Korzár logo Korzár

Spor o urbariát rozdelil Popročanov na dva tábory

Košice V popročskom urbariáte to vrie. Medzi viac ako 500 podielnikmi sa vytvoril petičný výbor, ktorý kritizuje prácu súčasného vedenia urbariátu a

inicioval pred dvoma týždňami v sobotu aj valné zhromaždenie, ktorého hlavným bodom mala byť voľba nového predsedníctva.

Valné zhromaždenie nebolo zvládnuté po organizačnej stránke. Malo začať o štvrtej, vtedy však začala len registrácia podielnikov, ktorá trvala takmer dve hodiny. Na to, ako teda valné dopadlo, sme sa najskôr opýtali členky petičného výboru Heleny Uhrínovej. Tá, ako povedala na vysvetlenie, bola pôvodne členkou výboru urbariátu, ale... "Pre hrubé porušovanie stanov som odišla pred 19 mesiacmi. Chcela som, aby výbor pracoval transparentne, zásadovo a bez podvodov. Nikto z členov výboru ma nepodporil a preto som abdikovala. Pre veľkú nespokojnosť podielnikov bol pod mojím vedením ustanovený petičný výbor za nápravu chýb v činnosti urbariátu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa H. Uhrínovej bolo valné zhromaždenie nepripravené a chaotické. Prednesené správy vraj neboli vyčerpávajúce, podielnici do konca schôdze neboli informovaní o počte prítomných. Volebné lístky boli rozdané, ale nevedelo sa, či má každá fyzická osoba jeden hlas alebo sa bude brať do úvahy počet podielov. Hoci stanovy určujú ako smerodajný pri hlasovaní počet podielov, volebná komisia pôvodne sčítavala hlasy podľa fyzických osôb. Výsledok hlasovania sa teda podielnici v sobotu vôbec nedozvedeli.

Poďme však k príčinám nespokojnosti časti podielnikov. Čo vedeniu urbariátu vytýkajú? "V prvom rade to, že štyri roky nebolo zvolané valné zhromaždenie, hoci podľa stanov má byť minimálne raz za rok. Aj zákon o pozemkových spoločenstvách hovorí o tom, že spoločenstvo je povinné zostaviť za každý rok účtovnú uzávierku a návrh na rozdelenie zisku. Tu nejde o pár desiatok tisíc korún, ale o milióny. Zákon bol v tomto smere hrubo porušený. Takisto nikto nevie, podľa akého kľúča sa podiely vyplácali," tvrdí Helena Uhrínová. Výhrad má však viacero, okrem iného nezrovnalosti v spôsobe vedenia účtovníctva, za čo mal podľa nej daňový úrad uložiť pokutu urbariátu až vo výške 100 tisíc korún. "Nerobilo sa podvojné účtovníctvo, kontrola zistila neoprávnené náklady a takisto nebola zaplatená daň z príjmu fyzických osôb," dodala H. Uhrínová. Podľa nej výbor pri nakladaní s majetkom pozemkového spoločenstva, teda pri predaji stavebných pozemkoch, lesných porastov či pri nákupe píly, rozhodoval bez mandátu valného zhromaždenia.

SkryťVypnúť reklamu

Predtým, ako sme o vysvetlenie požiadali samotnú predsedkyňu urbariátu Boženu Horváthovú, sme si zašli na Okresný úrad Košice-okolie na odbor pozemkového poľnohospodárstva a lesného hospodárstva za jeho vedúcou JUDr. Máriou Sopkovou a Ing. Igorom Roháčom, zodpovedným za úsek lesného hospodárstva. Tento odbor štátnej správy má v kompetencii vykonávať kontroly dodržiavania lesných hospodárskych plánov. Na valnom zhromaždení totiž odznelo, že aj v súvislosti s ťažbou dreva to nebolo všetko v Poproči v úplnom poriadku.

"My kontrolujeme plochy zalesňovania a objemy ťažieb a s tým súvisiace dodržiavanie predpisov určených lesným hospodárskym plánom. Za posledné štyri roky sme urobili dve kontroly. Prvá v roku 1997 bola na podnet samotnej pani Horváthovej, ktorá si tak chcela overiť, ako pracuje lesný hospodár, ktorého zamestnávala," informoval nás I. Roháč. Zistené boli určité menšie nedostatky, najmä pri označovaní náhodnej ťažby či pri evidencii nepovolených výrubov. Ako však zdôraznil I. Roháč, čo sa týka hospodárenia s lesmi či poľnohospodárskou pôdou, nemajú v tomto smere voči urbariátu žiadne vážnejšie výhrady.

SkryťVypnúť reklamu

Každý urbariát v zmysle zákona o pozemkových spoločenstvách má plné právo aj povinnosť registrácie na príslušnom okresnom úrade. Urbariáty majú možnosť voľby buď môžu existovať s právnou subjektivitou alebo bez nej. "Máme informácie o tom, že situácia na urbariáte v Poproči je veľmi zlá," poznamenala M. Sopková. "Zlé vzťahy si však musí vyriešiť samotný urbariát v zmysle stanov, ktoré musia byť v súlade so zákonom, o pozemkových spoločenstvách. Urbariát Poproč, pozemkové spoločenstvo je subjektom s právnou subjektivitou. Zaregistrovali sa v roku 1998. Členovia urbariátu si delegujú sami zástupcov do výboru, ktorý je vrcholovým orgánom. Ak si myslia, že výbor nerobí svoju prácu dobre, sami podielnici by mali zvolať valné zhromaždenie, keď tak neurobila predsedkyňa, čo je veľmi zle, keďže v takom prípade ide o porušenie zákona."

Určité problémy s urbariátom Poproč má okresný úrad aj v súvislosti so zákonom o reštitúciách, podľa ktorého majú urbariáty nárok na vrátenie svojho majetku. "V rámci reštitúcií vraciame poľnohospodársku pôdu, pasienky a lesy. Urbariát Poproč má však evidentne záujem len o lesy, navyše nám doposiaľ nepredložili nápočet podielov, takže zatiaľ reštitúcia realizovaná nebola," poznamenala JUDr. Sopková.

Toľko stanovisko okresného úradu. Najväčšie výhrady voči práci urbariátu má teda petičný výbor, ktorý zozbieral zhruba 230 podpisov podielnikov. Čo na kritické slová hovorí predsedkyňa urbariátu Božena Horváthová?

V prvom rade nás zaujímalo, ako dopadli v sobotu voľby členov urbariátu. "Bola zostavená volebná komisia, podielnici navrhli mňa za predsedkyňu a ďalších dvoch protikandidátov. Volebná komisia trochu predčasne vyhlásila, že dôveru mám ja."

Prečo to bolo predčasné?

"Volebná komisia totiž sčítavala hlasovacie lístky systémom jeden lístok jeden hlas."

Pre vysvetlenie dodávame, že systém pozemkového spoločenstva je obdobný ako u akciovej spoločnosti, teda každý z podielnikov má toľko hlasov, koľko má podielov.

"Keď sa chyba zistila, za prítomnosti notára a volebnej komisie sa urna zapečatila s tým, že znovu dôjde k sčítaniu hlasov."

To sa malo konať minulý piatok, ale keďže nebola prítomná jedna členka volebnej komisie, sčítanie hlasov sa preložilo na túto stredu.

Prečo nebolo štyri roky zvolané valné zhromaždenie?

"Máme v stanovách, že valné zhromaždenie sa má uskutočňovať každý rok," pripustila B. Horváthová. Vzápatí začala siahodlho vysvetľovať históriu urbariátu od roku 1905 a vtedajšie predpisy. Lenže podľa v súčasnosti platnej legislatívy sa musí valné zhromaždenie konať každý rok.... Po tejto našej námietke šéfka urbariátu poznamenala, že v prvom rade nový výbor pod jej vedením musel zmapovať aktuálny počet podielnikov a ich podiely, čo podľa jej bývalé vedenie neurobilo. Až po vysporiadaní podielov chcela B. Horváthová na valnom zhromaždení predstúpiť pred podielnikov.

V žiadnom prípade jej úmysel spochybňovať nechceme, zákon však hovorí jasnou rečou. V prípade, ak raz do roka nie je zvolané valné zhromaždenie výborom ako štatutárnym orgánom, má uplatniť svoje kompetencie dozorná rada a ona sama má iniciovať jeho zvolanie.

Ako je to so sankciami zo strany daňového úradu?

"Nešlo o pokutu stotisíc korún, ale len o symbolickú pokutu vo výške 25 tisíc korún. Urbariát bol registrovaný ministerstvom vnútra v roku 1993. Odvtedy sa stal právnickým subjektom a mal si viesť podvojné účtovníctvo. Vtedy som nebola ja vo vedení, ale pán Ladislav Toporčák s pani Timkovou a pánom Petrášom. Oni sú zodpovední. Vedeli, že treba viesť podvojné účtovníctvo, ale nerobili tak. Ja som po zistení chyby urobila nápravu. Tu ide iba o to očierniť moju osobu. Každú chvíľu som kvôli niečomu predvolaná na kriminálku. Rád premonštrátov ma dal na kriminálku, Ladislav Toporčák ma dal na políciu, keď sa v lese niečo ukradne, ja som predvolávaná."

Stoja vám všetky tieto problémy za tých päťtisíc mesačne?

"Aj teraz som rozmýšľala, či zobrať naspäť tú funkciu. Keď mi nedajú niektorí ľudia pokoj a ma budú ohovárať, budem sa adekvátne brániť."

V popročskom urbariáte je to teda veselé. Ako sme sa od B. Horváthovej dozvedeli sčítanie hlasov ukázalo, že má podporu väčšiny podielnikov. Aký bol pomer hlasov, nám povedať nechcela, s tým, že ide o internú záležitosť. Tento týždeň zasadol aj petičný výbor, ktorý rozhodol, že podá kvôli týmto nezrovnalistiam podnet na prokuratúru.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 61 628
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 134
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 703
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 810
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 964
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 151
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 88 108
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 112
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 500
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 821
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 243
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 876
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 223
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 88 108
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 112
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 500
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 821
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 243
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 876
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 223
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu