomer, tachometer, teplomer chladiacej kvapaliny a palivomer. Vnútri volantu je ďalší kruh, na ktorom sú ovládacie prvky rádia a tempomatu. Vnútorné spätné zrkadlo je upevnené na zvislej tyčke, ktorá je uprostred predného okna. Zrkadlo možno po tejto tyčke, ktorá slúži aj ako anténa, výškovo posúvať. Do audiosystému, ktorý je vystrojený zosilňovačom výkonu 200 W, patrí aj menič CD platní. Pohonnou jednotkou štúdie Forty-Nine je 3,9-litrový vidlicový osemvalec, ktorý má štyri ventily na valec a ktorý bude poháňať aj nový Thunderbird.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi sériové novinky, ktoré boli verejnosti po prvý raz prezentované na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne v Detroite, patrí aj kombi verzia nového Mercedesa triedy C. Rodina vozidiel typového radu Mercedes-Benz C je teda už kompletná a patria do nej limuzína, športové kupé i najnovšie kombi. Kombi je už tradične označené ako T-model a u predajcov Mercedesov sa objaví v marci, a to spolu s kupé. Nové téčko je náhradou za doterajší model T, ktorý sa vyrábal od jari 1996 a ktorého sa predalo okolo 250000 kusov. Štatistiky predaja ukazujú, že približne tretina záujemcov o Mercedes triedy C sa rozhodne pre kúpu verzie kombi. Nové kombi má multifunkčné zadné sedadlá, u ktorých možno sklopiť buď len sedaciu časť alebo aj operadlá. Batožinový priestor za zadnými sedadlami má objem 470 litrov, úplným sklopením sedadiel sa tento objem zväčší na 1384 litrov. Sklopením sedadiel vznikne rovinná ložná plocha, ktorej veľkosť je jedenapol štvorcového metra. Do sériového výstroja patrí aj vyberateľná nákupná skrinka, uložená pod krytom batožinového priestoru. Kombi má dlhú, dozadu sa zvažujúcu strechu, ukončenú decentným spojlerom.

Do rozsiahleho sériového výstroja nového Mercedesa patrí multifunkčný volant, elektrické ovládanie predných a zadných okien, tempomat a elektrické nastavovanie výšky predných sedadiel a sklonu operadiel. Rozsiahly je aj bezpečnostný výstroj, do ktorého patria okrem čelných airbagov aj bočné a okenné airbagy. K vysokej bezpečnosti jazdy prispieva aj elektronický stabilizačný program ESP a brzdový asistent, ktorý automaticky zvyšuje brzdový tlak pri prudkom zošliapnutí brzdového pedálu. Na želanie môže byť vozidlo vystrojené inovatívnym zobrazovacím systémom COMAND, ktorý slúži pre navigačný systém i ako televízna obrazovka, hlasovým ovládaním telefónu a rádia (Linguatronic) a automatickým klimatizačným zariadením.

Na pohon T-modelu triedy C je určených sedem motorov, z toho tri vznetové. Dva motory majú v uvedenom kombi svoju premiéru. Ide o 3,2-litrový vidlicový šesťvalec s maximálnym výkonom 160 kW a 2,7-litrový vznetový motor, ktorého maximálny výkon je 125 kW. Výkon ďalších dvoch vznetových motorov bol v porovnaní s doterajšími verziami zvýšený až o 14%. Dvojlitrový motor vyvíja teraz maximálny výkon 85 kW, výkon 2,2-litrového motora vzrástol na 105 kW. Model C200 Kompressor je poháňaný dvojlitrovým motorom, ktorý je prepĺňaný mechanickým kompresorom a ktorého maximálny výkon je 120 kW. Modely C200 Kompressor, C220 CDI a C270 CDI môžu byť vystrojené tromi rôznymi prevodovkami. Ide o šesťstupňovú manuálnu prevodovku, sekvenčnú prevodovku Sequetronic a elektronicky riadenú päťstupňovú automatickú prevodovku. Športový model C320 je sériovo vystrojený päťstupňovou automatickou prevodovkou. Priemerná spotreba motorov sa pohybuje v rozsahu od 6,7 do 11,3 litra na 100 km. Podobne ako limuzína triedy C sa aj kombi dodáva v troch úrovniach vybavenia, označených Classic, Elegance a Avantgarde. Verzia Avantgarde je vystrojená ráfikmi z ľahkých zliatin, na ktorých sú široké pneumatiky rozmeru 205/55 R 16. Ozdobné prvky v interiéri tejto verzie sú zhotovené z hliníka, volant a hlavica radiacej páky sú potiahnuté kožou.

Návštevníci detroitského autosalónu si mohli prezrieť ešte celý rad ďalších noviniek. Patrili medzi ne napríklad štúdia terénneho vozidla Volvo ACC, štúdia dvojsedadlového športového vozidla Nissan Z Concept, ale i sériové modely Lexus IS 300 Kombi, terény automobil Chevrolet Trail Blazer či športový Mercedes SLK 32 AMG.

O týchto i ďalších novinkách však až niekedy nabudúce.

Autor: som

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 680
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 702
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 346
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 242
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 446
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 824
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 414
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 313
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 869
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 206
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 325
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 193
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 981
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 941
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 570
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 928
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 869
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 206
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 325
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 193
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 981
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 941
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 570
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 928
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu