nemá nič spoločné so zásadami rovnomerného rozvoja regiónov," uviedol v sobotu podpredseda HZDS Jozef Kalman po rokovaní republikového predstavenstva v Sabinove. Hnutie je, podľa jeho slov, ochotné poskytnúť svoje odborné a politické kapacity na vytvorenie takého projektu verejnej správy, ktorá bude nie na jedno či dve volebné obdobia, ale na celé desaťročia. "Teraz skutočne ide o vyhadzovanie verejných prostriedkov. Navrhovaná reforma nekorešponduje totiž so zásadami fungujúcej verejnej správy v Európskej únii a krajinách V4," doplnil primátor Považskej Bystrice a tieňový minister vnútra HZDS Ľuboš Lackovič. Podobnú reformu, horizontálnu integráciu štátnej správy, realizovala v roku 1996 aj Mečiarova vláda. Či to malo vtedy zmysel? - znela otázka. "Vtedajších 38 okresných a 121 obvodných úradov všeobecnej štátnej správy a niekoľko sto úradov špecializovanej štátnej správy sa dostalo pod strechu 79 okresných úradov. Stanovil sa aj limít počtu pracovníkov štátnej správy na dvadsaťtisíc. Dnes sa ale ide opačným smerom. Zavedie sa model najmenej desiatich špecializovaných sietí, čo v rámci Slovenska znamená 1122 úradov a inštitúcií špecializovanej štátnej správy, z toho 663 bude nových. Kto to môže považovať za racionálny a rozumný postup?" - odpovedal funkcionár. Zároveň podotkol, že by sa okresný úrad mal zachovať ako subjekt miestnej štátnej správy len s istými kompetenciami a všetky ostatné by sa presunuli na orgány samosprávy.
Podľa Jozefa Kalmana sa na zasadnutí okrajovo zaoberali aj novelou Ústavy SR. "Sú v nej niektoré návrhy, s ktorými súhlasíme. Niektoré pasáže ale nepodporíme. Výhrady zatiaľ nechceme zverejňovať," konštatoval. V otázke prijatia Charty regionálnych a menšinových jazykov poznamenal, že išlo o unáhlenú, nie prioritnú a istým spôsobom rozporuplnú vec. "Ponáhľame sa tak, akoby sme chceli byť pápežskejší než pápež. Tu ale ide o vydieranie Strany maďarskej koalície na úkor väčších problémov krajiny," uviedol a vzápätí odmietol aj požiadavku na zriadenie maďarskej fakulty, prostriedky na ktorú vláda vyčlení len na základe politického rozhodnutia.
Opäť sme však oslovili tieňového ministra vnútra. Rokovali ste v Sabinove, jednom z okresov zaostalého východoslovenského regiónu. Čo by ste mohli vytknúť terajšej vláde v súvislosti s jeho rozvojom? "Zásadná chyba, ktorú urobila súčasná vládna koalícia, je tá, že odmietla všetko pozitívne od bývalej vládnej koalície ohľadne rozvojových projektov. Pre východ Slovenska niet inej cesty, len dobudovanie infraštruktúry. Ako primátor Považskej Bystrice môžem všetkým východniarom povedať, že dnes už cítime, keď sa tá diaľnica k nám blíži. Naozaj tu evidujeme väčší záujem investorov. Toto je jednoducho nádej pre Slovensko." Aké miesto má však v plánoch HZDS tento región? "Slovensko je príliš malé na to, aby niektorý zo svojich regiónov vypustilo zo svojich plánov. Som presvedčený, že na Slovensku nebude pokoja a nebudú vyriešené jeho problémy, pokiaľ nevyriešime práve zaostalé regióny. Aj keď je to spojené so širokým komplexom otázok, napríklad aj s rómskou problematikou," povedal Ľ. Lackovič. Keďže spomenul jednu z národností, zaujímal nás jeho názor ohľadne misií Maxa van der Stoela na Slovensku. Ako tvrdí šéfka národniarov Anna Malíková, európsky komisár chodí na Slovensko len kvôli Maďarom. Pravdou je, že severovýchodnú oblasť, obývanej aj Rusínmi, Ukrajincami a inými národnosťami, doposiaľ nenavštívil. "Som si predovšetkým všimol vyjadrenie prezidenta, že Max van der Stoel nie je lobistom pre maďarskú menšinu, ale všeobecne pre menšiny. Je to zaujímavá poloha pre van der Stoela. Ale súhlasím s tým, že nemožno ignorovať existenciu ostatných menšín na Slovensku. Maďarská menšina nie sú všetky menšiny. To, že SMK robí výlučne politiku v prospech maďarskej menšiny, dnes už vie každý," povedal.
Na sabinovskom rokovaní prijali aj Vyhlásenie HZDS k súčasnej sociálno-ekonomickej situácii občanov SR. "Zvyšovanie cien spôsobí v roku 2001 vzrast mesačných nákladov rodín o 2000 až 2500 korún," konštatuje sa v dokumente, v ktorom sa" niečo ušlo" aj Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR: "Celú situáciu registruje, ale nekoná, pričom vláda neplní ani najpodstatnejšie záväzky Generálnej dohody. Týmto KOZ SR kolaboruje s vládou a nesie plnú zodpovednosť za súčasný nepriaznivý vývoj na Slovensku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.