intenzívnej fyzioterapie a špeciálnej masáže by sa 31-ročný hudobník musel rozlúčiť s profesionálnou dráhou klavírneho sólistu.
Odborníci nazývajú chronický kŕč prstov horných končatín fokálnou dystóniou. Jej príčinou sú medzery v spojeniach medzi nervovými bunkami v senzoricko-motorickom areáli ľudského mozgu. V súvislosti s tým dochádza k splynutiu centier na riadenie pohybov dvoch susedných prstov.
"Fokálna dystónia je to najhoršie, čo sa môže profesionálnemu hudobníkovi stať," tvrdí nemecký neurológ Eckart Altenmüller. Podľa neho je hra na hudobnom nástroji vrcholným výkonom ľudskej ruky. Altenmüller je autorom knihy Ruka - nástroj ducha, v ktorej odhaľuje pozadie nadpriemerného hudobného nadania. "Cvičenie robí majstra," tak znie záver neurológa, ktorý za mladi dlhé roky hrával na flaute. Lisztova sonáta h mol vyžaduje nesmiernu dynamiku a akrobatický prstoklad, čo pre klaviristu znamená tisícky hodín usilovného cvičenia, ak nechce na koncerte zostať v hanbe. Niektorí hudobníci cvičia až 16 hodín denne a dávajú poriadne zabrať 39 svalom v ruke. Nemecký neurológ zistil, že hudobníci majú desaťkrát rýchlejšie a presnejšie prsty a ruky než ostatní ľudia. "Klavírny virtuóz Vladimír Horovitz striedavo udieral do klávesníc ukazovákom a prostredníkom trinásťkrát za sekundu. Maximálna nepresnosť v rytme v jeho prípade neprekročila tri milisekudny," uvádza Altenmüller. Hra na hudobnom nástroji zanecháva v mozgu signifikantné stopy. Už po tridsiatich minútach cvičenia sa zväčšujú časti mozgovej kôry, ktoré sú zodpovedné za riadenie pohybov rúk. V dlhodobej perspektíve sa zvyšuje aj počet nervových buniek v centre pre sluch. A to ešte nie je všetko: vďaka nepretržitej koordinácii činnosti oboch rúk dochádza k užšiemu prepojeniu oboch mozgových hemisfér.
Autor: FO,T
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.