športovcov sú už na správnej adrese
(red)
Košice V týchto dňoch sa z našich čitateľov stávajú experti. Svojimi tipmi na anketových lístkoch pomáhajú určiť ako desiatich najúspešnejších športovcov a tri kolektívy východoslovenského regiónu za rok 2000, tak aj rovnaké počty jednotlivcov, družstiev, trénera a úspech 20. storočia. Štyria sa veľmi pousilovali, takže môžeme prezradiť nielen ich mená, ale i koho zaradili medzi svojich vyvolených. Najusilovnejší bol Erik Hirják z Chlmca 88, okr. Humenné, ktorý určil do desiatky jednotlivcov za rok 2000 týchto športovcov: I. Bátory, R. Štochl, L. Ilavská, Š. Pčola, R. Glajza, P. Hlinka, Z. Hagarová, K. Kinská, R. Staník, M. Pšenko. Za najúspešnejšie kolektívy označil hádzanárov ŠKP Sečovce, nohejbalistov DPMK Košice a futbalistov 1. FC Košice. Za športovcov 20. storočia vybral týchto jednotlivcov: V. Lukáč, I. Liba, O. Glajza, P. Hric, A. Kuklová, A. Kvašňák, A. Havrančíková, J. Pollák, J. Móder, J. Pivarník. Z kolektívov hokejistov VSŽ Košice, hádzanárov Tatrana Prešov a nohejbalistov DPMK Košice. Za trénera storočia označil J. Selveka a za úspech storočia výkony nohejbalistov DPMK Košice.
Čitateľ s poradovým číslom 2 Peter Ilčin z Klčova 128, p. Spišský Hrhov tipoval takto jednotlivci za rok 2000: I. Bátory, K. Valigurová, J. Minčík, L. Ilavská, J. Kus, Š. Forrai, P. Mackovjak, V. Zvara, M. Šimonovič, R. Štochl. Kolektívy: hokejistky Spišanka Sp. N. Ves, hádzanári ŠKP Sečovce, nohejbalisti DPMK Košice. Športovci 20. storočia: P. Bondra, J. Plachý, I. Kováč, J. Gönci, J. Šoltýsová, A. Kvašňák, J. Kus, G. Kuchárová, O. Glajza, A. Frolo. Kolektívy: futbalisti 1. FC košice, vodní pólisti ČH Košice, kolky Milanko Sp. N. Ves. Tréner: L. Bottlík. Úspech: MMM v Košiciach. Žiaľ, pri tipovaní športovcov za rok 2000 urobil chybu, keď zaradil aj J. Minčíka, ktorý obliekal bratislavský dres, takže akceptujeme iba jeho výber do ankety 20. storočia. Tretím čo nelenil, bol Ján Urban z Vranova ul. Duklianskych hrdinov 1212/14. Aj v jeho prípade výber za rok 2000 nie je platný, pretože do desiatky jednotlivcov vybral iba troch. Iné je to už s jeho výberom športovcov 20. storočia. Tvoria ho jednotlivci: M. Athanasov, A. Frolo, J. Plachý, I. Kováč, J. Karel, V. Lukáč, A. Kvašňák, A. Švajlen, Z. Krenický, Y. Polláková-Paulovičová. Kolektívy: hádzanári Tatrana Prešov, futbalisti Lokomotívy Košice, hokejisti VSŽ Košice. Tréner: L. Šesták. Úspech: Semanove zlato z OH´80 a bronz z ME z toho istého roku. Prvú malú skupinku uzatvoril Július Hölz z Medzeva, ktorý by dekoroval týchto športovcov jednotlivci za rok 2000: R. Antl, I. Bátory, R. Glajza, P. Hlinka, L. Ilavská, K. Kinksá, M. Pčola, M. Pšenko, G. Schmiedt, R. Štochl. Kolektívy: hádzanári ŠKP Sečovce, nohejbalisti DPMK košice, hokejisti ŠKP Poprad. Na zozname 20. storočia figurujú títo jednotlivci: J. Gönci, A. Havrančíková, M. Jasenčáková, L. Ilavská, I. Liba, I. Kováč, J. Plachý, J. Pollák, L. Troják, J. Šoltýsová. Kolektívy: vodní pólisti ČH Košice, hokejisti VSŽ Košice a hádzanári HK VSŽ Košice. Tréner: L. Bottlík. Úspech: MS v severských lyžiarskych disciplínach v roku 1970 vo Vysokých Tatrách.
Opäť upozorňujeme čitateľov, že medzi športovcov za rok 2000 môžu vyberať iba tých, čo súťažili za niektorý klub nášho regiónu aspoň pol sezóny (napríklad Dzúrik, ktorý hral celú jarnú sezónu za 1. FC Košice) a nie pretekári, čo pochádzajú z východu ako trebárs Gönci, ale súťažia za jeho hranicami. Iné je to už pri určovaní športovcov storočia, keď niektorí počas kariéry reprezentovali viaceré regióny, ale pôvodom sú z východoslovenského regiónu. Zbytočnou nedbalosťou sa môže ktokoľvek pripraviť o šancu získať nejaký suvenír.
Ako vidieť, vrece s menami sa roztrhlo. Každý si určuje rebríčky vyvolených podľa svojho vedomia. Ťažko ich vyberať z desiatok mien najmä do ankety storočia už aj kvôli nezadržateľnému vývoju športu, výstroja, výzbroja a celkových podmienok, pravda tipujúci by nemali zabúdať, že najcennejšie sú medaily z OH, MS, alebo ME, a tiež na to, kto sa ako dostal medzi svetový výkvet. Najmä mladšia generácia nepozná Ladislava Trojáka. Tento košický hokejista hral za slávny LTC Praha a v čs. reprezentácii sa na MS v roku 1947 v Prahe zaslúžil o zlato. Vo víťaznom zápase 23:1 dal Rumunom dva góly, k víťazstvu 6:1 nad Švajčiarskom prispel jedným, dva dal aj Belgicku (24:0), bol neodmysliteľným členom kolektívu. Nechýbal ani v príprave na MS 1949 v Štokholme. Jej súčasťou bol aj turnaj v Londýne, žiaľ, skupinka, ktorá čakala na víza v Paríži a bol v nej a 33-ročný Troják v nepriaznivých poveternostných podmienkach do cieľa už nedoletela. Keďže sa na športovcov v tých časoch pozerali ako na produkt buržoáznych pomerov, jeden z reprezentantov V. Roziňák dlho spomínal: "Šokom pre mňa bolo, keď sa objavili hlasy, že naši kamaráti emigrovali. A tí, čo to hovorili, mysleli to smrteľne vážne. Bolo to na zvracanie..." Až o niekoľko dní po návrate domov, keď sa začali objavovať v svetovej tlači prvé správy o smrti nad La Manchom, bola aj naša športová verejnosť informovaná o tejto katastrofe. Žiaľ, jej obeťou sa stal aj hokejista, po ktorom na východe prišli až o tri desaťročia jeho skvelí nástupcovia, majstri sveta V. Lukáč a I. Liba.
Azda niekoľko slov treba povedať aj o prvom olympijskom medailistovi z nášho regiónu Mikulášovi Athanasovi, členovi Košického olympijského klubu, ktorý vlani oslávil sedemdesiatiny. Svoj životný úspech dosiahol v roku 1952 v Helsinkách. V športovej publikácii "XV. olympijské hry ", ktorá vyšla v češtine, venovali autori pochopiteľne najväčšiu pozornosť Emilovi Zátopkovi a jeho manželke Dane, veď ako manželský pár získali štyri zlaté medaily. Nezabudli však ani na Košičana zo žinenky, o ktorom napísali: "Veľmi dobre bojoval i mladý zápasník Mikuláš Athanasov v ľahkej váhe ( dnes hmotnosti - pozn. red.). Rovnako ako Růžičkovi, i jemu veľmi pomohla predolympijská príprava v Sofii, ktorú okrem sovietskych majstrov absolvovali i zápasníci z ľudovodemokratických krajín. Athanasova tu vyhlásili za najtechnickejšieho zápasníka nevšedných možností. Je to mladý, 22-ročný študent z Košíc ešte bez väčších medzinárodných skúseností. Napriek tomu dosiahol hneď na svojej prvej olympiáde krásny úspech, keď získal čestnú bronzovú medailu. Jeho umiestnenie vynikne o to viac, keď si uvedomíme, že pred ním skončil len sovietsky majster a olympijský víťaz Safin a niekoľkonásobný majster sveta Švéd Frej. Athanasov porazil na body Francúza Verdaina, Gréka Petzemasa a položil za 3:55 min. Taliana Benedictiho." To sú tzv. hrozienka, ktoré si zaslúžia po rokoch opäť raz väčšiu pozornosť, aby hlavne mladá, ale i stredná generácia vedela, aké osobnosti reprezentovali slovenský šport v rámci Československa. Napokon, len taká maličkosť, na budúci rok bude polstoročie od chvíle, keď Athanasov si na stupni víťazov prevzal bronzovú medailu. Nuž, ako vidieť, aj východ sa má čím pochváliť, takže nezabudnite poslať svoj Anketový lístok, aby sa medzi výkvet dostali tí najlepší z najlepších. Ak na nás nezabudnete, nezabudneme ani my na vás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.