Spomienka
Holokaust musí byť varovaním pred etnickou, náboženskou a rasovou nenávisťou
Berlín/Londýn/Rím/Varšava (TASR) - Politici a verejnosť vo viacerých európskych štátoch si v sobotu pripomenuli Deň pamiatky obetí nacizmu, ktorý bol vyhlásený na počesť oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim pred 56 rokmi.
Najviac spomienkových podujatí sa uskutočnilo v Nemecku. Pred Humboldtovou univerzitou v Berlíne sa zišlo asi 200 ľudí, ktorí žiadali rýchle odškodnenie obetí nútených prác. V Berlíne, Hamburgu, Kieli a ďalších mestách sa konali demonštrácie proti pravicovému extrémizmu. Plánovanú demonštráciu pravičiarov vo Frankfurte nad Odrou úrady nepovolili.
Popoludní sa konalo v Berlíne spomienkové podujatie za prítomnosti predsedu Spolkového snemu Wolfganga Thierseho na mieste pamätníka obetiam holokaustu. Thierse nabádal spoločnosť k bdelosti pri zaobchádzaní s pravicovým extrémizmom.
Pamiatku obetí holokaustu a iných foriem rasového prenasledovania si prvýkrát z iniciatívy labouristickej vlády pripomenuli aj tisíce Britov.
V londýnskom Imperial War Museum sa koná výstava o hrôzach páchaných nacistami. Po celej krajine sa konali podujatia v kostoloch a synagógach. Britský minister vnútra Jack Straw povedal, že pre univerzálne posolstvo holokaustu je tento deň "dôležitý pre každého v našej spoločnosti".
Viac ako tisíc ľudí si pamiatku obetí nacizmu pripomenulo v areáli bývalého vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Birkenau. Na spomienkovom podujatí sa podľa agentúry PAP zúčastnili niekdajší väzni tábora, mladí ľudia z Poľska a Nemecka, ako aj držitelia ocenenia Spravodliví medzi národmi, ktorí pomáhali prenasledovaným židom. Z dôvodu židovského sviatku sabat neprišli tento rok do Osvienčimu predstavitelia poľskej židovskej obce.
Taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi pri príležitosti Dňa pamiatky obetí nacizmu v liste predsedovi talianskej židovskej obce Amosovi Luzzattovi napísal, že "holokaust musí byť pre celé ľudstvo varovaním pred etnickou, náboženskou a rasovou nenávisťou, ktorá v niektorých častiach sveta stále existuje".
V koncentračnom tábore Osvienčim-Birkenau nacisti zavraždili najmenej 1,1 milióna ľudí. Väčšina obetí boli židia z Poľska a nacistami okupovaných európskych štátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.