rómsky úsmev. Jeho účastníci privítali medzi sebou aj štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a hlavného vyjednávača pre vstup Slovenskej republiky do Európskej únie Jána Figeľa. Úlohy a zameranie činnosti nového rómskeho subjektu priblížil Igor Dužda. "Je dôležité, aby takéto iniciatívy prichádzali zdola. Ak budú sústredené a organizované, môžu priniesť aj konkrétne ovocie. Kdesi je treba začať a podať aj pomocnú ruku," povedal J. Figeľ. Podotkol, že na zhromaždení nie je z titulu svojho postavenia v štátnej správe, ale skôr ako osoba, zodpovedná za prípravu vstupu SR do EÚ. V tejto agende, ako dodal, sú politické a bezpečnostné, ale aj ekonomické a sociálne záležitosti. "Ak ich budeme vnímať z pohľadu vyspelejšej Európy a formovať ich cez zákony, inštitúcie, naše správanie sa a angažovanosť, tak svoj cieľ zvládneme, a mne sa hneď bude aj ľahšie vyjednávať. Myslím, že Slovensko dosiahne túto métu už v dohľadných rokoch. Preto mi záleží aj osobne na tom, aby sa podobné iniciatívy rodili a prinášali odpovede na naše každodenné starosti aj v tomto regióne. Nedá sa všetko riešiť z Bratislavy, a ešte menej z Bruselu, ale spoločne na všetkých týchto úrovniach," uviedol.
Ďalej zdôraznil, že rómska problematika je dnes diskutovaná z rôznych uhlov pohľadu, často je spolitizovaná a mnohí sa na nej snažia získavať politické body, alebo sformovať svoje radikálne postoje. "Toto nám nepomáha, skôr škodí," konštatoval a upriamil svoju pozornosť na tri otázky, ktoré treba akceptovať aj z pohľadu rómskej komunity. "Prvou je vytváranie podmienok, ktorým sa zjednodušene dá povedať európske, a to na úrovni centrálnej správy aj samosprávy, aby sa potom darilo viac tým, ktorým sa chce pracovať, ktorí chcú podnikať a dodržiavať zákony, nie naopak. Ak sa neubránime obchádzaniu zákonov, podvodnému konaniu a pasívnemu vyčkávanie na druhých, na štát, či na pomoc z Európy, tak nebudeme úspešní." Ako druhú otázku uviedol vlastnú angažovanosť všetkých, rómsku komunitu nevynímajúc. Nie čakanie na niečo, ale zapájanie sa do realizácie projektov, do práce v združeniach, v samospráve, aj v takzvanej veľkej politike. "Treťou rovinou je Európa samotná, jej otvorenosť pri riešení vnútorných problémov, ktoré Európa, v tom aj Slovensko, má. Ak budeme zvládať európske otázky spoločne, tak ich vyriešime. Otázka migrácie, azylov a ekonomického rozvoja i zamestnanosti je dnes už celoeurópsky problém," zdôraznil včera v Prešove Ján Figeľ.
Na ustanovujúcom zhromaždení Občianskeho združenia Romano asaben zvolili sedemčlenné predsedníctvo a trojčlennú revíznu komisiu. Zároveň schválili aj šesť komisií - sociálno-ekonomickú, pre média a styk s verejnosťou, kultúrno-športovú, výchovno-vzdelávaciu, pre ľudské práva a zdravotnú. Za predsedu združenia zvolilo predsedníctvo Igora Duždu, redaktora rómskeho rozhlasového vysielania v Prešove. Podpredsedom sa stal Miroslav Macko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.