zástupcov ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, najmä v súvislosti so zlou situáciou v Prešovskom kraji. Pozvanie však vo štvrtok prijal len štátny tajomník Roman Šipoš.
Plénum tripartity zloženej zo zástupcov štátnej správy, samosprávy, zamestnávateľov, úradov práce, ale aj Konfederácie odborového zväzu (KOZ) zaujímali najmä odpovede na otázku, aké opatrenia a či vôbec nejaké prijala vláda na riešenie akútneho stavu v Prešovskom kraji. Doteraz totiž kompetentní nemali odozvu na predložené projekty regionálneho rozvoja. Podľa slov štátneho tajomníka R. Šipoša štyri projekty sú už posúdené a v takom štádiu, že ich ministerstvo môže predložiť komisii odborníkov do Bruselu. Ide o niekoľkokrát doplňované a prerokovávané projekty zamerané na rozvoj cestovného ruchu a priemyselných parkov s tým, že majú nádej získať finančnú podporu.
"Z pohľadu odborov sme navrhli doplnenie programu o bod v súvislosti s programom verejných prác na roky 2001 až 2008, lebo sme mali signály, ktoré prezentoval poslanec NR SR Viliam Sopko, že Prešovský kraj dostal opäť zo štátneho rozpočtu najmenej prostriedkov," uviedol včera pre náš denník predseda Krajskej rady (KR) Konfederácie odborového zväzu (KOZ) Miroslav Žec. Na tento návrh zareagovali zástupcovia štátnej správy. Prisľúbili, že vypracujú podrobnú analýzu prostriedkov, ale už na rokovaní argumentovali tým, že ide o skreslené hodnotenie situácie.
"To nás však neuspokojilo a myslím si, že aj verejnosť chce poznať, ktoré akcie sú pre región prioritné, koľko na ne vláda vyčlenila a z akých zdrojov. Buď je verejnosť zavádzaná tým, že nepozná presné údaje, alebo je načase, aby sme rozlúskli tvrdý orech a tým je prideľovanie prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre východ Slovenska, najmä ak stále hovoríme o zaostalom kraji. Napokon, tak ho pomenoval aj Ján Fígeľ v porovnaní s Bratislavou. Pre nás je dôležité, aby sme poznali podstatu, lebo aj nevedomosť vytvára názory," dodal M. Žec.
Ako ďalej dodal, vyslovili istú nespokojnosť a stanovisko predložia na najvyššiu Radu hospodárskej a sociálnej dohody SR, kde chcú upozorniť na to, že vstupom zákona o verejnom obstarávaní do praxe (1.2.2001), sa nezamestnanosť bude ďalej prehlbovať. Ako príklad uviedol drevársku spoločnosť v Podolínci (okres Stará Ľubovňa), ktorá po uplatnení zákona musela pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu šiestich desiatok ľudí. Z dikcie tohto zákona sa dá dedukovať, že podobná situácia čoskoro postihne viacero podnikov. "Ak sa nezastaví proces likvidovania podnikov a hromadných prepúšťaní, potom už budeme môcť len bezmocne konštatovať, ako sa prehlbuje nezamestnanosť," zdôraznil predseda krajskej rady KOZ. Podľa hodnotenia miery nezamestnanosti, ktoré predniesol riaditeľ Krajského úradu práce Juraj Bobko, v januári počet nezamestnaných opäť prekročil magickú hranicu 100 tisíc. Miera sa teda zastavila na tej hranici, akú mala pred začiatkom verejnoprospešných prác.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.