nehode som ujmu na zdraví neutrpel, avšak moje auto bolo značne poškodené. Nehodu vyšetrili príslušníci dopravnej polície a dospeli k jednoznačnému zisteniu, že vinu na nehode nesie výlučne rakúsky štátny občan. Vyzerá to tak, že v autoservise zaplatím za opravu svojho rozbitého auta niekoľko desaťtisíc korún. Rakúsky vodič je dávno doma, preto teraz neviem, od koho a akým spôsobom mám uplatňovať škodu.
Zn.: Dopravná nehoda s cudzincom
ODPOVEĎ: V danom prípade treba vychádzať z tzv. systému zelenej karty, zmyslom ktorého je, aby osoba poškodená prevádzkou motorového vozidla sa nedostala do situácie, že jej nebude mať kto nahradiť škodu spôsobenú cudzozemským motorovým vozidlom. Po rozdelení ČSFR bola k 1. 10. 1993 založená Kancelária zelenej karty Slovenskej republiky pri Slovenskej poisťovni a. s. Bratislava, ktorá je členom Rady kancelárií zelených kariet v Londýne. Členovia tejto rady, medzi ktorých patrí aj Kancelária zelenej karty v Rakúsku, podpísali Jednotnú medzinárodnú dohodu medzi kanceláriami, ktorej hlavným obsahom je čo najskôr vyplatiť náhradu škody poškodenému, spôsobenú cudzozemským motorovým vozidlom na území navštíveného štátu. Z uvedeného vyplýva, že škodu vám zaplatí naša Slovenská poisťovňa, a. s., ktorá potom môže žiadať od zahraničnej poisťovne refundáciu výplaty.
Poisťovňa je povinná plniť do pätnástich dní po skončení vyšetrenia nevyhnutného na zistenie jej povinnosti plniť alebo po obdržaní právoplatného súdneho rozhodnutia o výške náhrady škody. Vyšetrenie je skončené, len čo so súhlasom poisťovne alebo s jej dodatočným schválením bola dohodnutá s poškodeným výška náhrady škody.
Popri systéme zelenej karty, ktorá vychádza z jednotnej dohody, v Európe je zabehaný aj systém garancií za štátnu poznávaciu značku. Podstata spočíva t tom, že vodič motorového vozidla prichádzajúci z jedného štátu na územie druhého štátu sa nemusí zelenou kartou preukazovať. Garanciou poistenia v druhom štáte je štátna poznávacia značka a medzinárodná automobilová značka. Nie je teda ani podstatné, či majiteľ cudzozemského vozidla zakúpil vo svojom domovskom štáte zelenú kartu.
ODKAZY:
Zn.: Zrušenie trvalého bydliska
Vaša otázka sa týka trvalého pobytu bývalého manžela v byte, ktorý ste odkúpili do osobného vlastníctva. Neuviedli ste, či ste byt kúpili až po rozvode a či ste si po skončení manželstva rozdelili bezpodielové spoluvlastníctvo. Podľa zákona NR SR č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a o registri obyvateľov Slovenskej republiky sa pod trvalým pobytom rozumie pobyt v mieste stáleho bydliska občana, pričom občan môže mať iba jeden trvalý pobyt na jednom mieste. Z citovaného zákona vyplýva povinnosť občanov hlásiť trvalý pobyt. Pri hlásení trvalého pobytu je občan povinný predložiť občiansky preukaz či iný doklad totožnosti a doklad o oprávnení užívať byt, resp. obytnú miestnosť, alebo písomný súhlas vlastníka bytu alebo nájomcu bytu, ktorý ho ubytoval. Z uvedeného vyplýva, že bývalý manžel by mal mať váš súhlas na trvalý pobyt vo vašom byte. Za členov domácnosti, prípadne za iných občanov žijúcich v domácnosti, môže hlásiť trvalý pobyt jeden z členov tejto rodiny alebo osoba žijúca s nimi v domácnosti. Odporúčame vám, aby ste sa dohodli s matkou vášho bývalého manžela, aby ho prihlásila na trvalý pobyt v jej byte, vzhľadom na to, že u nej už dva roky býva.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.