sprostredkovali pracovníci Ministerstva financií SR sa cestovné malo zvýšiť o 20 percent. Realita je však celkom iná, o čom svedčili desiatky rozhorčených telefonátov do našej redakcie. "Mal som pocit, že ide o zlý žart, keď som pre svoje dieťa kupoval žiacky cestovný lístok na trase Uzovské Pekľany - Jarovnice. Doteraz stál lístok 35 korún a teraz som mal zaplatiť 92 korún. Veď to je na štyroch kilometroch zvýšenie o takmer 160 percent. Podobne je to aj na trase Ražňany Sabinov, kde ide o zvýšenie až o 200 percent. Kto a na základe čoho sa pod také nariadenie podpísal?" - nie bez hnevu v hlase nám povedal Marián Galeštok z Uzovských Peklian v okrese Sabinov. Matka štyroch detí z Ovčieho v okrese Prešov, Mária Kráľová, nám zase vyrozprávala svoje obavy. Len pre ňu sa na trase Ovčie - Prešov cestovné zvýšilo zo 186 na 360 korún. Pritom musí platiť aj zachádzku do Chminianskych Jakubovan, lebo v tom čase je zachádzka v cestovnom poriadku. Lenže aj jej syn potrebuje peniaze na cestu do školy, pritom platí dvojaké cestovné. Dochádza totiž aj prešovskou aj krompašskou trasou, čiže potrebuje dve preukážky. Keď k cestovnému prirátame zvýšené poplatky za vystavenie preukážky a náklady na fotografie, výsledný účet začína byť pre túto rodinu doslova strašiakom. "Paradoxom je, že keď s ním musím ísť k lekárovi do Prešova, potrebuje ešte tretiu preukážku. Pripadá mi to, akoby sme nežili v jednom štáte a z našich peňaženiek niekto nezmyselne vyťahuje ďalšie peniaze. Mám štyri deti a pri takých podmienkach budem mať so svojím 6 tisícovým platom sotva na cestovné. To je neuveriteľné, veď len ja potrebujem každý deň stovku. Neviem si predstaviť, ako to zvládnu ľudia z vidieka, ktorí spravidla dostávajú len horšie platenú prácu predavačiek, upratovačiek či krajčírok," s oduševnením nám tlmočila svoj názor, ale aj svojich známych Mária Kráľová. Všetci, ktorí nás včera oslovili tvrdili, že sa pokúšali skontaktovať aj s vedením Slovenskej autobusovej dopravy (SAD), š.p. v Prešove, ale nepodarilo sa im získať vysvetlenie. Aj nám trvalo takmer celý deň, pokiaľ sa nám podarilo dopracovať sa k informácii.
Najprv sme oslovili riaditeľa SAD Prešov Vladimíra Hajdua, ale ten mal niekoľko rokovaní za sebou a nemohol sa nám venovať. Nasledujúci telefonát na Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií tiež nebol úspešnejší. Pracovníčka komunikačného odboru nám nevedela odpovedať a odporučila nás na generálneho riaditeľa sekcie cestnej dopravy Jaroslava Hnatiča. Ten bol v tom čase na obede, ale ako nám odporučila jeho sekretárka, máme sa obrátiť na Ministerstvo financií SR, lebo návrh na nový cenový výmer schválilo ich riaditeľstvo cenového odboru. Náš ďalší telefonát sme teda adresovali im. Tam nám zase pracovníčka cenového riaditeľstva Marta Gravzlová poradila, pričom zdôraznila, že oni sú len vykonávateľmi, aby sme sa obrátili na ministerstvo dopravy, lebo ono bolo predkladateľom návrhu. Pritom poznamenala, že aj podľa jej názoru bol predložený návrh v neprospech cestujúcich. Nedozvedeli sme sa teda nič.
Neskoro popoludní sa nám však predsa podarilo skontaktovať s riaditeľom SAD v Prešove. "Dostali sme cenový výmer, ale chcem poznamenať, že to nie je produkt ministerstva dopravy, ale ministerstva financií, ktoré robí štátny rozpočet. Jednotková cena jednosmerného lístka vzrástla o 20 percent. To, čo vyvoláva nepokoj ľudí, je ďalší nápočet ceny do cieľa cesty a späť za každý pracovný deň. Z tejto cifry sme odrátali 80 percent. Ceny v konečnom dôsledku potom vyskočili o 100 a viac percent a premietajú sa geometrickým radom podľa typu lístka. Teda či ide o jednorázový, týždenný, alebo mesačný," vysvetlil nám Vladimír Hajdu. Logika však ľuďom hovorila, že ak doteraz platili za lístok povedzme 100 korún, teraz ich bude stáť 120 korún. Lenže podľa terajších pravidiel by mali platiť v mesiaci 20 až 21 krát dvadsaťpercentný nárast ceny. Pritom riaditeľ V. Hajdu netajil, že žiadny model prepočtu podľa kilometrov nedostali. "My len vieme, že tak sa to počíta. Volali nám tu aj ľudia zo Sniny a pýtali sa, či SAD Humenné neklame, ak takto vypočítava ceny lístkov. Je pre nich ťažké pochopiť, čo sa udialo a aj mňa ako riaditeľa táto situácia mrzí. Ešte raz zdôrazňujem, že tento cenník ani filozofiu sme nevymysleli my," dodal. Nevyhol sa ani úvahe o obavách vedenia SAD z toho, či ľudia nebudú reagovať tak, že nastane odliv cestujúcich v neprospech autobusovej dopravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.