tejto firmy Jozef Pirkovský a pokračoval: "Mám poznatky o tom, že sa preveruje podozrenie voči konkrétnej osobe a zároveň sa zabezpečujú dôkazy, ktoré povedú k rozhodnutiu, či bude vznesené obvinenie. Podali sme súdne žaloby, ako aj návrh na vydanie predbežného opatrenia na zákaz dispozície s vecami. O tom rozhodne Okresný súd v Humennom."
Aby sme celú záležitosť objasnili, musíme sa vrátiť do roku 1992. Vtedy totiž belgický podnikateľ Hendrik Soenen založil v Snine prevádzku na výrobu obrábacích strojov pod menom Bander. Podľa informácií v Hospodárskom denníku z decembra 2000 investoval do technológie a zaškolenia zamestnancov niekoľko miliónov. V novinách sa ďalej uvádzalo, že na jar minulého roku zistil majiteľ H. Soenen závažné účtovné nezrovnalosti, ktoré viedli k osobe bývalého riaditeľa Zdenka K. Pre podozrenie z neserióznosti ho preto majiteľ prepustil. Keď 30. augusta 2000 Belgičan navštívil svoju prevádzku, našiel ju prázdnu. Chýbali výrobné a prevádzkové prostriedky, suroviny a zásoby, vybavenie, projektová dokumentácia, dokonca aj zamestnanci.
Právny zástupca firmy Bander Jozef Pirkovský na bližšie objasnenie situácie vo firme pre náš denník povedal, že produkcia bola určená na export do štátov Európskej únie. Našlo tu prácu 43 ľudí, hrubý ročný objem výroby dosiahol 45 miliónov korún. Uviedol tiež, že belgický majiteľ prevádzku rozširoval, o čom svedčia rozostavané haly za ďalších 15 miliónov korún "Ďalši že sa nevyrábalo," skonštatoval právny zástupca.a škoda vo výške asi 60 miliónov vznikla pánovi Soenenovi z eventuálnych ušlých ziskov, teda z toho,
Podľa informácií, ktoré odzneli v médiách a v tlači, bývalý riaditeľ potom, ako ho majiteľ prepustil, "presťahoval" firmu o niekoľko kilometrov ďalej. Zamestnanci, a údajne aj stroje a technológia, prešli do firmy Átrium. Preto belgický majiteľ ešte v septembri minulého roku podal podnet na preverenie podozrenia z "tunelovania" jeho firmy. "Podnet adresoval na krajskú prokuratúru. Tá z dôvodu príslušnosti postúpila vec okresnej prokuratúre, ktorá ju dala presne v zmysle trestného poriadku na preverenie orgánu, ktorý je k tomu oprávnený, a to okresnému úradu vyšetrovania. Ten po preverení a zabezpečení prvotných dôkazov rozhodol o začatí trestného stíhania a robí následné úkony v súlade s trestným poriadkom," vysvetlil Pirkovský.
V tejto súvislosti je potrebné ešte dodať, že 10. januára zadržali policajti na slovensko-českých hraniciach dva stroje v hodnote 1,2 milióna korún, ktoré bývalý riaditeľ chcel prostredníctvom špedičnej firmy vyviesť do Nemecka.
V súvislosti s uvedenými problémami, nás zaujímalo, či bude belgický podnikateľ ochotný i naďalej pôsobiť v tomto regióne. Ako uviedol právny zástupca, ak by v dlhšom časovom horizonte bol problém zabezpečiť vrátenie strojov, majiteľ Soenen nevylúčil myšlienku zabezpečiť výrobu v pôvodnom rozsahu dovozom nových strojov. "Značné prostriedky totiž investoval do rozšírenia výroby a do školenia ľudí. Nechce prísť celkom o vynaložené investície. Nemožno však vylúčiť aj zmenu jeho rozhodnutia. Evidentne je dosť napálený a má tendenciu celú záležitosť negatívnym spôsobom medializovať v štátoch Európskej únie," dodal na záver.
Prvý krok v medializácii Soenen už podnikol. Keď v novembri 2000 oficiálna delegácia slovenských podnikateľov na čele s ministrom hospodárstva Harachom prišla do Belgicka s cieľom pritiahnuť belgických investorov, po viacerých vystúpeniach sa prihlásil aj belgický podnikateľ. Predniesol svoju skúsenosť a nezabudol pripomenúť, že sa právnou cestou nevie dostať k svojmu majetku.
Bývalý konateľ a riaditeľ firmy Bander Zdenko Karaščák všetky obvinenia vznesené voči jeho osobe rozhodne popiera a tvrdí, že pravda je niekde úplne inde. "Pán Soenen je super občan a len ja som vagabund? Ešte nie je koniec. O všetkom rozhodne súd." Poprel tiež, že belgický podnikateľ investoval do technológie a zaškolenia našich ľudí niekoľko miliónov. Naopak, podľa jeho slov predstavovala účtovná hodnota firmy v čase jej vzniku asi 6 miliónov korún. "Výrobné priestory boli malé. Stroje boli prevažne staré, spojazdnené a účtovne už odpísané. Ročný obrat výroby dosahoval šestnásť miliónov korún. Všetko je v účtovných dokladoch, všetko sa dá dokázať. A časť strojov po ich spojazdnení boli moje," oponoval Z. Karaščák.
Zdôraznil tiež, že medzi belgickým podnikateľom Soenenom a ním platila ústna dohoda, podľa ktorej každý z nich vlastnil polovicu firmy. "Dohodli sme sa, že neskôr, keď bude firma fungovať, zriadime akciovku a každý z nás bude vlastníkom 50 percent akcií," skonštatoval. Podľa jeho ďalšieho vyjadrenia nie je pravdou ani to, že ho belgický majiteľ na jar prepustil, keďže ako konateľ pôsobil vo firme Bander až do 25. septembra 2000. Odmietol všetky obvinenia z nezrovnalostí v účtovníctve, keďže, ako povedal, "bolo tu niekoľko daňových kontrol a žiadna nepreukázala nijaké nezrovnalosti". Spomenul stratu vyše jedného milióna, ktorú ale spôsobil krach AG Banky.s "To om naozaj nemohol ovplyvniť," dodal.
Podľa ďalšieho vyjadrenia Karaščáka plánoval Soenen zrušiť firmu v Snine, ktorá je dcérou materskej spoločnosti v Belgicku. Dôvodom boli podľa neho problémy Soenena s daňami v Belgicku. "Hlavný problém začal, keď sme nechceli pristúpiť na pokútne obchody. Keď pán Soenen zistil, že vyrábame podobné stroje a že sme vlastne jeho konkurencia, začal sa cirkus." Na našu otázku, ako to bolo s "presťahovaním" firmy o niekoľko kilometrov ďalej, odpovedal, že nie je podnikateľ a nevlastní ani živnostenský list. Odmietol potvrdiť, že firma Átrium, kde sa začalo vyrábať, patrí jeho manželke. Pripustil však, že do firmy Átrium presťahovali stroje. "Zobrali sme len naše stroje. Tie jeho tam ostali. Mohol vyrábať ďalej. Prečo tak neurobil?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.