Korzár logo Korzár
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Spor o urbariát rozdelil Popročanov na dva tábory

Košice V popročskom urbariáte to vrie. Medzi viac ako 500 podielnikmi sa vytvoril petičný výbor, ktorý kritizuje prácu súčasného vedenia urbariátu a

inicioval pred dvoma týždňami v sobotu aj valné zhromaždenie, ktorého hlavným bodom mala byť voľba nového predsedníctva.

Valné zhromaždenie nebolo zvládnuté po organizačnej stránke. Malo začať o štvrtej, vtedy však začala len registrácia podielnikov, ktorá trvala takmer dve hodiny. Na to, ako teda valné dopadlo, sme sa najskôr opýtali členky petičného výboru Heleny Uhrínovej. Tá, ako povedala na vysvetlenie, bola pôvodne členkou výboru urbariátu, ale... "Pre hrubé porušovanie stanov som odišla pred 19 mesiacmi. Chcela som, aby výbor pracoval transparentne, zásadovo a bez podvodov. Nikto z členov výboru ma nepodporil a preto som abdikovala. Pre veľkú nespokojnosť podielnikov bol pod mojím vedením ustanovený petičný výbor za nápravu chýb v činnosti urbariátu."

Podľa H. Uhrínovej bolo valné zhromaždenie nepripravené a chaotické. Prednesené správy vraj neboli vyčerpávajúce, podielnici do konca schôdze neboli informovaní o počte prítomných. Volebné lístky boli rozdané, ale nevedelo sa, či má každá fyzická osoba jeden hlas alebo sa bude brať do úvahy počet podielov. Hoci stanovy určujú ako smerodajný pri hlasovaní počet podielov, volebná komisia pôvodne sčítavala hlasy podľa fyzických osôb. Výsledok hlasovania sa teda podielnici v sobotu vôbec nedozvedeli.

Poďme však k príčinám nespokojnosti časti podielnikov. Čo vedeniu urbariátu vytýkajú? "V prvom rade to, že štyri roky nebolo zvolané valné zhromaždenie, hoci podľa stanov má byť minimálne raz za rok. Aj zákon o pozemkových spoločenstvách hovorí o tom, že spoločenstvo je povinné zostaviť za každý rok účtovnú uzávierku a návrh na rozdelenie zisku. Tu nejde o pár desiatok tisíc korún, ale o milióny. Zákon bol v tomto smere hrubo porušený. Takisto nikto nevie, podľa akého kľúča sa podiely vyplácali," tvrdí Helena Uhrínová. Výhrad má však viacero, okrem iného nezrovnalosti v spôsobe vedenia účtovníctva, za čo mal podľa nej daňový úrad uložiť pokutu urbariátu až vo výške 100 tisíc korún. "Nerobilo sa podvojné účtovníctvo, kontrola zistila neoprávnené náklady a takisto nebola zaplatená daň z príjmu fyzických osôb," dodala H. Uhrínová. Podľa nej výbor pri nakladaní s majetkom pozemkového spoločenstva, teda pri predaji stavebných pozemkoch, lesných porastov či pri nákupe píly, rozhodoval bez mandátu valného zhromaždenia.

Predtým, ako sme o vysvetlenie požiadali samotnú predsedkyňu urbariátu Boženu Horváthovú, sme si zašli na Okresný úrad Košice-okolie na odbor pozemkového poľnohospodárstva a lesného hospodárstva za jeho vedúcou JUDr. Máriou Sopkovou a Ing. Igorom Roháčom, zodpovedným za úsek lesného hospodárstva. Tento odbor štátnej správy má v kompetencii vykonávať kontroly dodržiavania lesných hospodárskych plánov. Na valnom zhromaždení totiž odznelo, že aj v súvislosti s ťažbou dreva to nebolo všetko v Poproči v úplnom poriadku.

"My kontrolujeme plochy zalesňovania a objemy ťažieb a s tým súvisiace dodržiavanie predpisov určených lesným hospodárskym plánom. Za posledné štyri roky sme urobili dve kontroly. Prvá v roku 1997 bola na podnet samotnej pani Horváthovej, ktorá si tak chcela overiť, ako pracuje lesný hospodár, ktorého zamestnávala," informoval nás I. Roháč. Zistené boli určité menšie nedostatky, najmä pri označovaní náhodnej ťažby či pri evidencii nepovolených výrubov. Ako však zdôraznil I. Roháč, čo sa týka hospodárenia s lesmi či poľnohospodárskou pôdou, nemajú v tomto smere voči urbariátu žiadne vážnejšie výhrady.

Každý urbariát v zmysle zákona o pozemkových spoločenstvách má plné právo aj povinnosť registrácie na príslušnom okresnom úrade. Urbariáty majú možnosť voľby buď môžu existovať s právnou subjektivitou alebo bez nej. "Máme informácie o tom, že situácia na urbariáte v Poproči je veľmi zlá," poznamenala M. Sopková. "Zlé vzťahy si však musí vyriešiť samotný urbariát v zmysle stanov, ktoré musia byť v súlade so zákonom, o pozemkových spoločenstvách. Urbariát Poproč, pozemkové spoločenstvo je subjektom s právnou subjektivitou. Zaregistrovali sa v roku 1998. Členovia urbariátu si delegujú sami zástupcov do výboru, ktorý je vrcholovým orgánom. Ak si myslia, že výbor nerobí svoju prácu dobre, sami podielnici by mali zvolať valné zhromaždenie, keď tak neurobila predsedkyňa, čo je veľmi zle, keďže v takom prípade ide o porušenie zákona."

Určité problémy s urbariátom Poproč má okresný úrad aj v súvislosti so zákonom o reštitúciách, podľa ktorého majú urbariáty nárok na vrátenie svojho majetku. "V rámci reštitúcií vraciame poľnohospodársku pôdu, pasienky a lesy. Urbariát Poproč má však evidentne záujem len o lesy, navyše nám doposiaľ nepredložili nápočet podielov, takže zatiaľ reštitúcia realizovaná nebola," poznamenala JUDr. Sopková.

Toľko stanovisko okresného úradu. Najväčšie výhrady voči práci urbariátu má teda petičný výbor, ktorý zozbieral zhruba 230 podpisov podielnikov. Čo na kritické slová hovorí predsedkyňa urbariátu Božena Horváthová?

V prvom rade nás zaujímalo, ako dopadli v sobotu voľby členov urbariátu. "Bola zostavená volebná komisia, podielnici navrhli mňa za predsedkyňu a ďalších dvoch protikandidátov. Volebná komisia trochu predčasne vyhlásila, že dôveru mám ja."

Prečo to bolo predčasné?

"Volebná komisia totiž sčítavala hlasovacie lístky systémom jeden lístok jeden hlas."

Pre vysvetlenie dodávame, že systém pozemkového spoločenstva je obdobný ako u akciovej spoločnosti, teda každý z podielnikov má toľko hlasov, koľko má podielov.

"Keď sa chyba zistila, za prítomnosti notára a volebnej komisie sa urna zapečatila s tým, že znovu dôjde k sčítaniu hlasov."

To sa malo konať minulý piatok, ale keďže nebola prítomná jedna členka volebnej komisie, sčítanie hlasov sa preložilo na túto stredu.

Prečo nebolo štyri roky zvolané valné zhromaždenie?

"Máme v stanovách, že valné zhromaždenie sa má uskutočňovať každý rok," pripustila B. Horváthová. Vzápatí začala siahodlho vysvetľovať históriu urbariátu od roku 1905 a vtedajšie predpisy. Lenže podľa v súčasnosti platnej legislatívy sa musí valné zhromaždenie konať každý rok.... Po tejto našej námietke šéfka urbariátu poznamenala, že v prvom rade nový výbor pod jej vedením musel zmapovať aktuálny počet podielnikov a ich podiely, čo podľa jej bývalé vedenie neurobilo. Až po vysporiadaní podielov chcela B. Horváthová na valnom zhromaždení predstúpiť pred podielnikov.

V žiadnom prípade jej úmysel spochybňovať nechceme, zákon však hovorí jasnou rečou. V prípade, ak raz do roka nie je zvolané valné zhromaždenie výborom ako štatutárnym orgánom, má uplatniť svoje kompetencie dozorná rada a ona sama má iniciovať jeho zvolanie.

Ako je to so sankciami zo strany daňového úradu?

"Nešlo o pokutu stotisíc korún, ale len o symbolickú pokutu vo výške 25 tisíc korún. Urbariát bol registrovaný ministerstvom vnútra v roku 1993. Odvtedy sa stal právnickým subjektom a mal si viesť podvojné účtovníctvo. Vtedy som nebola ja vo vedení, ale pán Ladislav Toporčák s pani Timkovou a pánom Petrášom. Oni sú zodpovední. Vedeli, že treba viesť podvojné účtovníctvo, ale nerobili tak. Ja som po zistení chyby urobila nápravu. Tu ide iba o to očierniť moju osobu. Každú chvíľu som kvôli niečomu predvolaná na kriminálku. Rád premonštrátov ma dal na kriminálku, Ladislav Toporčák ma dal na políciu, keď sa v lese niečo ukradne, ja som predvolávaná."

Stoja vám všetky tieto problémy za tých päťtisíc mesačne?

"Aj teraz som rozmýšľala, či zobrať naspäť tú funkciu. Keď mi nedajú niektorí ľudia pokoj a ma budú ohovárať, budem sa adekvátne brániť."

V popročskom urbariáte je to teda veselé. Ako sme sa od B. Horváthovej dozvedeli sčítanie hlasov ukázalo, že má podporu väčšiny podielnikov. Aký bol pomer hlasov, nám povedať nechcela, s tým, že ide o internú záležitosť. Tento týždeň zasadol aj petičný výbor, ktorý rozhodol, že podá kvôli týmto nezrovnalistiam podnet na prokuratúru.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 3. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 5. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 8. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 3. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 4. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 5. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 6. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 10. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 187
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 807
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 840
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 869
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 301
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 074
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 537
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 166
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 059
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 827

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Ako súvisí miera zaočkovanosti s úmrtiami na COVID....nemci v tom už majú jasno...
 2. Marián Lukáč: Blog o slobode
 3. Miroslav Galovič: Na Igora mi nesiahajte! (Dnes bez servítky).
 4. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 5. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 6. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 7. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 8. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 286
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 405
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 946
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 910
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 764
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 419
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 762
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 739
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sex na zastávke je skôr raritou, v aute ide o bežnú záležitosť.

Auto ďalších milencov skončilo v rieke.


a 1 ďalší 4 h
Barca pristúpila k čisteniu jazierka v historickom parku po 15 rokoch. Na dne sa za ten čas stihli objaviť pneumatiky i odpadkové koše.

Vodnú plochu v Barci začali čistiť.


4 h
Obvinená žena a muž sa postavili pred sudcu.

Uložil im však viaceré povinnosti. Uložil im však viaceré povinnosti a zákazy.


4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Ako súvisí miera zaočkovanosti s úmrtiami na COVID....nemci v tom už majú jasno...
 2. Marián Lukáč: Blog o slobode
 3. Miroslav Galovič: Na Igora mi nesiahajte! (Dnes bez servítky).
 4. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 5. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 6. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 7. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 8. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 286
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 405
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 946
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 910
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 764
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 419
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 762
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 739
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu