dospelosti, hoci mnohé z nich prežijú relatívne bez ujmy na zdraví. O týchto a ďalších objavoch sa možno dočítať v knihe amerických sociológov pod názvom Sex, láska a zdravie v Amerike, ktorej druhé pokračovanie nedávno vyšlo v Chicagu.
Podľa tejto knihy, publikovanej vydavateľstvom Chicagskej univerzity, každá ôsma Američanka a každý šestnásty Američan mali sexuálnu skúsenosť s dospelým ešte skôr, než dosiahli vek 13 rokov. U žien, ktoré zažili sex ako deti, bola trojnásobne vyššia pravdepodobnosť, že budú mať počas života viac než desať sexuálnych partnerov a že začnú s pohlavným životom skôr než ženy, ktoré skúsenosť so sexom v detstve nemali. Takéto ženy boli zároveň dvakrát náchylnejšie infikovať sa počas svojho života nejakou pohlavnou chorobou a trojnásobne náchylnejšie k rôznym formám vysokej sexuálnej dysfunkcie.
V prípade mužov, ktorí mali v detstve sex či už s dospelou osobou alebo s iným dieťaťom, sa vyskytla dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť, že v dospelosti budú nešťastní, budú trpieť sexuálnymi poruchami a budú nespokojní so svojou partnerkou. Aj na rozdiel od týchto prípadov však niektoré osoby, muži i ženy, ktoré mali sexuálnu skúsenosť v detstve, nezaznamenali závažnejšie poruchy v dospelosti, a hoci začali pohlavne žiť pomerne skoro, zo svojich detských zážitkov sa dobre zotavili.
Tím sociológov Chicagskej univerzity vedený Edwardom Laumannom na základe zistených poznatkov v knihe prichádza k záveru, že polovica dospelých Američanov sú spokojní monogamisti s nudným a nezáživným sexuálnym životom. Zvyšná polovica sa usiluje nájsť uspokojenie v neustálom striedaní sexuálnych partnerov, častom masturbovaní alebo navštevovaní striptízových klubov a ďalších erotických zariadení.
Americkí sociológovia vyvodili svoje závery z prieskumu z roku 1992, na ktorom sa zúčastnilo 3432 respondentov vo veku medzi 18 až 50 rokov. Podľa autorov knihy to bol najrozsiahlejší a najpodrobnejší prieskum, aký sa zatiaľ na tému sex v Amerike uskutočnil. Na základe tohto prieskumu 46 percent žien malo sexuálnu skúsenosť pred 18. rokom života a 12 percent malo dieťa pred dosiahnutím dospelosti. Tridsaťjeden percent mužov a až 43 percent opýtaných žien sa priznalo aspoň k jednej sexuálnej poruche, pričom vek hral v tomto smere len minimálnu úlohu.
Asi polovica opýtaných Američanov - 49 percent mužov a 54 percent žien - sa klasifikovala ako "spokojní monogamisti", pričom väčšina mužov z tejto skupiny má pohlavný styk raz za týždeň, zatiaľ čo ženy o niečo častejšie. Ani muži, ani ženy v monogamnom zväzku neprejavili sklony k masturbácii.
Na druhej strane 15 percent respondentov opísalo seba ako "horlivého polygamistu" oddávajúceho sa sexu s mnohými partnermi, zatiaľ čo aj títo ich partneri mali veľa iných sexuálnych partnerov. Respondenti z tejto skupiny sa prejavili ako "nenásytní onanisti" hľadajúci sexuálne uspokojenie v striptízových kluboch, pornografických filmoch a zariadeniach poskytujúcich sexuálne služby.
V roku 1994, kedy vyšiel prvý diel knihy, Laumannov tím prišiel k záveru, že Američania majú sex oveľa zriedkavejšie, než sa o nich predpokladá. V priemere má dospelý Američan pohlavný styk len asi raz za týždeň, avšak až jedna tretina dospelých ho má len niekoľkokrát za rok, prípadne vôbec nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.