aby prítomnosťou a hlasovaním podporili v parlamente prerokovanie a prijatie novely Ústavy SR. Podľa slov predsedu SMK Bélu Bugára rada prijala takéto rozhodnutie väčšinou prítomných členov. Rozhodnutiu predchádzalo hodnotenie plnenia troch podmienok SMK na prijatie ústavy.
Prijatie Európskej charty regionálnych a menšinových jazykov považuje rada za prijateľný kompromis, ktorý predstavuje pokrok v uplatňovaní jazykových práv maďarského národného spoločenstva a ostatných národných menšinových spoločenstiev žijúcich na Slovensku.
V súvislosti s rozhodnutím vlády o podpore vytvorenia samostatnej fakulty na prípravu pedagógov v maďarskom jazyku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre rada skonštatovala, že bolo potrebné prekonať odborné aj politické predsudky koaličných partnerov.
Za čiastočný výsledok považujú členovia RR splnenie tretieho cieľa, prevodu pôdy neznámych vlastníkov do správy obcí. Nedosiahnutie tohto cieľa je podľa rady dôsledkom neopodstatneného, odmietavého a nepružného postoja SDĽ. Stanovisko odbornej skupiny vedenej predsedom vlády SR zo dňa 22. januára považuje RR SMK vzhľadom na existujúce možnosti za prijateľné.
Na margo reformy verejnej správy a s tým súvisiacim územnosprávnym členením Bugár vyhlásil, že konkrétne rokovania na najvyššej úrovni sa začnú až na budúci týždeň. Zatiaľ žiadne takéto rokovanie, ktoré by hľadalo kompromisné riešenie verejnej správy, nebolo.
"Ak by vládna koalícia prijala pre SMK neprijateľný variant, zvoláme mimoriadne rokovanie RR, ktoré rozhodne, či táto otázka môže vynútiť náš odchod z vlády," dodal Bugár.
Rozhodnutie Strany maďarskej koalície (SMK) podporiť v parlamente novelu Ústavy SR je zároveň vyjadrením ich podpory slovenskej štátnosti a pripojením sa k budovaniu modernej demokratickej spoločnosti. Ako povedal poslanec Strany občianskeho porozumenia a jeden z predkladateľov novely základného zákona štátu Peter Kresák, napriek tomu, že rokovanie o Ústave SR sa v novembri minulého roku odložilo, dôležitejšie ako poukazovať na termíny je dospieť k dobrému výsledku, ku ktorému sa verdiktom SMK koalícia priblížila.
Podľa Ladislava Orosza (SDĽ) netreba veci "zakríknuť", pretože koalíciu čakajú ešte rozhovory so všetkými poslancami, ktorí by mohli na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu hlasovať za novelu. Jeho optimizmus z posledných týždňov však teraz nadobúda reálne kontúry, a tak verí, že s trpezlivosťou a taktom sa podarí prijať najdôležitejší zákon tohto volebného obdobia.
Príjemne prekvapený rozhodnutím SMK bol podpredseda parlamentu a predseda KDH Pavol Hrušovský. Ďalší z tvorcov novely vníma stanovisko kolegov z SMK ako istú veľkorysosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.