sa skončí ukončením platnosti mandátnej zmluvy 30. júna tohto roku. Je to rozhodnutie mestského zastupiteľstva (MsZ), ktoré sa uskutočnilo v utorok. Poslanci väčšinou hlasov vyjadrili vôľu neuzavrieť s Bytermom zmluvu na ďalšie obdobie. Z troch predložených variantov riešenia tohto problému si vybrali možnosť založenia akciovej spoločnosti so stopercentnou účasťou mesta. Zároveň požiadali primátora, aby do konca februára zrealizoval zakladacie listiny a stanovy spoločnosti.
Nebolo to nič prekvapujúce, pretože členovia mestskej rady v máji minulého roku uložili mestskému úradu (MsÚ) vypracovať návrh variantného riešenia správy mestského majetku v oblasti bytového a tepelného hospodárstva, v novembri potom žiadali vypracovanie finančno - ekonomickej analýzy výdavkov a 19. januára tohto roku odporučili mestskému zastupiteľstvu vytvoriť vlastnú obchodnú spoločnosť na jeho správu. Nikto z poslancov nespochybnil zdôvodnenie, že doposiaľ platná mandátna zmluva neumožňuje mestu efektívnu kontrolu spravovania mestského majetku. Zaujímavé je, že ani jeden poslanec neuvažoval nad variantom, ktorý predpokladal zveriť správu mestského majetku podnikateľskému subjektu na zmluvnom základe. Hovorilo sa iba o dvoch variantoch - o možnosti vytvorenia mestskej spoločnosti alebo o poverení existujúcej organizácie Mestského podniku služieb (MsPS). Jedine poslanec Ján Kuba namietal, že mesto by malo postupovať trhovo, poveriť správou majetku niekoho iného a samo aby sa tým nezaoberalo. "S presunom kompetencií po reforme verejnej správy bude mať samospráva dôležitejšie úlohy ako len správu mestského majetku," zdôvodnil svoju úvahu J. Kuba, ktorý však zároveň vyjadril svoj príklon k povereniu správou MsPS. Poslanec Ján Kuročka navrhol prerušiť prerokovanie tohoto bodu programu a vytvoriť skupinu "kvázi asistentov poslancov", ktorá by predložený materiál dopracovala o ďalšie ekonomické údaje. Takýto návrh poslanci nepodporili.
Údaje finančno - ekonomickej analýzy spochybnil riaditeľ Bytermu Jozef Pavlo, ktorý uviedol, že niektoré čísla v nej sú neúplné a niektoré sa vôbec neuvádzajú. Nakoniec skonštatoval, že pri vytvorení vlastnej mestskej spoločnosti na správu bytového a tepelného hospodárstva finančno - ekonomická analýza neuvádza náklady na rôzne činnosti a vyčíslil ich vo výške 2,7 milióna Sk. Vedúca ekonomického oddelenia MsÚ Anna Liberková okamžite oponovala, že analýza z takýmito výdavkami ráta hoci nie sú menovite uvedené. "Je tam rezerva 1,5 milióna korún a úspora približne tri milióny korún bude tak či tak," vyjadrila sa A. Liberková. O pochybnostiach, či Byterm pri spravovaní mestského majetku postupoval voči mestu korektne, sa konateľ tejto spoločnosti Jozef Mihalčín pre náš denník vyjadril: "Za sedem rokov sme mestu neublížili ani korunou. Naopak, zabezpečili sme pre mesto množstvo bezúročných úverov cez oficiálne programy, ktoré boli vyhlásené. Rekonštruovali sa kotolne, zatepľovali sa bytové domy a podobne. Naša práca spočívala v tom, že sme pracovali bez toho, aby sme boli niekym vedení. Poslanci vedeli, že zmluva je pre mesto nevýhodná. Ale nikto z nich nevedel povedať v čom je nevýhodná táto zmluva alebo naša spolupráca. Ja hovorím, že nevýhodná je v tom, že pán primátor nemôže zavolať konateľa spoločnosti a nariadiť mu: rob tak, ako chcem, prijmi do roboty toho, koho ja chcem alebo nezamestnaj toho, koho ja nechcem. V tom je podstata a preto je zmluva pre mesto nevýhodná."
Mienka poslancov bola však iná. František Mrážik sa v rozprave o možnostiach revidovania doterajšej mandátnej zmluvy s Bytermom vyjadril: "Problém bol zrejme v kontrole."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.