vylučovanie tekutín. V ľudovej medicíne patrí zemiak k cenným liekom na veľa chorôb. Zemiaky obsahujú aj ľahko a celkove osvojiteľné rastlinné bielkoviny, ktoré sú pre organizmus významným stavebným materiálom. Najviac výživných látok sa nachádza tesne pod šupkou zemiaka. Pod vplyvom času sa v uskladnených zemiakoch začína tvoriť jedovatý alkaloid solanín (najmä v klíčkoch), preto musíme odstraňovať hrubšiu vrstvu šúp.
Existuje niekoľko vyskúšaných domácich spôsobov, ktoré sú veľmi účinné pri niektorých neduhoch a chorobách. Napríklad na nadmerné prekyslenie je vhodné piť šťavu zo zemiakov, ktoré poriadne vydrhneme kefou, ale nezbavíme šúp. Zemiaky uvaríme a šťavu pijeme trikrát denne pred jedlom.
Na bolesti žalúdka (pri žalúdočných vredoch) treba piť 3-4 lyžičky surovej zemiakovej šťavy 30 minút po jedle.
Keď dieťa úporne sucho kašle, treba uvariť niekoľko zemiakov v šupke, rozmágať ich, horúce zavinúť do plienky a položiť dieťaťu na prsia. Potom dieťa prikryjeme dekou a necháme poležať pol hodiny. Vdychovanie pary z varených zemiakov je výbornou inhaláciou a dobrým prostriedkom proti nachladnutiu.
Aj na preležaniny či sčervenenie pokožky malého dieťaťa sú zemiaky veľmi vhodné: bolestivé miesta posypeme zemiakovou múčkou, alebo ich obložíme plátkami surových zemiakov.
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.