Ministerstvom pre správu a privatizáciu národného majetku (MPSPNM) SR. To bude rozhodovať, či všetkých 17 podnikov bude sprivatizovaných naraz, alebo postupne. Ako uviedol hovorca MPSPNM SR Róbert Merva, niektoré základné privatizačné projekty boli vzhľadom na nedostatočné prepracovanie, vrátené na spresnenie údajov. Išlo o projekty prešovského, banskobystrického a nitrianskeho podniku SAD. "Boli to vyložene technické nedostatky. Konkrétne prešovský podnik má doložiť delimitačný protokol, vrátane špecifík nehnuteľného majetku. Chýbali tiež geometrické plány budov, ktoré sú vo vlastníctve prešovskej SAD-ky," povedal hovorca R. Merva. Zároveň dodal, že predpokladaný termín odstránenia spomínaných nedostatkov je jeden mesiac, takže niekedy na začiatku februára by ich všetky podniky mali odstrániť.
S otázkou, k čomu malo ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku najväčšie výhrady, sme sa obrátili na ekonóma SAD š. p., Prešov Michala Labaya. Podľa neho základný privatizačný projekt vypracovali podľa podmienok a osnov vypracovaných zakladateľom - Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. "Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku požadovalo ďalšie podklady. Potrebovali podnikové vyhodnotenie záväzkov v oblasti ochrany životného prostredia. K projektu sme priložili stanoviská príslušných odborov životného prostredia z okresov Sabinov, Prešov, Svidník a Bardejov," skonštatoval.
To však nestačilo. MPSPNM ešte požadovalo vyhodnotenie ochrany životného prostredia štátneho podniku a čestné prehlásenie štatutárneho zástupcu k majetku civilnej ochrany a štátnych mobilizačných rezerv. "Potrebovali sme doložiť čestné prehlásenie o tom, že hospodárime s majetkom civilnej ochrany na základe platných zmlúv o poskytnutí a ochrane majetku, a tiež o prenájmoch skladov."
V oblasti majetkovo-právnej požadovalo ministerstvo doložiť delimitačný protokol k 1. júlu 1995. Vtedy z bývalého krajského podniku SAD, š. p., Košice, vznikli samostatné štátne podniky, ktoré do toho času pôsobili ako odštepné závody. Zároveň požadovali geometrické plány. "Domnievali sme sa, že keď máme na majetok listy vlastníctva, potom nepotrebujeme geometrické plány. Keď však na nich ministerstvo trvá, zabezpečili sme ich. Čakáme už len na doklady zo Sabinova, ktoré by nám mali prísť v priebehu dnešného dňa," skonštatoval M. Labay.
Na našu otázku, kedy očakáva ukončenie privatizačného procesu, ekonóm odpovedal, že podľa jeho informácií, posledným termínom transformačného procesu zo štátneho podniku na štátnu akciovú spoločnosť, by mal byť 30. jún 2001. Následne bude možné ponúknuť akciovú spoločnosť so 100 percentnou účasťou štátu, na privatizáciu. Majorita - 51 percent - by malo ostať štátu a na 49 percent akcií vyhlási MPSPNM výberové konanie.
K základnému privatizačnému projektu sa vyjadril i Protimonopolný úrad SR (ďalej len úrad), ktorý je zásadne proti privatizácii autobusových staníc, respektíve stanovíšť, ktoré sú v majetku SAD-iek. Platí to pre autobusové stanice v Prešove a Bardejove a na nástupište v Sabinove. Netýka sa to autobusovej stanice v Lipanoch, ktorá je v majetku mesta. Ako dôvod nesúhlasu úrad uvádza: "Úrad nesúhlasí s privatizáciou autobusových staníc, pretože sa nerešpektuje zachovanie verejného charakteru autobusových staníc. Preto nesúhlasí so spôsobom vstupu celého subjektu predmetného štátneho podniku do privatizácie."
Zároveň úrad navrhuje previesť autobusové stanice bezodplatným prevodom na obec, v ktorej sa územne nachádzajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.