Košice - Návrh na zrušenie Rady majetku mesta Košice predkladá na rokovanie mestskej rady námestník primátora Jozef Filas.
Ako nás včera informoval, v novom Štatúte mesta Košice, ktorý zastupiteľstvo schválilo v decembri minulého roka, nie je o rade majetku už ani zmienka, a tak ju treba aj oficiálne rozpustiť.
"K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po intenzívnych diskusiách na mestskej rade i so starostami mestských častí. Rada majetku bola pre mesto zbytočným orgánom, pretože funguje majetková komisia pri mestskom zastupiteľstve, ako aj komisia slúžiaca ako poradný orgán primátora pre predaj a prenájom majetku, v ktorej sú zastúpení predsedovia hospodárskej, majetkovej a komisie výstavby, námestníci, riaditeľ a pracovníci magistrátu," vysvetlil Jozef Filas.
Na otázku, či sú pre kontrolu narábania s majetkom v spomínaných komisiách zastúpení aj poslanci opozície, t.j. KDH a DS, námestník odpovedal:
"V majetkovej áno, v komisii primátora nie. Zatiaľ. Ale narábanie s majetkom je kontrolovať možné, keďže všetky predaje sú schvaľované zastupiteľstvom a prerokúvané na mestskej rade i v komisiách mestského zastupiteľstva, kde má zástupcov aj opozícia."
Návrh na zrušenie Rady majetku ako zbytočného spolku prichádza na rokovanie mestskej rady paradoxne rok potom, čo sa vedenie mesta vo februári 2000 pokúšalo členov mestskej rady presvedčiť, že Rada majetku by mala byť pri predajoch majetku naopak rozhodujúcim činiteľom.
Primátor Trebuľa vtedy márne obhajoval návrh, aby pre urýchlenie predajov mestského majetku košický parlament schvaľoval len zoznamy majetkov, pričom ceny, spôsob a kupca by určovala všemohúca osemčlenná Rada majetku, v ktorej mali zastúpenie výlučne poslanci z košickej vládnej kolície SOP-SDDĽ-SDSS.
Dôležitým bodom zajtrajšieho rokovania radných bude aj návrh nového cenníka mesta pri odpredaji nebytových priestorov.
"Doteraz sa nebytové priestory, v ktorých sú obchody, či iná podnikateľská činnosť, predávali po celom meste za jednotnú cenu 5300 Sk za meter štvorcový bez ohľadu na to, či to bolo v centre mesta alebo niekde na periférii," informoval nás J. Filas, ktorý pripustil, že mesto sa mohlo pri predaji riadiť trhovými cenami už pár rokov dozadu.
"Naši pracovníci urobili prieskum, aké ceny sú na trhu s nehnuteľnosťami a podľa toho sme rozdelili jednotlivé lokality a odstupňovali cenu podľa atraktivity. Najlukratívnejšie priestory v centre na Hlavnej ulici sa budú predávať za minimálne 19 600 Sk za meter štvorcový, na Mlynskej, Alžbetinej v rozpätí od 16 800 po 21 tisíc Sk a čím ďalej od centra bude cena klesať až na pôvodných 5300 Sk," vysvetlil námestník Filas.
Ako J. Filas zdôraznil, k odpredajom na Hlavnej ulici bude mesto pristupovať veľmi opatrne, lebo si chce zachovať možnosť ovplyvňovať sortiment, aby sa nestalo, že na ulici zostanú len banky a zlatníctva.
"K odpredajom budeme pristupovať štandardne, verejnou dražbou,"dodal Filas.
Návrh na vyňatie ďalších štyroch bytových domov v centrálnej mestskej zóne zo zoznamu sociálnych bytov bude ďaľším z bodov zajtrajšieho rokovania mestskej rady. Ešte za čias primátorovania R. Schustera mesto takýmto spôsobom zabránilo nájomníkom odkúpiť si byty do vlastníctva. Niektorí nájomníci sa však obrátili na súdy, situáciu riešiť sa podujalo aj súčasné vedenie mesta, ktoré postupne prehodnucuje zoznam sociálnych bytov.
"Pokračujeme v procese uvoľňovania domov, ktorý prebieha od minulého roka. Po zhodnotení situácie predkladáme mestskej rade ďalšie domy, v ktorých byty si budú môcť nájomníci odkúpiť do vlastníctva. Ide o domy na Alžbetinej 18, Hlavnej 50, Hlavnej 43 - Kováčskej 4 a Kukučínovej 6. Veľa takýchto domov nám už nezostalo, väčšina už bola uvoľnených," doplnil námestník primátora Jozef Filas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.