dlhodobým projektom je obnova pamiatkovo-chráneného objektu Vozáreň v Prešove - Solivare, v ktorom má vzniknúť na Slovensku jediné múzeum paličkovanej čipky. Niekoľko otázok v súvislosti s činnosťou tohto združenia sme položili jeho predsedovi Petrovi Kostelnikovi.
Čo bolo dôvodom pre vznik Čipky?
- Išlo najmä o podporu mimoškolských aktivít Stredného odborného učilišťa - Strednej umeleckej školy na Vodárenskej ulici v Prešove. Vzťah školy a združenia je postavený na vzájomnej spolupráci s cieľom oživenia regionálnych remesiel. V učilišti sa pripravujú umeleckí rezbári, čipkárky, keramikári i stolári, taktiež odborníci v scénických profesiách. V strednej umeleckej škole zase žiaci študujú propagačné výtvarníctvo, grafickú úpravu tlačív a tvorbu hračiek a dekoratívnych predmetov.
Akým spôsobom chcete oživovať čipkárske tradície?
- Spoluúčasťou pri poriadaní festivalov paličkovanej čipky s medzinárodnou účasťou. Chcem podotknúť, že sa budú konať už ako bienále. Ďalej organizovaním akcií, súvisiacich s regionálnymi tradíciami iných ľudovoumeleckých remesiel a rôznymi kurzami.
Spomínate kurzy, s čím príde vaše združenie v tomto roku?
- Nosnou časťou budú kurzy paličkovania. Pôjde aj o prípravu technologickej dokumentácie regionálnych vzorov, stretnutia čipkárok a výmenu skúseností v rámci slovenských klubov paličkovanej čipky, ale aj o propagáciu tohto slovenského umenia v Európe.
V ponuke kurzov máte však aj iné umelecké oblasti. Myslíte, že o ne bude záujem?
- Samozrejme. Už deviateho februára sa začína kurz pre textilnú techniku - frivolitky. Ide o viazanie pomocou člnka. Technika je vhodná na výrobu rôznych dečiek, vyhotovovaných pomocou kruhových výplní. Pripravujeme kurzy aj pre iné remeslá, ktoré sa tradujú v našom regióne, hlavne keramikárstvo, rezbárstvo, medovnikárstvo a ľudovú výšivku. Predpokladáme, že bude záujem aj o kurzy na prácu s papierom, slamou, kukuričným šúpolím, drôtom a kraslicami.
Komu sú vaše kurzy určené?
- Vyššia forma je určená na vytváranie pracovných príležitostí, hlavne pre handicapovaných občanov, ktorým by táto činnosť mohla otvoriť možnosti pre uplatnenie. Nižšia forma je zase pre pedagógov výtvarnej a pracovnej výchovy na základných a materských školách, ale aj ostatných záujemcov. Predpokladáme, že cestu k nám nájdu aj mladí ľudia, ktorým sa nesplnil umelecký sen pri umiestnení na iný typ školy. Vieme, že sa dnes paličkovaniu venujú hlavne staršie ženy, takže by sme chceli podchytiť mladú generáciu, ktorá by v tom mohla pokračovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.