dve rozdielne disciplíny a každý sa vo svojej stal v roku 2000 majstrom sveta. Ján získal zlatú na šampionáte v raketovom modelárstve v kategórii S5B a Miroslav v S7. Aký je rozdiel v disciplínach? V es päťke je základom urobiť model, maketu niektorej rakety a získať za zhotovenie čo najviac bodov od rozhodcov. Potom je letová časť a v nej sa musí súťažiaci dostať s raketou čo najvyššie. Čo meter, to bod. Janko vyslal raketu až do výšky 450 m. V es sedmičke ide o zmenšeniny skutočných rakiet, ako boli Apollo, Saturn, či ďalšie. Model je v mierke 1:100. A rozhodcovia sú detailisti, merajú rozmery na stotiny milimetra. Ďalšou časťou súťaže je, že spomínaný model aj musí odštartovať spôsobom, ako to urobila skutočná raketa, podľa ktorej model tvoril. Najviac bodov je napríklad za trojstupňovú raketu a keď taká vyletí, je to paráda.
Pre oboch Koťuhovcov je ich šport koníček, náplň voľného času i požierač peňazí, pretože modelárstvo je drahé a sponzori na všetko nedajú, alebo ako Janko, inak učiteľ na Strednej premyselnej škole strojníckej v Spišskej Novej Vsi, povedal, "na nás sú skúpejší." On má 42 rokov a bol vlastne iniciátorom pre svojho o sedem rokov mladšieho brata, železničiara, ktorý pracuje v rušňovom depe v Spišskej Novej Vsi.
Ján získal už štvrtý titul majstra sveta, pre Mira bol premiérový. Svojmu športu a koníčku sa venujú od detstva. Na Spiši bola v tomto smere tradícia, je tu letisko. Starší z bratov začal v dvanástich rokoch a Miro po ňom pokukával až sa pridal.
Je to už tridsať rokov, čo si urobil prvú raketu. Nepomýšľa na odchod? "Veru niekedy aj áno. Veď do nášho športu vrážame veľa našich peňazí a času a keby sme nemali pochopenie manželiek a rodín, asi by sme s tým už dávno praštili. Po každom svetovom šampionáte si hovoríme, že už už končíme, že toto bol ten posledný, ale potom to na nás príde, že ešte jeden. Teraz je motívom, že MS 2002 budú za humnami, v Prahe, a to nás láka ešte vydržať. Ale potom už skončíme," dušoval sa Janko, starší, ale postavou menší z bratov.
Ich šport im vyplní všetok voľný čas. Nasledovníkov nemajú, len obdivovateľov a fanúšikov v deťoch. Mirko má dve dcéry, Janko syna a dcéru, ale k modelom sa potomkovia nemajú.
"Bez žien by to nešlo," doupľoval Miro pomoc a pochopenie manželiek. Dodajme, že ani bez veľkého entuziazmu, ku ktorému by sme chceli obom bratom zaželať takú vysokú podporu od sponzorov, ako vysoko lietajú na svetových šampionátoch ich obdivované raketové modely. Obaja sú totiž z tých, ktorí preslávili s modelmi Slovensko na celom svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.