ľuďom vo veku od 15 do 25 rokov s trvalým pobytom v jednej z 30 takzvaných programových krajín. Tie sú rozdelené do troch skupín, na členské krajiny EÚ, krajiny Európskej zóny voľného obchodu a asociované krajiny, kde patrí aj Slovensko. Program odštartovali vlani a potrvá do roku 2006, pričom ráta s rozpočtom 520 mililiónov euro pre všetky programové krajiny.
"Grantový program pozostáva z piatich akcií a v tomto roku, ktorý bol vyhlásený za Rok dobrovoľníkov, prioritne podporuje Európsku dobrovoľnícku službu (EDS), na ktorú sme sa snažili zamerať pozornosť mimovládnych organizácií, ale aj samosprávy a štátnej správy v regiónoch horného Zemplína," uviedla Darina Barančíková, regionálna konzultantka programu EÚ Mládež v Humennom.
Dodala, že v rámci tejto akcie môžu spomínané subjekty vypracovať projekty na hosťovanie dobrovoľníka zo zahraničia na Slovensku alebo vyslať dobrovoľníka zo svojej organizácie do zahraničia. Doba pobytu je od 6 do 12 mesiacov, pričom dobrovoľník musí spĺňať vekovú hranicu od 18 do 25 rokov. V rámci projektu mu uhradia všetky finančné náklady súvisiace s jeho prípravou, cestovné, stravu, ubytovanie, jazykové kurzy a vreckové.
"V hornom Zemplíne je o akciu EDS pomerne veľký záujem. O vyslanie dobrovoľníkov, najmä do anglicky hovoriacich krajín, doposiaľ prejavili záujemv CVČ v Snine, Medzilaborciach, Vranove nad Topľou a v Informačnom centre mladých (ICM) v Humennom. Prví dobrovoľníci sa už na vycestovanie pripravujú. O dobrovoľníkov zo zahraničia sa uchádza sninská Nadácia Pro Futura, ÚzS SČK, Regionálna rozvojová agentúra a Klub mladých pri ICM v Humennom a Obecný úrad v Zemplínskych Hámroch. Tento projekt umožňuje cestovať aj zdravotne postihnutej mládeži, dĺžka pobytu je však upravená na tri týždne až 3 mesiace a s postihnutým môže vycestovať aj sprievod, " upresnila D. Barančíková.
Za fungovanie grantového programu EÚ Mládež na Slovensku je zodpovedná IUVENTA, Národná agentúra pre mobilitu mládeže (NAFYM) v Bratislave, ktorá zabezpečuje všetku potrebnú administráciu od podávania informácií, cez vyhotovenie zmlúv až po monitorovanie podporených projektov. Môžu ich predkladať mládežnícke organizácie, občianske združenia, CVČ, ba aj neformálne skupiny mladých ľudí, čo je na Slovensku novinkou. Existuje päť predkladacích termínov, vždy prvý deň v mesiacoch február, apríl, jún, september a november. Po schválení projektu komisiou môže organizácia získať finančnú čiastku vo výške 50, 75, ale aj 100 percent skutočných nákladov.
"Z projektov, ktoré boli podané vlani, spomeniem jeden, pod názvom Mládež nového milénia, s ktorým sa o podporu uchádzala neformálna skupina mladých ľudí z Humenného a ktorý bol už schválený. V závere mája sa v rekreačnom zariadení Bystrá stretnú s rovesníkmi zo Španielska. Schválený bol aj spoločný projekt nášho a michalovského konzultačného strediska pod názvom Otvorme dvere Európe. Jeho účastníkmi na Zemplínskej šírave v apríli, budú zástupcovia mimovládnych organizácií zo Slovenska, Nemecka, Nórska a Malty," dodala D. Barančíková.
Podľa informácii Ing. Evy Pašuthovej, konzultantky programu EÚ Mládež pre okresy Michalovce, Sobrance a Trebišov, z týchto regiónov sa s projektom v rámci akcie číslo 1, Mládež pre Európu, o stretnutie s anglickými a španielskymi mladými ľuďmi uchádzajú vysokoškoláci z michalovskej pobočky PhF Košice a neformálna skupina mladých ľudí zo Sobraniec. V Zemplíne sú konzultačné strediská v ICM v Humennom a v CVČ Lúč v Michalovciach na Okružnej ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.