Korzár logo Korzár
Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

O výstave psov a ríši zvierat alebo Na mraky rozbitý slovenský basketbal...

Košice - "Reprezentačná komisia v pondelok jednoznačne navrhla výkonnému výboru poradie: 1. Kováčik, 2. Štajger, 3. Matyáš," reagoval včera člen

Reprezentačnej komisie (RK) Výkonného výboru (VV) Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Alexander Farkašovský na stredajšie rozhodnutie VV vymenovať na post reprezentačného trénera žien kormidelníka DML Košice, naposledy Doušekovho exasistenta a už dávnejšie bývalého lodivoda národného družstva Mariána Matyáša. Inak deväť-, v stredu len osemčlenný VV hlasoval takto - za Kováčika: Kropilák, Kordoš, Kozmonová a Seman, za Matyáša: Antal, R. Adamčík, Gacík a Gavlák. Posledný člen VV Koller prítomný nebol, hlas síce písomne odovzdal Matyášovi, ale uznaný nebol. Hlasovanie teda skončilo 4:4, v prípade 'remízy' je však kľúčový hlas prezidenta SBA a keďže Antal ho dal Matyášovi, ten vyhral. (Mimochodom, sedemčlennú reprezentačnú komisiu tvoria: Kropilák, Kozmonová, Rehák - predseda, Schturmacher, Guzikiewicz, Seman a Farkašovský.)

A. Farkašovský: "Pána Gacíka sa pýtam: na základe čoho kandidátov porovnával? Pána Kováčika stretol prvýkrát v živote pred štyrmi týždňami na zápase Delty v Šamoríne a strávil s ním cca desať minút pri kávičkovej debate o počasí a iných nezáväzných témach. A 'podobne' pozná pána Štajgera. Myslím, že pán Gacík rozhodoval skôr emotívne na základe toho, že je v Delte Matyášovým asistentom. Pán Gacík neznamená v ženskom basketbale skoro nič."

Člen VV, viceprezident SBA pre ekonomiku a Matyášov asistent v Delte Juraj Gacík: "Pána Farkašovského každý až veľmi dobre pozná, preto necítim potrebu akýmkoľvek spôsobom na jeho slová reagovať."

A. Farkašovský: "Ja osobne som dal všetkým trom kandidátom deväť otázok. Pán Kováčik a Štajger na ne odpovedali, pán Matyáš odpovedať nechcel. Pýtal som sa, ako by sa oni sami hodnotili v určitých odborných otázkach. V žiadnom prípade som však pána Matyáša nekritizoval ani neznevažoval. Moje hlavné výhrady voči nemu boli dve - prvá: nesplnil výkonnostný cieľ a nepostúpil na olympiádu 1996 v Atlante, a druhá: nevedel komunikovať s Ružomberkom. Napriek tomu pánovi Matyášovi gratulujem. Za klub CBK Cassovia Bardejov by som rád verejne vyhlásil, že budeme reprezentáciu naďalej podporovať tak, ako doteraz."

A člen RK, prezident CBK Cassovia a predseda Združenia ženských ligových klubov (ZŽLK) páli ďalej: "Uráža ma spôsob, akým pán prezident SBA opäť znevážil slovenský basketbal. Pán Antal už viackrát deklaroval, že výkonný výbor vždy oprie svoje rozhodnutia o názor odborníkov. Výkonný výbor napľul svojím rozhodnutím do očí reprezentačnej komisii. Vôbec nevzal do úvahy mesačnú prácu odborníkov ani ich skúsenosti. Pán Antal sa v živote s pánom Kováčikom nestretol. To isté platí o pánovi Gavlákovi zo Žiliny. Je smutné, že takíto ľudia rozhodli o novom trénerovi. Pýtam sa: načo potom boli kandidáti pred reprezentačnou komisiou? Prečo si ich výkonný výbor nezavolal priamo na svoje zasadnutie, keď nerešpektoval reprezentačnú komisiu? Ani porota na výstave psov nemôže rozhodovať o psovi, ktorého v živote ani nevidela - ale to už sme v ríši zvierat. No ešte aj v ríši zvierat fungujú základné zásady morálky, ale pri voľbe nového trénera žien žiadna morálka neexistovala. Vzhľadom na to, že výkonný výbor nerešpektoval rozhodnutie reprezentačnej komisie a niektorí jeho členovia nemali možnosť posúdiť projekty kandidátov, takže hlasovali 'na blind', navrhujem, aby tieto projekty boli opätovne predložené na generálnu radu, ako na najvyšší orgán SBA, a aby tá opätovne potvrdila rozhodnutie výkonného výboru. Pretože v prípade akýchkoľvek pochybností by mala rozhodovať generálna rada. Ak sa pán Matyáš nebojí, nech to navrhne sám." GR SBA tvoria: 9-členný výkonný výbor SBA, 3-členný VV Združenia mužských ligových klubov (Ivan, Kropilák, Rešetár), 3-členný VV ZŽLK (Farkašovský, R. Adamčík, Uhrík), 8 predsedovia krajov, predseda združenia trénerov (Rehák), predseda združenia minibasketbalu (Schturmacher) a predseda združenia rozhodcov (Koller).

M. Matyáš: "Na vyjadrenia pána Farkašovského by som nerád reagoval."

J. Gacík: "Reprezentačná komisia je poradným orgánom VV SBA a ako taká nemôže určiť, kto bude reprezentačným trénerom, ale len navrhnúť VV SBA kandidátov na tento post. Kandidáti boli traja. Vo verejnom hlasovaní VV zvíťazil pán Matyáš, čo je aj podľa môjho názoru správne. Jediný z tejto trojice má medzinárodné skúsenosti a za sebou kopu úspechov. ME basketbalistiek sú za niekoľko mesiacov, a tak nie je čas na experimentovanie s trénermi, ktorí medzinárodnú skúsenosti z takýchto podujatí nemajú. Preto si myslím, že rozum a skúsenosti rozhodli pri voľbe nového slovenského kormidelníka a mňa teší, že je to práve Košičan. Myslím, že všetci Košičania sú na neho hrdí."

'Porazený' kandidát a klubový kormidelník Šamorína Peter Kováčik: "Je to ešte príliš čerstvé. Môj momentálny pocit je dvojaký. Ten prvý je, že rozhodnutie výkonného výboru akceptujem. A ten druhý, že som sklamaný, nie z výsledku, ale zo spôsobu celého toho procesu: mám veľmi ťažké srdce hlavne na to, že prezident SBA nedodržal svoje slovo, ktoré dal verejne, že vzhľadom na to, že je vo svojej funkcii 'nový', bude akceptovať návrhy a názory trénerov a odborných orgánov - aj v prípade výberu reprezentačného trénera. Bol som jedným z tých, ktorí na konferencii SBA vystúpili v jeho prospech, no jeho slová o jeho zásadovosti a nových vetroch sa nepotvrdili. Možno som svojím vystúpením nechtiac poškodil niektorých ľudí vrátane pána Farkašovského, ktorému sa za to verejne ospravedlňujem. Veľmi poctivo sme pracovali na svojich projektoch a spôsob ich obhajoby pred reprezentačnou komisiou sa mi veľmi páčil, bolo to rozumné a objektívne. Som presvedčený, že pre víťazstvo som spravil všetko. Na začiatku januára som vedel, že sa vytvárajú lobistické skupiny na to, aby bol trénerom pán Matyáš, aj som sa niektorých členov VV pýtal, či sa mám vôbec prihlásiť - tí tvrdili, že dajú na odbornú komisiu. Vedel som, že pán Antal lobuje za pána Matyáša, čo mu nezazlievam, ale ak by chcel byť korektný voči všetkým prihláseným trénerom, nemuseli sme šaškovať, dni a noci pracovať na projektoch, a výkonný výbor mohol hneď 1. decembra po Doušekovom odstúpení vymenovať pána Matyáša. Považoval by som to za korektné a logické. Ale keď niekto najprv určí podmienky a potom ich sám poruší, je to na hlboké zamyslenie. Mimochodom, s pánom Antalom som v živote nehovoril, nevie, kto som, vôbec sa nepoznáme. S pánom Gacíkom som prvýkrát rozprával, aj to len dve vety, pred štyrmi týždňami, keď u nás hrala Delta. Ani s pánom Gavlákom som v živote nehovoril. Je strašné zlé, keď niekto hlasuje o niekom, koho ani nepozná, strašne ma to mrzí. Nemrzí ma, že som prehral, ale spôsob, akým sa to udialo." Včera ponúkol M. Matyáš P. Kováčikovi funkciu svojho asistenta. "Poďakoval som sa, vážim si to, ale vysvetlil som mu svoje osobné dôvody (jedným z nich bolo, že nikdy nebol nikoho asistentom - pozn. red.), pre ktoré som funkciu asistenta neprijal. Rozišli sme sa veľmi priateľsky. Nemá to nič spoločné s poslednými udalosťami okolo výberu reprezentačného trénera."

Prezident SBA a člen VV Igor Antal: "Slová pána Farkašovského ma nemôžu uraziť ani sa ma dotknúť, lebo jeho vyjadrenia a spôsoby komunikácie patria rozhodne do inej kategórie, jemne povedané nie štandardnej. Nie je pravda, že výkonný výbor SBA nerešpektoval reprezentačnú komisiu, výkonný výbor vybral jedného z troch kandidátov, ktorých reprezentačná komisia navrhla. Je mi úprimne ľúto, že pán Farkašovský prirovnal kandidátov na reprezentačného trénera ku psom. Touto cestou sa im chcem ospravedlniť. Za pána Matyáša hlasoval faxom aj ďalší člen výkonného výboru SBA, vo svete uznávaný rozhodca Viliam Koller, ktorý mal pracovné povinnosti v cudzine. Jeho hlas sme však nezapočítali, pretože sme nechceli do tohto procesu vniesť žiadne pochybnosti."

P. S.: Ťažko čokoľvek dodať. Vzájomné vzťahy pánov v slovenskom basketbale pôsobia zhnitým dojmom. Akoby sa nehľadelo na to, o čo, ale o koho ide. My nie sme na to, aby sme súdili ani riešili. Ani nemáme záujem rozpútavať vášne. No ani hrať mŕtveho chrobáka. Nedovolíme si pomenovať, kto je 'dobrý' a kto 'zlý'. Ale máme pocit, že takmer každý, kto v baskete robí, by ukázal prstom na niekoho iného so slovami: "To nie ja, to on je ten zlý!" Tu šípime zakopaného psa. Slovenský basketbal je rozbitý. Rozbitý na mraky. Ak niekde začať (ak vôbec ešte má kto), tak nikde inde ani u nikoho iného, ale - jednoznačne - u seba. "Ja som ten, čo to zbabral, sorry, páni, naozaj máte pravdu vy a preto to bude podľa vás." Povedal už niekedy také dačo vôbec niekto??? Ha? Nikto na svete nepozná odpoveď lepšie, než vy sami...

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 2. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 3. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 4. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 5. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 6. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 7. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 8. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 9. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 670
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 525
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 405
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 436
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 359
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 197
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 846
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 627
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 855
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 1 997

Blogy SME

 1. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 2. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 3. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 5. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 6. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 8. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 387
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 280
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 043
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 972
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 713
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 438
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 747
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Matovič stále neukázal pravidlá odmeňovania na papieri.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa menia protipandemické opatrenia.


a 2 ďalší 6 h

Blogy SME

 1. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 2. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 3. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 5. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 6. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 8. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 387
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 280
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 043
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 972
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 888
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 713
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 438
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 747
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu