Kalamitu po aprílovej víchrici stále likvidujú
Anna KOŠUTHOVÁ
Prešov Činnosť lesných hospodárov a neštátnych subjektov je pod stálym dozorom pracovníkov odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva (PP a LH) na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove. Pravidelné kontroly stavu v spracovaní kalamitnej drevnej hmoty nie sú spravidla príjemnou záležitosťou. Zaujímalo nás, aká je terajšia situácia vo vyznačovaní, spracovaní a ukončovaní prác v súvislosti s kalamitnou drevnou hmotou a oslovili sme pracovníka odboru PP a LH na OÚ v Prešove Petra Mušinku.
Víchrica vlani v apríli, ale aj podkôrny hmyz spôsobili odumieranie stromov. Aké skúsenosti s likvidáciou drevnej hmoty máte z poslednej kontroly?
-V druhom polroku 2000 sa spracovalo celkom 13 508 metrov kubických kalamitnej drevnej hmoty čo je nárast o 47 percent oproti predchádzajúcemu obdobiu. Aprílová víchrica urobila najväčšie škody v ihličnatých porastoch.
Ako hodnotíte prístup zainteresovaných subjektov ?
-Najviac kalamitnej hmoty spracovali Štátne lesy SR a v prípade neštátnych subjektov firma Pillban vood, s. r. o., ktorá obhospodaruje súkromné lesy. Práve u tohto súkromného užívateľa sme zaznamenali najväčší rozsah likvidácie listnatej kalamitnej hmoty. Napriek šesťmesačnej lehote na odstránenie zvyškov, nestihli drevo spracovať do konca roku 2000 a ostalo ešte 1263 metrov kubických rozptýlenej ihličnatej hmoty.
Koľko kontrol a kde ste vykonali za uplynulý polrok?
-Išlo celkom o 15 kontrol pre 13 subjektov, pričom sme nezistili výrazné nedostatky pri plnení Vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva SR č. 244/1997. Len v jednom prípade, v obci Víťaz sme uložili pokutu za likvidáciu zdravých stromov v rámci kalamitnej hmoty. Inak sme kontrolovali najmä subjekty nachádzajúce sa v ohrozenej oblasti pohoria Branisko, ale aj v Chminianskej Novej Vsi a v súkromných firmách, ktoré užívajú lesné pozemky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.