Možné nebezpečenstvo sprievodných otrasov spôsobilo v mestách masovú paniku.
"Ľudia v panike utekali do ulíc, ale zemetrasenia nespôsobili žiadne škody a ani nezranili ani jednu osobu," vyhlásil minister vnútra najviac postihnutého štátu Gudžarátu Haren Pandya. Približne 48 hodín po ničivom zemetrasení, ktoré malo silu 7,9 stupňa Richterovej stupnice má bilancia počtu obetí naďalej stúpajúcu tendenciu. Pravdepodobne si toto najväčšie zemetrasenie vyžiadalo až 20 000 ľudských životov, informuje vydanie denníka Times of India a rozhlasová stanica Star News. Počet obetí môže byť však ešte oveľa vyšší.
Dovtedajšia oficiálna štatistika hovorila o necelých 16 000 mŕtvych. Len v úplne zničenom meste Bhuj registrujú 10 000 obetí. Niekoľko tisíc osôb sa ešte stále nachádza pod troskami zrútených domoch v najviac postihnutých mestách štátu Gudžarát. Na následky silných otrasov pôdy utrpelo zranenia vyše 33 000 ľudí a ďalšie státisíce ostali bez prístrešia.
Do soboty večera zaznamenali až 188 ďalších následných otrasov pôdy po tomto silnom zemetrasení. Viac ako 15 z nich malo intezitu väčšiu ako päť stupňov Richterovej stupnice. V postihnutých oblastiach nefunguje telefonické spojenie, elektrické vedenie a ľudia potrebujú urýchlene potraviny, pitnú vodu a lieky. Príslušníci armády preto transportujú do postihnutých lokalít nielen zásoby potravín a vody, ale aj stany, deky a generátory. Škody sa zatiaľ predbežne odhadujú na 2,5 miliardy mariek. Európska únia ponúkla postihnutým oblastiam okamžitú pomoc vo výške troch miliónov eúr. Komisár EÚ pre rozvoj a humanitárnu pomoc Poul Nielson oznámil, že jeho úrad pre poskytovanie humanitárnej pomoci (ECHO) ihneď po zemetrasení vyslal do postihnutej oblasti v západoindickom štáte Gudžarát svojho experta. EÚ, ktorá je najväčším poskytovateľom humanitárnej pomoci na svete, neskôr poskytne ďalšiu finančnú pomoc, prisľúbil Nielson.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.