komunistického i fašistického režimu. Prvý formulár, ktorý sa po vyplnení mení na žiadosť o prístup do archívov bezpečnostných služieb bývalej Poľskej ľudovej republiky, poslali pracovníci Inštitútu národnej pamäti súčasnému ministrovi zahraničných vecí Wladyslawovi Bartoszewskému, oznámil včera na mimoriadnej tlačovej konferencii vo Varšave predseda poľskej inštitúcie na odhaľovanie zločinov totalitných režimov Leon Kieres.
Ide o symbolický akt - popri Wladyslawovi Bartoszewskom, ktorý je prvým občanom Poľska s možnosťou požiadať o nazretie do archívov roky zhromažďovaných agentmi a pracovníkmi štátnej bezpečnosti i nacistickými službami, dostal rovnaký formulár i Jan Nowak-Nezioranski, známy disident, bývalý kuriér z Varšavy a dlhoročný riaditeľ Rádia Slobodná Európa.
Kieres označil odovzdanie formulárov obidvom významným osobnostiam poľskej politickej scény za historický okamih. Poľsko podľa jeho slov začalo veľký proces odtajnenia archívov pre celú spoločnosť, čo obyvateľom suverénneho a demokratického štátu umožní oboznámiť sa s pravdou o vlastnej minulosti, najmä v tých úsekoch života, ktoré boli neraz nejasné a záhadné, ale pritom mali vplyv na súkromie i profesionálnu dráhu mnohých jedincov.
Bartoszewski na vlastnej koži skúsil bezohľadnosť a neľudskosť nacistického i komunistického systému. Preto je, ako vyhlásil Kieres, prvým Poliakom, ktorý dostal formulár. Bartoszewski prežil koncentračný tábor Osvienčim, 18 rokov konšpiratívne spolupracoval s rozhlasovou stanicou Rádio Slobodná Európa a v čase výnimočného stavu v Poľsku ho internovali. "Som veľmi rád, že budem môcť vidieť dokumenty týkajúce sa mojej osoby. Mám predsa právo na pravdu, ale aj na rozčarovanie!" zdôraznil Bartoszewski.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.