Dilemu pri podávaní prihlášok pomôže vyriešiť poradňa
S blížiacim sa koncom zimy sa skracuje čas maturantov na uskutočnenie závažného rozhodnutia. Rozhodnutia o tom, či na ďalších pár rôčkov zasadnú do
Jana Héjjová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
lavíc niektorej z akademických inštitúcií, alebo zvolia školu života. Ak zistia, že škola života počká a rozhodnú sa na ňu lepšie pripraviť univerzitným vzdelaním stoja pred otázkou, ktorú z vysokých škôl si vybrať. Uskutočnenie výberu neznamená, že sa na vytúženú univerzitu dostanú, ale ich štart bude mať zmysel až keď si stanovia cieľ.
Pritom im môžu pomôcť aj odborníci z pedagogicko-psychologickej poradne pri Školskej správe II, ktorej činnosť nám priblížila psychologička Mgr. Oľga Kapcárová.
"Na oddelení profesijno - sociálneho vývinu u nás pracujú štyria psychológovia a dve sociálne pracovníčky. Poskytujeme študentom stredných škôl všetky informácie, ktoré máme, o vysokých školách na Slovensku a v Českej republike. Naším cieľom je poradiť študentovi, pri výbere vysokej školy, čo najviac zodpovedajúcej jeho schopnostiam a nadaniu, teda takej, na ktorej má najväčšie predpoklady uspieť."
Každý psychológ z centra má v rámci košického kraja pridelených niekoľko škôl, na ktorých v prípade záujmu vyšetruje testuje študentov. O priebehu testov podrobnejšie Mgr. Kapcárová:
"Vyšetrenia sú skupinové alebo individuálne. Najvhodnejšie je aplikovať ich u tretiakov, aby mali dostatok času na zváženie. Psychológ navštívi školu najmenej dvakrát. Pri prvom stretnutí prebehne samotné vyšetrenie a náplňou druhého je individuálna alebo skupinová konzultácia o výsledkoch testov. Robíme vyšetrenia aj priamo v poradni, väčšinou ide o košické stredné školy. Dôležitá je informácia o takzvaných voľných alebo otvorených pondelkoch. Každý spravidla prvý a tretí pondelok v mesiaci okolo ôsmej vyšetrujeme študentov a cieľom je poradiť im pri výbere vysokej školy. Trvá to asi dve a pol až tri hodiny. Organizujeme všetko tak, aby tu jednorázovo bolo 20 až 25 žiakov a zároveň maximálne päť z jednej školy. Snažíme sa rovnomerne uspokojiť záujem zo strany jednotlivých škôl. Najlepšie je, v prípade záujmu, zavolať k nám na poradňu a dohodnúť si termín priamo s psychológom."
Pedagogicko - psychologická poradňa je štátnou organizáciou, testy sú teda prevádzané bezplatne pre študentov stredných škôl.
"Vyšetrenie pozostáva z dvoch častí. Prvou je výkonový test a druhá fáza je zameraná na spoznanie osobnosti. Výkonový test tvorí deväť subtestov, v ktorých parciálne skúmame verbálnu inteligenciu a matematicko - názorné schopnosti. Vyšetrenie osobnosti zisťuje štruktúru osobnosti a prispieva k spoznaniu reakcií človeka v záťažových situáciách. Súčasťou vyšetrenia sú i záujmové dotazníky. Ja ich však vzhľadom na svoje skúsenosti nevyužívam a tejto oblasti venujem pozornosť v rámci osobnej konzultácie", dozvedeli sme sa od Mgr. Kapcárovej.
Psychologické vyšetrenie trvá dve a pol až tri hodiny, čo vyžaduje poriadnu dávku koncentrácie a výdrže. Podľa Mgr. Kapcárovej sa však i tu prejavujú rozdiely v schopnostiach študentov. V mnohých prípadoch si však skryté talenty povedia "nie je to na známku, tak prečo by som sa namáhal" a výsledok je skreslený. Vyšetrovaciu procedúru však môžete vnímať aj ako predpremiéru prijímačkových testov. Zistiť v predstihu, koľko záťaže unesú vaše "plecia" a v prípade neuspokojivého výkonu ich potrénovať, bude pre vás len konkurenčnou výhodou oproti spolužiakom, ktorí to mali "na háku". Pretože " k úspechu len tréningom" platí nielen v športe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.