z ministerstva pôdohospodárstva, Krajského úradu Prešov, okresného úradu, poľovníci a správcovia revírov diskutovali hlavne o výkone poľovníckeho práva so zameraním na ochranu jeleňa karpatského.
V správe odznelo, že doteraz v okrese Bardejove pôsobí 38 poľovníckych revírov, ktoré sa chystajú združiť do 4 chovateľských celkov. Konkrétne by išlo o tri chovateľské celky zamerané na ochranu jeleňa karpatského a jeden so zameraním na ochranu srnčej zveri. Medzi účastníkmi stretnutia boli zástupcovia z okresov Prešov, Stará Ľubovňa, Sabinov a Stropkov. Prednosta okresného úradu Ján Pataky, ktorý je tiež poľovník konštatoval, že je potrebné zachovať genofond zveri aj pre budúce generácie. Na to nadviazal zástupca ministerstva pôdohospodárstva Jozef Hlásnik z odboru štátnej správy lesného hospodárstva, ktorý uviedol, že v posledných rokoch zaznamenali pokles počtu zveri o 50 až 80 percent. Príčinou podľa neho je zníženie poľovnej disciplíny a pytliactvo. "To muselo zatriasť aj poľovníkmi. Preto si musíme povedať, ako ďalej so slovenským poľovníctvom."
Podľa J. Hlásnika v prvom rade treba zastaviť ďalší pokles počtu zveri a zabezpečiť rast jej kvality. "Nie je to jednoduchá vec," skonštatoval. Následne ponúkol riešenie. V prvom rade spomenul potrebu nového zákona o poľovníctve. "Musí byť taký, aby nepodliehal politickým vplyvom," povedal.
Uviedol tiež, že ministerstvo pri jeho vytváraní už oslovilo pre spoluprácu Slovenský poľovnícky zväz. Následne poukázal na fakt, že sami poľovníci kritizujú paragraf 11 Vyhlášky 172, ktorá hovorí o selekcii zveri s možnosťou odstrelu v centimetroch. "Sami ste povedali, že je to škodlivé," poznamenal. Poukázal aj na potrebu upraviť trestný zákon v časti o boji proti pytliactvu. Napokon hovoril o potrebe zrozšíriť právomoci poľovnej stráže v tom zmysle, aby mohla zastavovať motorové vozidlá a kontrolovať prepravovaný náklad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.