Peter Schutz
Rozhodnutie SMK podporiť novelu ústavy tak vydesilo priateľov z Ústrednej rady SNS, že z Popradu, kde v nedeľu zasadala, vyzvali "slovenské" strany vládnej koalície k rokovaniam o prípadnej vlastnej podpore. Ide o dramatický zvrat v SNS, veď napríklad už dlho po prvom čítaní v parlamente označkovala slečna Malíková túto novelu ako "hrozné svedectvo deformovania a pŕznenia najvyššieho zákona štátu terajšou vládnou garnitúrou".
Snaha ratovať našu štátnosť, a to dokonca v spolupráci "so všetkými, ktorí by mohli zastaviť na Slovensku maďarský extrémizmus a iredentu", je naozaj dojemná. Ešteže máme to šťastie, že prichádza po funuse. Včera dokonca už aj ten Migaš, ktorý sotva pred týždňom smerom k opozícii veľavýznamne žmurkal (keďže v koalícii stále nebolo pôdneho kompromisu), stihol vylúčiť konkrétne rozhovory o ústave s opozíciou. Od predsedu NR SR inkasovali "aničkovci" iba jednu veľmi korektnú ponuku - môžu sa zapojiť do parlamentnej rozpravy, dokonca majú aj právo pokúsiť sa novelu pozmeňovacími návrhmi meniť. Ale "klásť podmienky už je jednoducho neskoro", uzavrel Migaš, ktorý takto iba zostal dlžný vysvetlenie, čo mala znamenať jeho gestikulácia pred týždňom. To sa naozaj domnieval, že keby SMK odskočila, tak do 6.februára, kedy začína druhé čítanie, dohodne so SNS takú verziu, ktorá už nebude "svedectvom deformovania a pŕznenia..."??
Odhliadnuc od Migaša, táto SNS je vskutku veselá organizácia. Hoci chaosy, švindle, neporiadky a vnútorné zápasy sa dajú spoľahlivo identifikovať v ktorejkoľvek strane, u "národniarov" sa prezentujú s galaktickou mierou politickej nekultúry. Tento Poprad, odkiaľ sa valilo ústavné hysterčenie a urážky na všetky strany, mal napríklad uzavrieť kauzu, ktorá je i v slovenskom partajnom živote raritou - falšovanie volieb podpredsedov. Výsledok je ten, že síce sme počuli o hromade rezignácií, ani potuchy však niet o tom, koľko zástupcov Malíkovej zostalo právoplatne vo funkciách. Jeden vrchný falšovateľ, podpredseda Mašlonka, odstúpil, o hodinu sa do funkcie opäť prihlásil, aby zase odstúpil. Slavkovská abdikovala, ale Ústredná rada ju akosi späť odobrila, hoci jej voľba bola preukazne falšovaná rovnako ako Oberhauserova, ktorý síce neodstúpil, ÚR mu vyslovila nedôveru, o jeho odvolaní však nehlasovala, takže "zostane na predsedníčke, ako sa rozhodne" (!! - Oberhauser).
Najnárodnejšia partaj predvádza veľkolepé slávnosti vnútrostraníckej demokracie. O tom, či ten podpredseda, ktorý je vo funkcii podvodom (tri svedectvá falšovateľov), zostane v úrade, rozhodne predsedníčka. Členovia volebnej komisie, ktorí "pridali" tri hlasy Slavkovskej a štyri Oberhauserovi, dostali, "v súlade s návrhom revíznej komisie", disciplinárny trest - NAPOMENUTIE. Áno, tak: Ešte raz budete falšovať voľby, vy huncúti neposední, tak potom sa porozprávame inak, pohrozila Ústredná rada SNS. Čiže orgán, ktorý by takúto kauzu, kde je spochybnená legitimita najvyšších funkcionárov, riešiť nikdy nemal. V každom normálnom subjekte, s elementárnou vnútrostraníckou demokraciou, by sa s deliktom tohto typu musel vysporiadať snem.
Po nástupe Anny Malíkovej v novembri °99 sa husto písalo o prudkej štýlovej inovácii v prejave tejto strany. Nová predsedníčka ju mala stelesňovať v porovnaní s opilcom, ktorého vystriedala. SNS dokonca aj vymenila zahraničných partnerov - miesto Národného frontu Jean Marie Le Pena a Srbskej národnej strany Vojislava Šešelja vytvorila Malíková nový vzťah s talianskou Alianziou Nazionale, čo je fakt o tri promile civilizovanejšia spoločnosť. Nedávno Malíková absolvovala dokonca "historické prijatie" (vlastné slová) v poslaneckom klube národne orientovaných strán v Európskom parlamente, čo predstavila ako "zásadný krok na prekonanie zahraničnopolitickej izolovanosti strany". (Lámaním izolácie svojho druhu je aj ruský emigrant Belousov, nádejný mimopolitický partner Malíkovej, po ktorom štyri roky snoril Interpol.)
Napriek tomuto rozsiahlemu boomu partnerských stykov sa dá povedať, že po roku a pol niet medzi "Malíkovej" a "Slotovou" SNS minimálneho rozdielu. Aj a najmä zásluhou predsedníčky, ktorá navzdory imidžmejkrom, ani osobným repertoárom, ani štýlom vedenia neprekonala predchodcu, zostáva SNS stranou s najdefektnejším vnútorným životom, stranou s najprimitívnejším vonkajším prejavom, najťažším intelektuálnym deficitom a ďaleko najsilnejšou inklináciou k extrémizmu. Niekoľko (relatívne!) civilizovanejších zjavov - Prokeš, Paška, Oberhauser, Zelník - na podstate nemôže nič zmeniť. Ústava Slovenskej republiky si veru môže gratulovať, že si na ňu naša najroduvernejšia strana ani nesiahne.
Autor: Imidžmejkrom navzdory
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.